Instrukcja montażu systemu rynnowego PLATMO PLASTAL

Instrukcja montażu systemu rynnowego PLATMO PLASTAL

System rynnowy Plastal produkowany jest zgodnie z wymogami normy europejskiej EN 612 . Rynna w odniesieniu do swojego przekroju, posiada największą przepustowość na rynku. Pojemność 1 m.b. rynny, wynosi odpowiednio 7,48 l dla rynny 125 mm (wykonanej z arkusza o szerokości 280 mm) i 10,36 l dla rynny 150 mm (wykonanej z arkusza o szerokości 333 mm). Rura spustowa produkowana jest z jednego płata blachy łączonego na zakładkę ("na felc"). Czytaj dalej

Informacja techniczna

W zależnoości od rodzaju materiału do produkcji rynien i rur spustowych stosuje się odpowiednie grubości blachy.

Wielkość rynien i rur spustowych zależna jest od powierzchni dachu. Ich doboru należy dokonać uwzględniając tabelę zamieszczoną dalej.
UWAGA: Kolejność montażu zależy od stosowanej rynajzy.

 

Wyznaczyć miejsce gdzie będą zamontowane sztucery (najniższe punkty instalacji - A).

 

 

 

 

 

 

Następnie przygotowaæ rynajzy. Jeżeli będą stosowane rynajzy długie należy je wygiąć odpowiednio do kąta nachylenia dachu (bardzo pomocna w tym celu jest giętarka). Zaleca sie ponumerowanie rynajz, gdyż tylko przy zachowaniu właściwej kolejności można uzyskać odpowiedni spadek. Rynajza nr 10 będzie usytuowana najniżej.

 

 

 

Jeżeli stosowane będą rynajzy doczołowe spadek należy uzyskać przez rozciągnięcie sznurka pomiędzy rynajzą najniżej usytuowaną tuż przy sztucerze a skrajną, przy narożniku (Rys. 3) lub umieszczoną w najwyższym punkcie (Rys. 4). Rynajzy należy montować max co 60 cm z zachowaniem spadku ok. 2 mm na 1 m.b. w stosunku do poziomu.

 

W miejscu przewidzianym na sztucer należy wyciąć w rynnie otwór piłką do metalu (jak na rysunku). Otwór odpływowy powinien być usytuowany w równej odległości od sąsiednich rynajz.

 

 


 

 

Dekiel uniwersalny z uszczelką grzebieniową należy nałożyć na koniec rynny i docisnąc W montażu bardzo pomocny jest gumowy młotek do nabicia dekla. W przypadku systemu z miedzi, tytan-cynku czy blachy ocynkowanej dekiel jest lutowany lub klejony za pomocą spoiwa dekarskiego Plastal.

 

 

 

UWAGA:
Dalsza kolejność montażu zależy od stosowanej rynajzy:
1. Dla rynajz typu blaszka-blaszka* wykonujemy kolejno punkty: 8a i 8b, nastêpnie 7a i 7b i dalej 9 i 10.
2. Dla rynajz typu blaszka-nosek** wykonujemy montaż kolejno wg. podanych punktów.


Po zamocowaniu sztucera i dekla przystąpić można do montażu rynny w rynajzach. Rozpoczynamy od umieszczenia zewnętrznego wywinięcia rynny (wulsty”) w zewnętrzny nosek rynajzy (rys. 8a). Następnie dociskamy rynnę do wewnętrznych powierzchni rynajz i mocujemy poprzez zagięcie blaszanych uszu (znajdujących siê na tylnych wewnętrznych ściankach rynajz) wokół krawędzi rynny (rys 8b).

* Rynajza długa i czołowa typu „blaszka-blaszka” dostępna jest w systemach: tytan-cynkowym, ocynkowanym i powlekanym
puralem w rozmiarach 280 i 333. Rynajza czołowa typu „blaszka-blaszka” dostępna jest dodatkowo w systemie miedzianym 280 i 333.

** Rynajza długa i czołowa typu „blaszka-nosek” jest w systemach ocynkowanym i powlekanym puralem w rozmiarze 280 i 333.
Rynajza czołowa typu „blaszka-nosek” z systemu ocynkowanego wykorzystywana jest w systemie tytan-cynkowym.
Rynajza długa typu „blaszka-nosek” dostêpna jest również w systemie miedzianym w rozmiarze 280 i 333.
UWAGA: Wszystlkie rynajzy przet³aczane s¹ typu „blaszka-nosek”.


Sztucer należy mocować na rynnie umieszczając jego przednią krawędź w zewnętrznym wywinięciu rynny "wulście”. Dociskając sztucer do rynny należy zagiąć do środka jego uszy mocujące.

 

 

 

 

W przypadku systemu powlekanego puralem do połączenia dwóch odcinków rynien lub rynny z narożnikiem służy złączka z uszczelką grzebieniową.
Montaż złączki należy rozpocząć od odgięcia ucha o kształcie odwróconego U, które znajduje się przy zatrzasku. Złączkę wieszamy na tylnych krawędziach rynien, a następnie dociskając ją do rynien i zapinamy na zewnętrznym wywinięciu "wuloście” rynny. Zatrzask złączki należy zabezpieczyć zaginając na nim zacisk. W przypadku innych systemów łączenie nastêpuje za pomocą lutowania lub przy użyciu spoiwa dekarskiego
Plastal.





 

 

Rurę spustową montujemy do ścian budynku używając obejm. Obejmy montować należy co 2 m. Pierwszą górną obejmę umieszcza się bezpośrednio pod
kolanem. W przypadku budynków wysokich do łączenia dwóch rur spustowych służy mufa.

 

 

 

 

 







Projektowanie instalacji

Dobierając rozmiar rynny do danej powierzchni dachu należy wziźć pod uwagę:
- efektywną powierzchnię dachu (E), z której ma być odprowadzona woda;
- miejsce ustawienia rury spustowej względem budynku.
Efektywną powierzchnię dachów spadzistych (E) oblicza się wg. wzoru: E=(A+B/2) x C [m2]

 

A - długość rzutu poziomego krawędzi nachylenia dachu [m];
B - wysokośc dachu [m];
C - długość dachu [m];
W przypadku budynków o dachach płaskich lub nachylonych mniej niż 10° efektywna powierzchnia dachu równa jest powierzchni dachu E =A x C [m2]

Źródło: www.plastmo.pl / budnet.pl
Autor: PLASTMO

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 229

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >