Jak poprawić funkcjonalność okien, czyli okucia rozwierno-uchylne

Jak poprawić funkcjonalność okien, czyli okucia rozwierno-uchylne

O funkcjonalności okien i drzwi decydują w głównej mierze okucia. To one utrzymują stolarkę „w ryzach”, sprawiają, że otwiera się ona i zamyka, a także – dobrze trzyma się w ościeżnicy. Czytaj dalej

 

Te nowoczesne potrafią nawet wyręczyć zabieganych użytkowników w ich codziennych obowiązkach: wietrzeniu, otwieraniu i zamykaniu. Jakie rozwiązanie wybrać dla siebie? Zależy od Twoich potrzeb.

 

Czytaj również: Fakty i mity na temat okienFunkcjonalna stolarka z okuciami Roto potrafi wyręczyć użytkowników w wietrzeniu, zamykaniu oraz otwieraniu okien i drzwi. Foto Roto

 

Jeśli jesteś zapominalski…

powinieneś mieć okna z czujnikami kontroli otwarcia i zamknięcia Roto MVS. Czujnik wraz z magnesem, zamontowane we wrębie skrzydła, nadzorują okno i reagują, kiedy jest nieprawidłowo zamknięte. W przypadku próby podważenia okna, a także gdy dojdzie do niepożądanego otwarcia – system MVS przekazuje informację do zintegrowanego z nim systemu alarmowego i wywołuje alarm. System Roto MVS jest zintegrowany bezpośrednio z okuciem, dlatego informuje o każdej próbie otwarcia okna.

 

Czujnik Roto MVS przekaże informację o próbie otwarcia okna i wywoła alarm zanim złodziej wejdzie do domu. Foto Roto

 

Drzwi wejściowe można zaś zaopatrzyć w wielopunktowy zamek Roto DoorSafe Eneo. Jest to zamek elektromechaniczny, obsługiwany w prosty sposób pilotem. Dzięki niemu pytanie „czy zamknęłam drzwi na klucz?“ staje się nieaktualne. Drzwi po zatrzaśnięciu automatycznie ryglują się w trzech punktach stalowymi hakami lub zamknięciami bolcowymi.

 

Bezpieczne i szczelne drzwi z zamkiem Roto Eneo C dzięki ryglom rozmieszczonym na całej wysokości. Foto Roto

 

Oprócz obsługi zdalnej przy pomocy bardzo bezpiecznego 66-bitowego kodowania, mechanizm otwierania reagować może też na system Bluetooth dostępny w naszym telefonie komórkowym. To oznacza, że nawet gdy zapomnimy kluczy, drzwi jednak się przed nami otworzą DoorSafe Eneo można stosować w każdych drzwiach wejściowych dostępnych na rynku.

 

Masz zajęte ręce? Nie szkodzi! Naciśnij pilota – resztę zrobi za ciebie Roto DoorSafe Eneo. Foto Roto

 

Gdy wciąż nie masz czasu…

Tam, gdzie latem słońce ogrzewa pomieszczenia, np. przez szklane fasady, potrzebny jest najdoskonalszy system wentylacyjny – częste wietrzenie. W upalne dni marzymy o tym, by nie wracać do dusznego i przegrzanego domu, a z drugiej strony szkoda nam czasu na czekanie, aż dom się przewietrzy. Jak więc sprawić, by przewietrzył się ZANIM do niego wrócimy, nie narażając się jednocześnie na ryzyko włamania? Można zamontować okno z niewidocznym systemem wentylacji. To możliwe, gdy okno zaopatrzone jest w mechanizm Roto E-Tec Drive.

 

Czytaj również: Termo-blok WD – doskonała termoizolacja i szczelność

 

W ten system mogą być wyposażone okna rozwierno-uchylne, uchylno-rozwierne i uchylne o masie do 130 kg. Ukryty, elektroniczny mechanizm otwierająco-ryglujący Roto E Tec Drive pracuje bezgłośnie i nie rzuca się w oczy, a także bezproblemowo współpracuje z systemami sterującymi. Wyposażone w te okucia okna można otwierać i zamykać przyciskiem, włącznikiem czasowym lub za pomocą czujników wilgotności i temperatury. Roto E-Tec Drive może za pośrednictwem magistrali lub przez konwencjonalne gniazda włącznikowe współpracować także z żaluzjami, centralnym ogrzewaniem lub klimatyzacją. 

 

 

Napęd okienny Roto E-Tec Drive na pilota pozwala na programowanie czasu uchylenia i zamknięcia okna. Sprawdzi się szczególnie w łazience i kuchni, ale także w oknach zainstalowanych wysoko.  Foto Roto

 

W drzwiach tarasowych także możliwe jest otwieranie, ryglowanie i wentylacja po naciśnięciu przycisku – dzięki Patio Life Drive. Napęd elektryczny Drive, w który mogą być wyposażone szczególnie ciężkie i duże drzwi przesuwne z serii Patio Life, jest całkowicie ukryty w podłodze. Dostęp do mechanizmu gwarantuje specjalna pokrywa. Napęd obsługuje wszystkie funkcje drzwi: przesuwanie, ryglowanie i mikrowentylację w zaryglowanym skrzydle. Uruchamia się go przez włącznik naścienny lub za pomocą pilota, choć oczywiście istnieje możliwość ręcznego otwarcia, np. w przypadku braku prądu.

 

Przy otwieraniu drzwi z okuciami Roto Patio Life unosi się tylko uszczelka, a skrzydło cały czas przesuwa się na tym samym poziomie. Drzwi wyposażone są także w bezpieczną mikrowentylację: podczas wietrzenia są cały czas zaryglowane, a szczelina wentylacyjna jest niewidoczna od zewnątrz.
Foto Roto

 

Jesteś oszczędny ale niekonsekwentny?

I w związku z tym nie wiesz – wietrzyć zimą, ryzykując, że stracisz sporo pieniędzy, bo na pewno zapomnisz wyłączyć ogrzewanie na czas wietrzenia? Czy może nie wietrzyć, bo zapomnisz zamknąć okno wychodząc w pośpiechu do pracy? Dla tych osób Roto ma czujnik okienny MTS, dzięki któremu nie tracimy zbędnie energii wietrząc dom zimą. Współpracując z termostatem czujnik Roto MTS pozwala ograniczyć straty ciepła: jest zintegrowany z okuciem okiennym i połączony ze sterowanym elektronicznie termostatem.

 

Czytaj również: Pionier i współtwórca pierwszych pokazowych budynków pasywnych w Polsce


Gdy uchylimy okno – czujnik odcina dopływ wody grzewczej do grzejnika pod nim, co oznacza oszczędność kosztów ogrzewania. Latem ten sam czujnik zintegrowany z klimatyzatorem automatycznie wyłączy klimatyzację, gdy otworzymy okno. Rozwiązanie niezastąpione także w hotelach, gdzie skutecznie wspiera gości w oszczędzaniu energii.

 

 

Czy wiesz, że...

okna wyposażone w okucia rozwierno-uchylne Roto NT można otworzyć, uchylić i zamknąć 15.000 razy. Na tę ilość cykli przechodzą one badania wytrzymałościowe.

Źródło: Roto / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 96 Grupa: Firmy budow... Może komuś z was przyda się artykuł o masach bitumicznych https://www.turbofakty.pl/artykul/czym-s a-masy-bitumiczne-125853. Ja właśnie zgłębiłem temat i już wie...
  • Nocleg dla pracowników Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... O jak miło !!! znam tą firmę od kwater https://kwaterysilesia.pl/kontakt/ i powiem wam, ze nieraz korzystałem z ich gościny i zawsze zarówno ja i moi pracownic...
  • Własna firma Liczba postów: 30 Grupa: Firmy budow... Prowadzicie własne firmy? ___ Gry zuma
  • wywóz odpadów budowlanych Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jaka firma z kontenerami oferuje wywóz odpadów budowlanych Lublin ? Szukam kogoś do współpracy od zaraz.
  • Blog budowlany Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka dobrego szklarza, który wykona na przykład lustra łazienkowe na wymiar lub szklane półki to ja mogę polecić dobrego szklarza z Gdyni. F...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17357 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 136

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >