Jak skutecznie walczyć z efektem torby foliowej

Jak skutecznie walczyć z efektem torby foliowej

Problem nadmiernej wilgoci to prawdziwa zmora właścicieli domów z poddaszem. Walka z nią to przysłowiowa walka z wiatrakami, a szkody jakie potrafi wyrządzić sięgają nieporównywalnie wyżej niż inwestycja w materiały izolacyjne na etapie budowy domu. Jak zawczasu zadbać o poddasze, aby nie doprowadzić do powstania efektu torby foliowej? Czytaj dalej

Efekt torby foliowej, czyli problem z nadmierną wilgocią na poddaszach, to zjawisko obecne mimo coraz bardziej zaawansowanej technologii wykorzystywanej w budownictwie. Stosowany obecnie model systemu dachowego oparty został nie o jedną, ale kilka warstw, których wykorzystanie ma dać gwarancję wieloletniej trwałości i, co coraz bardziej istotne dla budujących, energooszczędności na najwyższym poziomie. Dlatego budowane domy są coraz lepiej zaizolowane i szczelne, począwszy od fundamentów aż po dach. - Problem rozpoczyna się w momencie zastosowania słabych jakościowo materiałów na etapie budowy oraz niewiedzy, jak należy dbać o dom po jego zbudowaniu - ostrzega Jakub Staszewski z firmy Folnet zajmującej się sprzedażą produktów dachowych.

Eksperci z firmy Folnet przyznają zgodnie, że właściwie zaprojektowany system wentylacyjny jest tak samo ważny, jak materiały termo- i paroizolacyjne wykorzystywane przy izolacji dachów. Dlatego dobrym rozwiązaniem w walce z nadmiarem wilgoci jest zastosowanie folii paroizolacyjnej w połączeniu z odpowiednio dobraną wentylacją mechaniczną poddasza. Takie rozwiązanie będzie odpowiedzialne za prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniach, eliminując jednocześnie ryzyko gromadzenia się wilgoci.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje tego typu folii: niezbrojone (najtańsze, co za tym idzie najmniej trwałe), zbrojone z napylonym aluminium (zbudowane z polipropylenu zbrojonego siatką) lub wykonane na bazie włókniny polipropylenowej. Do ostatniej grupy zaliczyć można aktywną folię paroizolacyjną, która przepuszcza ok. 6-8 g wody na m² w ciągu doby oraz umożliwia regulację nadmiaru wilgoci z obu jej stron - zewnętrznej i wewnętrznej. Należy jednak pamiętać, że tego typu folia nie zastępuje wentylacji grawitacyjnej, a jedynie ją wspomaga.

Z kolei zastosowanie wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej zapewnia ochronę izolacji termicznej przed działaniem wiatru, wody, a nawet kurzem zwiększając nie tylko szczelność całego dachu, ale po części utrwalając szczelność folii paroizolacyjnej. Membrana znana jest także z wysokiej odporności na zmiany warunków pogodowych potrafiąc dostosować się do skoków temperatury od -40 C do ok. +90 C.

Maciej Hankiewicz, ekspert od folii i membran dachowych z firmy Folnet, dodaje: - Zarówno folie, jak i membrany wymagają sklejania odpowiednimi taśmami klejącymi. Służą one do uszczelniania połączeń na zakładkach, w miejscach łączenia z murem czy uszkodzeń powstałych w wyniku montażu. Zastosowanie taśm i klei pozwala zaoszczędzić do 9 proc. zapotrzebowania na ciepło rocznie. Punktami wymagającymi sklejenia są: rozdarcia uszczelniane za pomocą taśm jednostronnych reperacyjnych, zakładki, do których wykorzystuje się taśmy jedno- lub dwustronne oraz połączenia z murem, drewnem i kominami, w przypadku których stosowane są taśmy butylowe. Z kolei do uszczelniania membran dachowych w kontakcie z kontrłatami wykorzystuje się taśmy typu Purotec.

W czasie budowy domu można zastosować kilka dodatkowych działań prewencyjnych - wykorzystywać wyłącznie suche elementy konstrukcji dachu (np. drewno), wstrzymać się z dalszymi pracami do momentu wyschnięcia domu (często ignorowane ze względu na zbyt długi czas schnięcia - nawet 2 lata), mokre prace wykończeniowe realizować po założeniu paroizolacji (szczególnie, gdy na dworze panuje niższa temperatura niż wewnątrz budynku). Inne rozwiązania niż wyżej wymienione mogą okazać się mało skuteczne - stosowanie półśrodków nie zapewni ochrony przed wilgocią oraz powstawaniem szkodliwych grzybów i pleśni.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: BEST image PR/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 96 Grupa: Firmy budow... Może komuś z was przyda się artykuł o masach bitumicznych https://www.turbofakty.pl/artykul/czym-s a-masy-bitumiczne-125853. Ja właśnie zgłębiłem temat i już wie...
  • Nocleg dla pracowników Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... O jak miło !!! znam tą firmę od kwater https://kwaterysilesia.pl/kontakt/ i powiem wam, ze nieraz korzystałem z ich gościny i zawsze zarówno ja i moi pracownic...
  • Własna firma Liczba postów: 30 Grupa: Firmy budow... Prowadzicie własne firmy? ___ Gry zuma
  • wywóz odpadów budowlanych Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jaka firma z kontenerami oferuje wywóz odpadów budowlanych Lublin ? Szukam kogoś do współpracy od zaraz.
  • Blog budowlany Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka dobrego szklarza, który wykona na przykład lustra łazienkowe na wymiar lub szklane półki to ja mogę polecić dobrego szklarza z Gdyni. F...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17357 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 202

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >