Jak wybierać materiały budowlane? Sprawdź!

Jak wybierać materiały budowlane? Sprawdź!

Dom jednorodzinny – w zabudowie szeregowej, bliźniaczej czy też wolnostojącej, to dla wielu Polaków największe marzenie. Budowa domu jest jednak kosztowną inwestycją, którą przeprowadza się zazwyczaj tylko jeden raz w życiu. Czytaj dalej

Bez względu na to, czy decydujemy się na realizację domu systemem gospodarczym, czy też zlecamy jego wykonanie jednej, wykwalifikowanej ekipie fachowców, budowa wymarzonego lokum pochłania mnóstwo czasu, energii i oczywiście pieniędzy. Każde nietrafione rozwiązanie, np. w postaci zakupu materiałów budowlanych kiepskiej jakości, czy też błąd w sztuce budowlanej, bezpośrednio przekłada się na zwiększenie nakładów finansowych przeznaczonych na budowę i przeciąga w czasie termin oddania gotowego budynku. Na co zatem zwrócić uwagę, by sprawnie powstały ściany domu, który będzie służył zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom?


Po pierwsze – dom ma być ciepły...
Nawet najbardziej wyszukany kształt bryły domu, jak i eleganckie wyposażenie mogą pozostać niedocenione przez domowników, jeśli w środku będzie po prostu zimno. Sezon grzewczy w Polsce trwa zazwyczaj około pół roku i w tym czasie musimy liczyć się z wydaniem sporych sum pieniędzy przeznaczonych na ogrzanie jego powierzchni. Jeśli zależy nam na ciepłym mieszkaniu, w którym komfortowo będziemy czuli się nawet podczas srogiej zimy, należy zwrócić uwagę na właściwości termoizolacyjne materiału budowlanego z którego chcemy wznosić mury. Ściany, które dobrze trzymają ciepło, znacząco przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania. W sprzedaży dostępnych jest obecnie wiele rodzajów pustaków, bloczków i cegieł, określanych mianem „ciepłych”. Jak jednak zorientować się, który z nich jest dla nas odpowiedni?

- Każdy produkt dostępny na rynku musi posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać normy prawa budowlanego. Przed zakupem materiałów ściennych warto jednak dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną przygotowaną przez producenta i sprawdzić, jaką wartością współczynników λ i U charakteryzuje się dany materiał – mówi dr inż. Zbigniew Kuriata z biura projektowego QPROJECT - Im wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ i przenikania ciepła U jest mniejsza, tym materiał jest cieplejszy. Spośród wszystkich materiałów do wznoszenia murów jedno- i wielowarstwowych, najlepsze właściwości termoizolacyjne posiada beton komórkowy – dodaje dr inż. Zbigniew Kuriata.


starannie wykończony…
Doskonałe parametry cieplne bloczków z betonu komórkowego pozwalają na wznoszenie murów jednowarstwowych, co nie zawsze jest możliwe przy wyborze innego rodzaju materiału. Pamiętać jednak należy o tym, że ściana bez dodatkowego docieplenia musi być wykonana ze szczególną starannością.

- Brak płyt styropianowych czy też innych materiałów ocieplających powoduje, że wszelkie niedociągnięcia powstałe w trakcie wznoszenia ścian są na nich widoczne  – ostrzega dr inż. Zbigniew Kuriata. - Bloczki z betonu komórkowego TERMALICA posiadają dokładność wymiarową 1mm, profilowane są na pióro-wpust i dzięki temu nie wymagają użycia zaprawy w spoinie pionowej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wykonywana ściana jest gładka, posiada zwartą strukturę i tym samym polepszają się właściwości termoizolacyjne całego domu  -  dodaje.

W każdym budynku występują jednak miejsca, które są szczególnie narażone na utratę ciepła. Wśród nich znajdują się okolice otworów okiennych i drzwiowych - głównie balkonowych. Aby zniwelować negatywne skutki powstawania tzw. mostków termicznych, zaleca się stosowanie odpowiednich nadproży. Wykonane z betonu komórkowego Termalica mogą występować w postaci płaskich beleczek lub elementów szalunkowych typu U.

- Takie nadproża pozwalają dodatkowo uzyskać jednorodną strukturę ściany. Jako część systemu, doskonale współgrają z pozostałymi jego elementami i znacznie usprawniają wykonywanie otworów okiennych i drzwiowych – wyjaśnia Jarosław Kwaśniak, Product Manager z firmy Bruk-Bet®.


… i bezpieczny w użytkowaniu
Przy wyborze materiałów do budowy ścian należy też bezwzględnie zwrócić uwagę na surowce użyte do wytworzenia prefabrykatów. Kierując się zasadą: naturalny surowiec to bezpieczny surowiec, z pewnością wybierzemy produkt, który nie zaszkodzi zdrowiu mieszkańców. Czyste, pozbawione odpadów produkcyjnych bloczki są zdecydowanie zdrowsze i bezpieczniejsze od tych zawierających różne dodatki.


- Beton komórkowy Termalica składa się z naturalnych składników: zmielonego piasku kwarcowego, wapna i wody. Wykorzystane surowce nadają mu białą barwę – kolor ten dla kupującego jest gwarancją, że podczas produkcji betonu do mieszanki nie zostały dodane lotne popioły lub też inne domieszki. Ponieważ materiał ten nie podlega wypalaniu i obróbce wysokotemperaturowej, charakteryzuje się najmniejszym wskaźnikiem promieniowania – zapewnia Jarosław Kwaśniak.

Bloczki z betonu komórkowego odporne są na działanie niskiej i wysokiej temperatury. Doskonale spisują się też w warunkach dużej wilgotności, dzięki czemu na ścianach naszego domu nie pojawią się groźne dla zdrowia grzyby lub pleśnie.

Jeśli podczas budowy domu będziemy pamiętali o podstawowych zasadach dotyczących wyboru materiałów ściennych, będziemy mogli mieć pewność, że wniesione mury zapewnią wysoki komfort mieszkania nie tylko nam, ale i przyszłym pokoleniom.

 

Źródło: Sfera Group Sp.J. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 61 Grupa: Kominki od... Kominek w domu to bardzo fajna rzecz, która nie tylko ogrzewa ale nadaję super klimat zwłaszcza w mroźne, zimowe wieczory. My mamy kominek z firmy http://www.k...
  • Dekoracje Liczba postów: 73 Grupa: Wykańczamy... U mnie na ścianie w salonie znalazła zastosowanie elastyczna płytka klinkierowa [url]http://elastolith.pl/[/url, którą bardzo łatwo się montuje, a do tego świet...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 341 Grupa: Robimy stro... Ja ze swojej strony polecam przeczytać artykuł o zastosowaniu listef MDF https://www.napodlogach.pl/artykul/chara kterysytka-i-zastosowania-listew-mdf-162 826 - b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 173 Grupa: Nowości ara... Polecam sprawdzić na stronę https://multirodzice.pl/najlepszy-przyja ciel-z-dziecinstwa-czyli-zabawka-na-cale -zycie/ to jest blog dla rodziców. Ostatnio czytałam...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 215 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: zdzisław11 napisał: Wywóz gruzu każdego rodzaju zawsze zlecam ekipie droprecykling.pl . W mgnieniu oka załatwiają ten kłopot. Powoli szykujemy....
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1034 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17355 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 249

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >