Jaka jest zima na budowie?

Jaka jest zima na budowie?

Jeszcze do niedawna prace budowlane w okresie zimowym bardzo często musiały być odłożone do wiosny. Jednakże postęp technologiczny i nowoczesne materiały budowlane sprawiły, że przestrzegając określonych zasad bez większych przeszkód można kontynuować budowy nawet w zimie. Czytaj dalej

 

Największym wrogiem podczas zimy są ujemne temperatury. Gdy słupek rtęci spada kilkanaście stopni poniżej zera, życie na budowie stopniowo spowalnia. W takich warunkach problemem stają się wszystkie roboty gdzie mamy do czynienia z wodą. Nie oznacza to jednak całkowitego wstrzymania budowy. Jest bowiem wachlarz prac, które generalny wykonawca może wykonywać, przez co zima nie wpływa na termin oddania inwestycji.

 

Czytaj również: O czym należy pamiętać stawiając ściany działowe?

 

Podstawa to harmonogram robót

Rozpoczynając realizację nowego obiektu, inwestor musi dobrze zaplanować harmonogram prac budowlanych tak, by poszczególne etapy realizacji inwestycji dostosowane były do warunków atmosferycznych. Aby maksymalnie wykorzystać czas w sezonie zimowym jak najmniej robót zewnętrznych powinno przypadać na ten okres. Najlepiej by realizowany obiekt został doprowadzony do takiego stanu, kiedy możliwe jest zamknięcie pewnych przestrzeni i utrzymywanie w nich, w sposób sztuczny odpowiedniej temperatury. Służą do tego nagrzewnice (elektryczne lub olejowe), ale można też ogrzewać budynek za pomocą docelowej instalacji C.O. Ważne jest szczelne zamknięcie obiektu. W tak przygotowanym budynku można prowadzić prace wykończeniowe. One też stanowią znaczącą część tego, co dzieje się na budowach od grudnia do lutego.

 

 

Ograniczenia na budowie

Mróz nie przeszkadza w wykonywaniu większości pracy budowlanych, ale oczywiście nie może on być zbyt duży. Znaczne utrudnienia pojawiają się, gdy w rachubę wchodzi użycie wody, zwłaszcza w przypadku prac murarskich czy elewacyjnych. - Przy niskich temperaturach, czyli ok. -10 st. Celsjusza, problem dotyczy tych robót gdzie mamy do czynienia z wodą. Na początku budowy są to roboty żelbetowe i murarskie, przy czym dla tych pierwszych są metody na zabezpieczenie się przed skutkami niskich temperatur – mówi Przemysław Goś, dyrektor techniczny UWI Inwestycje S.A. - Wodę mamy też przy elewacjach. W przypadku niewysokich budynków i niezbyt niskich temperatur można rozpiąć opończe i ogrzewać powietrze w środku. Jednak ten sposób to spory wydatek, a jego skuteczność jest ograniczona. Przy tak niskich temperaturach jak obecnie nie powinno się zatem wykonywać prac elewacyjnych – dodaje Przemysław Goś.

 

Czytaj również: Budować dom czy kupić mieszkanie?

 

Nie są to jednak jedyne ograniczenia, na które w czasie mrozów muszą zwrócić uwagę deweloperzy. Ze względu na bardzo niską temperaturę nie wolno kłaść instalacji elektrycznych, gdyż istnieje duże ryzyko popękania osłon kabli. Ponadto, zakazane jest również spawanie konstrukcji stalowych ze względu na rozszerzalność termiczną metali. Dodatkowo, nie powinno się w temperaturach poniżej -10 st. Celsjusza wykonywać prac ziemnych, związanych z wykopem fundamentów.

 

 

Postęp technologiczny

Nowoczesne produkty z sektora chemii budowlanej umożliwiają prowadzenie prac z zastosowaniem betonu. Pozwalają na to odpowiednie dodatki chemiczne przeciwdziałające zamarzaniu i przyśpieszające jego twardnienie. - Beton po osiągnięciu pewnej wytrzymałości staje się odporny na działanie mrozu. Ponadto, istnieje możliwość podgrzania go w wytwórni, co w połączeniu z faktem, iż w trakcie wiązania cementu wydzielają się dosyć spore ilości ciepła powoduje, że nawet przy niskich temperaturach nie traci on swoich właściwości – mówi Przemysław Goś z UWI Inwestycje.

 

Czytaj również: Budowa domu: zanim kupisz gotowy projekt

 

Niektórzy producenci chemii budowlanej, oferując swoje produkty dopuszczają prowadzenie tzw. „prac mokrych” w nieco niższych temperaturach, ale jedynie przy zastosowaniu specjalnych zapraw czy dodatków chemicznych. Stosując odpowiednie wyroby, murować można nawet wtedy, kiedy na zewnątrz panuje nie więcej niż -6 stopni Celsjusza. Cement nie zamarznie przy takiej temperaturze, jeśli wszystkie jego komponenty będą przystosowane właśnie do budowania w okresie zimowym. Tegoroczna zima jak do tej pory okazała się bardzo łaskawa dla sektora budowlanego. Generalni wykonawcy w porównaniu do lat poprzednich mogli znacznie dłużej prowadzić prace konstrukcyjne. W związku z powyższym chwilowy spadek temperatur, nie powinien mieć żadnego wpływu na terminy realizacji prowadzonych inwestycji.

 

Źródło: PR 4 You / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 96 Grupa: Firmy budow... Może komuś z was przyda się artykuł o masach bitumicznych https://www.turbofakty.pl/artykul/czym-s a-masy-bitumiczne-125853. Ja właśnie zgłębiłem temat i już wie...
  • Nocleg dla pracowników Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... O jak miło !!! znam tą firmę od kwater https://kwaterysilesia.pl/kontakt/ i powiem wam, ze nieraz korzystałem z ich gościny i zawsze zarówno ja i moi pracownic...
  • Własna firma Liczba postów: 30 Grupa: Firmy budow... Prowadzicie własne firmy? ___ Gry zuma
  • wywóz odpadów budowlanych Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jaka firma z kontenerami oferuje wywóz odpadów budowlanych Lublin ? Szukam kogoś do współpracy od zaraz.
  • Blog budowlany Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka dobrego szklarza, który wykona na przykład lustra łazienkowe na wymiar lub szklane półki to ja mogę polecić dobrego szklarza z Gdyni. F...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17357 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 252

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >