Kominek wentylacyjny do prawidłowego funkcjonowania domu

Kominek wentylacyjny do prawidłowego funkcjonowania domu

Dla wielu osób kominek to hasło zarezerwowane dla ogrzewania. To duży błąd, bo kominek, ten najistotniejszy dla prawidłowego funkcjonowania domu, to kominek wentylacyjny. Ten na dachu. Czytaj dalej

 

Wentylacja dachu, jak również całego budynku to priorytet. Nie wszyscy jednak zdają sobie z tego sprawę. Nie wiedzą, że przekłada się ona na funkcjonalność i trwałość domu. Nie wiedzą także, że wentylacyjny kominek dachowy znaczy system. A co jest jego zadaniem? Zadaniem systemu jest przeprowadzenie przez połać dachu kanałów wentylacyjnych, jak również wywietrzników, term gazowych czy przejść antenowych.



Wilgoci w domu nie unikniesz, ale możesz jej zapobiec

Wilgoć w domu jest zjawiskiem naturalnym. Z tego też względu tak ważna jest prawidłowa wentylacja, dzięki której możemy pozbyć się nadmiaru pary, unikamy jej kondensacji i osadzania na ścianach wewnątrz budynku. Wilgoci w domu nie uniknie się - wystarczy przyjrzeć się pomieszczeniu, gdy np. kąpiemy się, bierzemy prysznic, gotujemy czy pierzemy. Prawidłowa wentylacja przy użyciu kominków dachowych to system kompatybilnych i niezbędnych elementów do prawidłowego i szczelnego przeprowadzenia przewodów wentylacyjnych przez połać dachową. System, który pozwala na montaż kominków wentylacyjnych, wywietrzników kanalizacyjnych, przejść przewodów do solarów, przejść antenowych itp.


-" Planując zakup kominka wentylacyjnego, należy przyjrzeć się dokładnie ofertom poszczególnych firm i znaleźć taką, która posiada komplet akcesoriów gwarantujących szczelne przejście przez połać dachową: szczelne przewody elastyczne, kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej, specjalne taśmy do mocowania na folii dachowej" – radzi  January Nowosiński, Doradca Techniczno-Handlowy, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

 


Komfort mieszkania - bezcenne

Musimy pamiętać, że wentylacja to grupa elementów, które tworzą system. Muszą do siebie idealnie pasować i spełniać możliwie najwyższe parametry, co przekłada się później na cały jej proces. Jakość jest w tym przypadku kluczowa – pamiętajmy, że choć system jest niewidoczny, to najmocniej wpływa na to, jak „oddycha” nasz dom. To wybór na długie lata, którego nie da się wymienić bez ponoszenia ogromnych kosztów. W takim przypadku oszczędność, nie jest najlepszym kryterium wyboru, tym bardziej, że trwałość domu, wykończonego porządnymi materiałami jest o wiele dłuższa niż materiałami o niższych parametrach. – "Tu liczy się doświadczenie i odpowiednie rozwiązania techniczne. Ważna jest także mnogość modeli do wyboru, w zależności od pokrycia dachu, co zawsze podkreślam prowadząc rozmowy z klientami" – dodaje January Nowosiński.      

 

 

Jak w zegarku

Kominek wentylacyjny ma za zadanie odprowadzić parę wodną z pomieszczenia na zewnątrz. - "W przypadku naszego kominka optymalna geometria zapewnia niezakłóconą wentylację, a specjalnie ukształtowane kanaliki odprowadzają skropliny (kondensat) na pokrycie dachowe, zabezpieczając tym samym przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z nadmiernych ilości wilgoci w przewodach wentylacyjnych" – dodaje January Nowosiński. Bardzo istotną kwestią jest także zachowanie się kominka zimą. Często kominki wentylacyjne mylone są z „zabezpieczeniem śniegowym”, a takim nie są.


- "W celu uniknięcia niekontrolowanych obsunięć polecam zamontowanie odpowiednich zabezpieczeń. Mogą to być płotki przeciwśniegowe, belki, rury lub śniegołapy. Zasada jest prosta: kominek oddalony od kalenicy więcej niż 1 metr wymaga zabezpieczenia przed osuwającym sie śniegiem, np. układ 3 śniegołapów lub krótki 0,5m płotek przeciwśniegowy" – radzi January Nowosiński.

 

Kominek wentylacyjny musi być odpowiednio zamontowany. To priorytet. Jest częścią systemu, który dba o prawidłową wentylację pomieszczeń. Kominek wentylacyjny skręcamy z płytą podstawową, dopasowaną do danego pokrycia dachowego. Tak zmontowany zestaw należy solidnie połączyć z przewodem wentylacyjnym dochodzącym do dachu. Inaczej żadna wentylacja nie spełni swojej funkcji. A jakie połączenie będzie najlepsze? Takie, które można wygiąć pod dowolnym kątem i dowolnie ustawić, inaczej mówiąc elastyczne. Pamiętać trzeba jeszcze o uszczelnieniu wszelkich połączeń. Służą do tego specjalne taśmy czy kołnierze. Muszą być one wytrzymałe, trwałe przez wiele lat, niezależnie od pogody, temperatury i innych czynników atmosferycznych.

 

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19193 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 359

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >