Materiały budowlane: łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb

Materiały budowlane: łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb

W ofercie firmy Schöck pojawiła się nowa wersja łącznika termoizolacyjnego Schöck Isokorb. Zastosowano w nim nowy materiał izolacyjny – Neopor o gru-bości 80 mm oraz zoptymalizowane łożysko oporowe, które powodują, że pro-dukt jeszcze skuteczniej chroni budynki przed utratą cennego ciepła. Czytaj dalej

Seria łączników termoizolacyjnych Schöck Isokorb została poddana optymalizacji w celu poprawy wydajności energetycznej produktu i zapewnienia jeszcze lepszych właściwości termoizolacyjnych. Przykładowo, w przypadku łącznika Isokorb K50-CV30-H180-F0 uzyskano poprawę rzędu 21%. Stało się to możliwe dzięki za-stosowaniu nowego materiału izolacyjnego o grubości 80 mm. Jest on wykonany z Neoporu, czyli spienionego polistyrenu (EPS) z dodatkiem grafitu o przewodności cieplnej 0,031 W/(m•K). W porównaniu z tradycyjnym EPS materiał ten lepiej absorbuje i odbija promieniowanie cieplne, zapewniając w ten sposób wydajniejszą izolację cieplną.
 

Dalszej optymalizacji termotechnicznej poddano również opatentowany moduł HTE (niem. „Hoch-Therm-Effizient”). Składa się on ze wzmocnionego włóknami stalo-wymi betonu o ultra wysokiej wytrzymałości (Ultra High Performance Con-crete, UHPC) oraz nowego wypełniacza Kronolith. Przewodność cieplna nowego modułu została zredukowana o 40% w porównaniu z dotychczasowym modułem HTE. Rozwiązanie to zapewnia optymalne połączenie przenoszenia siły przekrojowych oraz izolacji termicznej.

 

 


Unia Europejska stawia na energooszczędne budownictwo
Ulepszona wersja popularnego łącznika stanowi odpowiedź firmy Schöck na zauwa-żalne w całej Europie dążenie do wyższych standardów w zakresie izolacji cieplnej. Już dziś wiele krajów Unii Europejskiej wymaga, aby nowe i remontowane bu-dynki spełniały pewne minimalne standardy energetyczne. Tendencja ta znajdu-je odzwierciedlenie w rozmaitych systemach certyfikacji i klasach energetycznych, takich jak np. „Energieeffizienzhaus” w Niemczech, „Minergie” w Szwajcarii czy ustanowiony w marcu 2010 r. włoski standard „KlimaHaus”. Również w Polsce, od stycznia 2009 r. funkcjonuje system certyfikacji energetycznej budynków. Nakłada on obowiązek sporządzenia świadectwa energetycznego dla większości nieruchomości i lokali dostępnych na rynku. Obecnie, poprawy wydajności energe-tycznej budynków oczekuje się od całej branży budowlanej. Powinna się ona doko-nywać kompleksowo, zarówno na polu projektu architektonicznego, jak i wyboru odpowiednich materiałów izolacyjnych. Łącznik Schöck Isokorb  stanowi skuteczne i praktyczne rozwiązanie w zakresie wydajnego energetycznie połączenia balkonowego – mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier  Schöck Polska.

Poprawa bilansu energetycznego budynków to obecnie konieczność i jedno z naj-ważniejszych wyzwań dla krajów Unii Europejskiej. Już w 2008 r. państwa człon-kowskie zobowiązały się do redukcji rocznego zużycia energii pierwotnej o 20% do 2020 roku. Duży potencjał oszczędności istnieje zwłaszcza w budownictwie. Na budynki mieszkalne i obiekty przemysłowe przypada bowiem około 40% cał-kowitego końcowego zużycia energii i 36% całkowitej emisji CO2 na terenie UE. Aby zachęcić inwestorów i wykorzystać istniejący potencjał w zakresie oszczęd-ności energii, państwa oferują swoim obywatelom różnorodne formy wsparcia.
W Polsce zasady tej pomocy określa przede wszystkim Ustawa o wspieraniu ter-momodernizacji i remontów (Dz. U. Nr 223, poz. 1459), która weszła w życie z dniem 19 marca 2009 r. Definiuje ona reguły wsparcia finansowego zarówno dla inwestorów indywidualnych, czyli właścicieli domów jednorodzinnych, jak i spółdziel-ni oraz wspólnot mieszkaniowych.

 

Energooszczędne domy i mieszkania bez mostków cieplnych

Efektywne energetycznie domy i mieszkania gwarantują komfort cieplny ich użytko-wania przy niskich rachunkach za ogrzewanie. Również wartość takiej nieruchomo-ści jest wyższa niż w przypadku bloków i domów słabo lub w ogóle nieocieplonych.   Aby zagwarantować wysoki standard energetyczny i uniknąć szkód budowlanych należy, już na etapie projektowania, uwzględnić aspekt mostków cieplnych we wszystkich detalach budynku. Mogą one bowiem zwiększać zapotrzebowanie obiek-tu na energię grzewczą aż o 30 %. Dopiero konstrukcja o zredukowanej ilości most-ków cieplnych umożliwia uzyskanie korzystnego bilansu energetycznego budynku – dodaje Maciej Kowalczyk z Schöck Polska.

Mostki cieplne, które powodują dotkliwe straty ciepła, powstają szczególnie często w miejscu osadzenia balkonu. Jako eksponowany element budynku bal-kon jest  szczególnie narażony na zmienne warunki atmosferyczne. Musi wytrzymy-wać wysokie wahania temperatur, a także być odporny na wilgoć w trakcie długo-trwałych deszczów. Jednak nie oznacza to, że trzeba rezygnować z balkonów. Wy-starczy jedynie tak zaprojektować jego połączenie z bryłą budynku, aby dobu-dowywane elementy były oddzielone termicznie przez umieszczenie między nimi a bryłą budynku wydajnej izolacji cieplnej. Sprawdzonym rozwiązaniem w tym przypadku jest łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb. Może być on stoso-wany zarówno dla konstrukcji narożnikowych, jak i elementów wspornikowych i pod-partych.

Montaż nowego łącznika Schöck Isokorb nie uległ zmianie. Umieszczany jest on jako separujący element nośny między płytą balkonową a stropową. Do produktu jest dołączona szczegółowa instrukcja montażu, która znacznie ułatwia pracę. Po-nadto na etapie obliczania dokładnego umiejscowienia łącznika można skorzystać ze wsparcia inżynierów firmy Schöck.

Nowy łącznik Isokorb dostępny jest w sprzedaży od kwietnia 2010 r.

Źródło: budnet.pl
Autor: Partner of Promotion Sp. z o.o./ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19162 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 216

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >