Maty antywibracyjne - idealna izolacja hałasów i drgań

Maty antywibracyjne - idealna izolacja hałasów i drgań

Postęp technologiczny wpływa bardzo pozytywnie na wygodę naszego życia. Sprzęty i maszyny, z których korzystamy na co dzień wywołują jednak różnego rodzaju hałasy i wibracje. Są one źródłem stresu, przemęczenia, a niekiedy mogą nawet wywoływać niebezpieczne choroby. Jak sobie z tym radzić? Rozwiązaniem są maty antywibracyjne. Czytaj dalej

 

Ogólna charakterystyka mat antywibracyjnych


Maty antywibracyjne są nowoczesnymi materiałami wysokiej jakości służącymi do izolowania hałasów i drgań. Wykonane są w zaawansowanej technologii - ze specjalnych sprężystych materiałów (najczęściej z gumowych, kauczukowych lub z tworzyw sztucznych), które w skuteczny sposób tłumią różnego rodzaju wibracje.

Jednocześnie są to materiały bardzo wytrzymałe, odporne na obciążenia związane z naciskiem, wysoką i niską temperaturą, wilgotnością i innymi trudnymi warunkami atmosferycznymi, a także wpływem związków chemicznych. Dodając do tego łatwość ich montażu oraz przystępną cenę powoduje to, że znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia.

 

Wpływ mat antywibracyjnych na życie człowieka

 

Maty antywibracyjne dzięki swojej bardzo szerokiej funkcjonalności mają bardzo pozytywny wpływ na życie człowieka zwiększając jego komfort i wpływając na poprawę samopoczucia osób z nich korzystających, w wielu aspektach (w szczególności w zdrowotnym). Różne ich charakterystyki w zakresie wymiarów, grubości, wagi czy twardości pozwalają na dopasowanie ich do wymagań każdego użytkownika.

Nie jesteśmy czasami tego świadomi, ale maty tego typu spotykamy praktycznie na każdym kroku. Możemy je spotkać m.in. w naszych domach i mieszkaniach, w urządzeniach technicznych codziennego użytku, w toku wykonywania pracy zawodowej (szczególnie tej o charakterze pracy fizycznej), w czasie korzystania z komunikacji miejskiej i międzymiastowej, a także podczas przemieszczania się pieszo po centralnych dzielnicach dużych miast, gdzie mamy do czynienia z różnymi hałasami (szczególnie w godzinach szczytu).

 

 

Czytaj również: Izolacja akustyczna w garażach

 

Zastosowanie mat antywibracyjnych

 

1. W przemyśle i działalności usługowej:


Zmniejszają drgania powstające w różnego rodzaju maszynach: drukarskich, włókienniczych, przy prasach, zagęszczarkach, gilotynach i innych urządzeniach produkcyjnych wykonanych z łatwo wpadających w wibracje materiałów stalowych, aluminiowych czy kompozytowych, redukując ich negatywny wpływ na zdrowie osób pracujących fizycznie.

Doskonale nadają się także do amortyzacji wibracji dużych pomp, wentylatorów i klimatyzacji stosowanych w zakładach produkcyjnych, jak i w biurach, Oprócz tego wyciszają działanie sprzętu elektronicznego (stosuje się je przy produkcji obudowy komputerów stacjonarnych, serwerów i urządzeń służących do komunikacji) oraz drgania blach samochodowych (montowane są także w autach).

 

2. W budownictwie i przy urządzaniu mieszkań, 


Zamontowane pod fundamentami lub posadzkami w skuteczny sposób obniżają wibracje pochodzące z otoczenia budynków, jak i przenoszone przez ich konstrukcje. Zapewniają dzięki temu komfort i wygodę osób w nich przebywających. Oprócz mieszkań, domów i lokali użytkowych doskonale chronią także budynki zabytkowe - np. kamienice, kościoły - wydłużając ich żywotność.

Kolejne ich zastosowanie polegające na ich umieszczeniu na podłodze pozwala tłumić drgania wywoływane przez sprzęt domowy (taki jak pralki, suszarki czy lodówki), zwiększając jednocześnie stabilność tych urządzeń. Specjalne maty antypoślizgowe zapobiegają przesuwaniu się urządzeń, chroniąc także dodatkowo podłogę przed zniszczeniami i zarysowaniami.

 

3. Przy budowie szeroko rozumianej infrastruktury:

 

Tłumią drgania i hałasy wydobywające się z torowisk, powstałe od pojazdów poruszających się szynowo (tramwajów, kolei czy metra), a także znajdują zastosowanie przy infrastrukturze ogrodowej i osiedlowej stanowiąc doskonałą izolację dla basenów oraz pełniąc funkcję ochronną na placach zabaw (przy różnego rodzaju sprzęcie w postaci huśtawek, zjeżdżalni).

Źródłem przy pisaniu tekstu była strona Wibroizolacji Polska i ich katalog mat antywibracyjnych opisujący parametry dostępnych wariantów tego produktu.

 

Czytaj również: Jak zmniejszyć hałas w salach zabaw?

Źródło: wibroizolacjapolska / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17881 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 153

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >