Sposoby na wyciszenie podłogi

Sposoby na wyciszenie podłogi

Dźwięki mają dla nas ogromne znaczenie. Ulubiona muzyka potrafi skutecznie poprawić samopoczucie, z kolei nieprzyjemne i głośne dźwięki mogą być powodem niepokoju czy stresu, utrudniając wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z nimi w domu, czyli miejscu, które powinno kojarzyć się z komfortem oraz bezpieczeństwem. Czytaj dalej

 

Ograniczenie natężenia przenoszonych w domu dźwięków, a tym samym poprawa komfortu akustycznego, jest możliwe. Wystarczy zastosować odpowiednie rozwiązania i produkty. Jednak wbrew pozorom prace nie powinny ograniczyć się wyłącznie do zabezpieczenia ścian. Ogromne znaczenie dla stworzenia komfortu akustycznego – z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy – mają podłogi.

 

Dwa rodzaje dźwięków

Pod kątem izolacyjności akustycznej budynków dźwięki dzielimy na dwa rodzaje. Pierwsze z nich – odgłosy przejeżdżających na zewnątrz samochodów, płacz dziecka czy głośno słuchana muzyka – przenoszone są drogą powietrzną. Z kolei dźwięki uderzeniowe – które powstają na skutek przesuwania krzeseł, upadania przedmiotów czy zabaw z piłką – przekazywane są przez elementy konstrukcyjne budynku.

 

Czytaj również: Akustyka budowlana - w jakim celu wykonuje się pomiary akustyczne

 

Sposoby na wyciszenie podłogi

 

Pływająca i cicha podłoga

Rozwiązaniem, które pozwala na efektywną izolację akustyczną, są podłogi pływające. Swoją nazwę zawdzięczają specjalnemu sposobowi montażu, dzięki któremu są odseparowane od konstrukcji poprzez ułożenie materiału elastycznego na stropie. –Dzięki zastosowaniu podłogi pływającej, powstające w danym pomieszczeniu dźwięki uderzeniowe nie przenoszą się dalej na sztywne konstrukcje stropu, ścian, słupów czy sąsiadujących części budynku. Należy jednak pamiętać o oddylatowaniu, czyli oddzieleniu warstwy dociskowej od konstrukcji budynku materiałem elastycznym, np. paskami do dylatacji z wełny mineralnej ISOVER Twist. Prawidłowo wykonana podłoga poprawi izolacyjność – zarówno od dźwięków powietrznych, jak i uderzeniowych, a co za tym idzie, pozwoli osiągnąć większy komfort akustyczny – tłumaczy Wiktoria Żaczek, ekspert ISOVER.

 

Gotowe i sprawdzone zestawy

Do wykonania podłogi pływającej rekomenduje się gotowe zestawy, gdzie zastosowane produkty zostały zweryfikowane pod kątem efektywnego współdziałania, dzięki czemu cechują się skuteczną izolacją akustyczną. Do takich rozwiązań należy system Multifloor marek ISOVER i WEBER. Jako warstwę akustyczną wykorzystuje on wełnę szklaną ISOVER TDPT. Dzięki jednemu z najlepszych parametrów sztywności dynamicznej na rynku, produkt charakteryzuje się znakomitym tłumieniem dźwięków uderzeniowych, wpływając znacząco na komfort użytkowania obiektu. Wełna ISOVER TDPT w systemie Multifloor może być zastosowana z jednym z trzech różnych wariantów podkładów podłogowych. Pierwszym z nich jest weber.floor 4310. To cementowy, samopoziomujący podkład wzmocniony włóknami polipropylenowymi o szerokim zakresie grubości, dzięki czemu możemy wykonać nim zarówno cienką, 20mm wylewkę, jak i grubą, 50-mm warstwę jastrychu. Co ważne, charakteryzuje się on wysoką wytrzymałością, jest również odporny na ruch mebli na kółkach.

 

Wełnę ISOVER TDPT, po ułożeniu zabezpieczającej szczelnej warstwy rozdzielającej – np. folią ISOVER Stopair 1104, można zastosować również z błyskawiczną posadzką cementową - weber.floor RAPID. W przypadku izolacji akustycznych grubość warstwy powinna wynosić od 35 do 100 mm, a otrzymana wylewka jest wysoce wytrzymała. Ważne jest również szerokie zastosowanie – podkład może zostać przykryty m.in. płytkami ceramicznymi, kamiennymi, wykładzinami dywanowymi czy też panelami. Plusem jest tu bardzo szybkie tempo prac wykończeniowych, bo płytki można układać już po 24 godz. od aplikacji jastrychu.

 

Czytaj również: Jak wyciszyć mieszkanie, kiedy pies sąsiadów ciągle ujada

 

Do stworzenia podłogi pływającej w systemie Multifloor rekomendowane jest ponadto połączenie wełny mineralnej ISOVER z produktem o wysokiej wytrzymałości - weberfloor 1000 PLUS o grubości układania od 40 do 100 mm. Jastrych wiąże i wysycha tak szybko, że po 48 godz. możemy układać płytki podłogowe. – Podłoga to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych w obiekcie. Musi umożliwiać nam przemieszczanie się, a także chronić przed zimnem, wilgocią i hałasem. Jednocześnie prace związane z tym elementem należą do tzw. robót ulegających zakryciu i przestają być widoczne po realizacji kolejnych etapów, np. pokrycia podkładu panelami. Błędy wykonawcze czy zastosowanie produktów wątpliwej jakości mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie, a co gorsza, spowodować konieczność wymiany również innych elementów, generując dodatkowe koszty – mówi Krzysztof Burza, ekspert WEBER.

 

Solidne i ciche

Połączenie specjalnych technologii wraz z dedykowanymi im produktami to skuteczny sposób na to, by osiągnąć zadowalające warunki akustyczne. Tylko takie zapewniają mieszkańcom komfort, spokój oraz poczucie bezpieczeństwa.

Źródło: Wills / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi Liczba postów: 234 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 5 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 197 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19203 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 130

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >