Jakie płyty do zabudowy kasetonowej sufitów wybrać, aby lepiej wygłuszyć dźwięki - gipsowe czy wełniane?

Jakie płyty do zabudowy kasetonowej sufitów wybrać, aby lepiej wygłuszyć dźwięki - gipsowe czy wełniane?

Sufity kasetonowe pełnią nie tylko rolę dekoracyjno-maskującą, ale także pozwalają uzyskać optymalną akustykę wnętrz. Ze względu na ich właściwości z powodzeniem stosuje się je w obiektach biurowych, szpitalach, szkołach czy hotelach. Do zabudowy najczęściej wykorzystuje się płyty gipsowe lub te wykonane z wełny mineralnej. Czym się one charakteryzują i na co zwracać uwagę, wybierając konkretny rodzaj materiału do zabudowy sufitowej? Czytaj dalej

 

Zarówno wełna mineralna, jak i gips znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Płyty kasetonowe wykonane z wełny posiadają właściwości hydrofobowe oraz są niehigroskopijne, dzięki czemu mogą zostać zamontowane w pomieszczeniach o dużym zawilgoceniu. Kasetony gipsowe są z kolei wyjątkowo trwałe, odporne na zabrudzenia, a także łatwe do regeneracji. Takimi cechami charakteryzują się m.in. płyty GYPTONE i CASOPRANO dostępne w ofercie marki RIGIPS. Wybierając materiały do zabudowy sufitów podwieszanych, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, gdzie będą one montowane, a także jaka ma być ich rola.

 

Akustyka wnętrza – dużo zależy od sufitu

Sufit, ze względu na swoją dużą powierzchnię, odgrywa istotną rolę w kształtowaniu akustyki wnętrz. Ta z kolei ma niebagatelne znaczenie w kontekście komfortu przebywania w pomieszczeniach. Dlatego coraz częściej właściciele i administratorzy zarówno prywatnych budynków, jak i obiektów użyteczności publicznej decydują się na montaż kasetonowych sufitów podwieszanych nie tylko po to, aby zamaskować nieestetyczne elementy instalacji, ale także zniwelować rozprzestrzenianie się uciążliwych dźwięków.

 

Jakie płyty do zabudowy kasetonowej sufitów wybrać gipsowe czy wełniane?

 

Czytaj również: Sposoby na wyciszenie podłogi

 

- Wśród głównych terminów, które opisują akustykę wnętrz możemy wymienić pochłanianie dźwięków, odbijanie dźwięków, czas pogłosu oraz izolacyjność dźwiękową. We wnętrzach bez jakiejkolwiek absorpcji dźwięków, będą one do nas wracały ze względu na wysoki stopień odbicia fal, a nawet najmniejszy hałas będzie odbierany jako wyjątkowo głośny i uciążliwy. Dobrą akustykę pomieszczeń możemy uzyskać, stosując do wykończenia materiały, które poza estetyką, posiadają odpowiednie parametry techniczne - mówi Kamil Grzelak, Product Manager. O tym, czy posiadamy pomieszczenie z dobrą lub złą akustyką, z niskim lub wysokim pochłanianiem dźwięku, mówi nam parametr określany jako czas pogłosu. Jest to czas mierzony w sekundach, w którym poziom ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu spada o 60 dB. We wnętrzach ze słabą akustyką silny pogłos będzie słyszany przez cały czas, tworząc nieprzyjazny i męczący klimat akustyczny – dodaje.

 

Kasetony miłe dla ucha

Zarówno kasetony mineralne, jak i gipsowe perforowane posiadają wysokie właściwości dźwiękochłonne, które określa się za pomocą wskaźnika αw. Dzięki zastosowaniu perforowanych płyt gipsowych GYPTONE pomieszczenia zyskują miłą i komfortową atmosferę, idealną do pracy lub nauki. Taki efekt uzyskujemy dzięki optymalnemu poziomowi pochłaniania dźwięku. Zgodnie z międzynarodową normą EN ISO 11654, w zależności od poziomu częstotliwości dźwięku, płyty GYPTONE klasyfikowane są w klasach B i C, których wskaźnik αw określa się na poziomie od 0,6 do 0,85. Dzięki temu doskonale sprawdzą się one w budynkach, w których zalecany jest wysoki stopień pochłaniania dźwięków, a mianowicie szkołach, hotelach, szpitalach lub przychodniach medycznych. Z kolei płyty kasetonowe CASOPRANO, ze względu na swoje parametry, gęstość i masę, mogą pomóc poprawić izolacyjność akustyczną.

 

- Kasetonowe sufity podwieszane są doskonałym rozwiązaniem do budynków użyteczności publicznej, w których istotna jest wysoka izolacyjność akustyczna pomieszczeń lub ograniczanie czasu pogłosu. Efekt skrócenia czasu pogłosu możemy uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednich produktów z gamy płyt sufitowych Rigips z funkcją pochłaniania dźwięków. Płyty te posiadają różne rodzaje perforacji oraz pokryte są specjalną fizeliną, dzięki czemu w optymalny sposób poprawiają komfort akustyczny pomieszczeń - mówi Kamil Grzelak.  

 

Z kolei właściwości akustyczne sufitów podwieszanych z wełny mineralnej determinowane są przez połączenie trzech czynników – gęstości, porowatości i grubości płyt. Można przyjąć, że im większa gęstość płyty, tym pochłanianie dźwięku jest niższe, a izolacyjność akustyczna wyższa. Odwrotnie jest w przypadku porowatości – im jest ona większa, tym pochłanianie jest wyższe, a izolacyjność niższa. Grubsze płyty zapewniają natomiast wyższe jest pochłanianie dźwięku oraz wyższą izolacyjność akustyczną.

 

Łatwość regeneracji i czyste powietrze

Dodatkowym benefitem wynikającym ze stosowania gipsowych sufitów kasetonowych w pomieszczeniach użyteczności publicznej jest łatwość regeneracji. Ma to szczególne znaczenie, jeśli zależy nam na ich długiej żywotności oraz estetycznym wyglądzie. Aby wyczyścić sufity wykonane z płyt CASOPRANO lub GYPTONE, wystarczy zdjąć kasetony z profili i przetrzeć zabrudzenia szmatką, gąbeczką bądź odkurzaczem. Co więcej istnieje również możliwość odświeżenia płyt gipsowych poprzez ich malowanie, bez utraty właściwości akustycznych. Ze względu na biały kolor perforacji rekomenduje się stosowanie do tego celu farb białych lub w jasnych kolorach. Dzięki temu płyty gipsowe przez lata będą stanowiły estetyczne wykończenie sufitu. Nieco bardziej angażujące jest utrzymanie czystości sufitów kasetonowych wykonanych z płyt wełnianych. Ze względu na ich właściwości filtracyjne, bardzo łatwo osadza się na nich kurz unoszący się w powietrzu. Samo czyszczenie przebiega natomiast bez większego problemu. Podczas malowania mogą one jednak utracić swoje właściwości akustyczne, a tym samym nie będą w stanie efektywnie pochłaniać dźwięków.

 

Jakie płyty do zabudowy kasetonowej sufitów wybrać gipsowe czy wełniane?

 

Czytaj również: Specjalistyczne panele akustyczne - sposobem na zmniejszenie hałasu w budynkach

 

Wybierając materiały do zabudowy kasetonowej sufitów, warto zwrócić również uwagę na ich unikalne, indywidualne cechy. Płyty gipsowe GYPTONE nie tylko odznaczają się wysokim stopniem pochłaniania dźwięków, ale także mają zdolność redukcji poziomu stężenia formaldehydu , który jest jednym z najniebezpieczniejszych i najczęściej wdychanych przez człowieka związków organicznych.

 

- Jest to o tyle istotne, iż szacuje się, że człowiek spędza około 80% czasu we wnętrzach budynku. W trosce o wysoką jakość powietrza we wszystkich płytach kasetonowych GYPTONE zastosowano technologię Activ’Air®, dzięki której są one w stanie zmniejszać poziom stężenia formaldehydu w powietrzu aż do 80% - zauważa Kamil Grzelak. - Ze względu na swoje właściwości produkty Activ'Air bardzo często stosuje się nie tylko w mieszkaniach, ale również w salach chorych w szpitalach, gabinetach lekarskich i zabiegowych, w miejscach o wydłużonym czasie przebywania chorych, salach lekcyjnych, przedszkolach i żłobkach, pokojach hotelowych, w biurach – dodaje.

 

Niezwykle istotny jest również fakt, że technologia Activ’Air® w płytach gipsowych GYPTONE działa przez cały cykl życia produktu. W płytach mineralnych poziom pochłaniania szkodliwych związków lotnych może zmniejszać się z czasem.

 

Nie mniej ważna estetyka, ekologia i odporność na uderzenia

Oprócz względów praktycznych, jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze płyt do zabudowy kasetonowej sufitów jest ich estetyka. W ofercie marki Rigips dostępna jest szeroka gama płyt (m.in. płyt CASOPRANO lub GYPTONE) różniących się między sobą wykończeniem powierzchni, kształtem i układem perforacji, które nie tylko mają wpływ na estetykę wykończenia, ale także na właściwości dźwiękochłonne.

 

- Warto także zauważyć, że płyty gipsowe są w 100% ekologiczne. Decydując się na zabudowę sufitu z ich wykorzystaniem mamy pewność, że wybieramy materiały spełniające najbardziej rygorystyczne normy ekologiczne, czego potwierdzeniem jest Deklaracja Środowiskowa Produktu (EPD)zaznacza Kamil Grzelak.  – Dodatkowo płyty gipsowe CASOPRANO są wyjątkowo odporne na uderzenia, co zostało potwierdzone na drodze testów przeprowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej. Dzięki temu często stosuje się je do zabudowy w salach gimnastycznych lub halach sportowych, gdzie powierzchnie sufitów narażone są na uderzenia – dodaje.

 

Płyty gipsowe wykorzystywane do kasetonowej zabudowy sufitowej to sprawdzony, prosty i szybki w montażu materiał zapewniający nie tylko wysoką estetykę wykończenia, ale – co najważniejsze – również poprawę komfortu życia. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy możliwość projektowania optymalnej akustyki wnętrz, a co za tym idzie - stworzenia warunków do efektywnej pracy, nauki i relaksu. 

Źródło: Wills / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Mrozek | Studnie głębinowe | Pompy ciepła | Instal... Liczba postów: 6 Grupa: Robimy inst... Jeśli ktoś jest zainteresowany wierceniem studni rainbow obby
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 251 Grupa: Firmy budow... Długo szukałem nowoczesnego i szybkiego sposobu na zamawianie jakościowych kruszyw. Znajomy podpowiedział mi, że na tej stronie internetowej https://schuettflix...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 191 Grupa: Nowości ara... Najlepsze są kallax (plus pudla drona lun nawet jakieś pudla pepco) I regały trofast Nie ważne że mieszkanie wynajmowane, meble zabierzesz sobie do kolejnego mi...
  • Woda w Ogrodzie Liczba postów: 17 Grupa: Ogrody Jeśli planujesz rozbudowę swojego systemu zbierania deszczówki, polecam artykuł na stronie https://gizozbiorniki.pl/jak-polaczyc-dw a-zbiorniki-na-deszczowke/ Wy...
  • Rozbiórki Liczba postów: 105 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 353 Grupa: Robimy stro... Najbardziej preferuję deskę barlinecką, to najlepszy wybór jeżeli chodzi o podłogi drewniane. https://podlogi24.net.pl/

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18921 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 319

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >