Murowanie klinkiekru - krok po kroku

Murowanie klinkiekru - krok po kroku

Elewacje klinkierowe to wyjątkowo eleganckie i trwałe rozwiązanie. Aby móc w pełni cieszyć się jego zaletami musimy wykazać się starannością i profesjonalizmem już na etapie planowania i wykonywania prac wykończeniowych. Podpowiadamy, jak przeprowadzić murowanie i fugowanie klinkieru w jednym cyklu roboczym, aby uzyskać estetyczny i trwały mur w świeżym, wolnym od przebarwień i wykwitów kolorze. Czytaj dalej

 

Murowanie klinkieru metodą jednoetapową

 

Metoda jednoetapowa polega na murowaniu i fugowaniu w jednym cyklu roboczym przy użyciu pigmentowanej zaprawy Sopro KMT. Zaprawę KMT należy wymieszać z odpowiednią ilością wody, zgodnie z opisem umieszczonym na opakowaniu, aż do uzyskania jednolitej, plastycznej konsystencji. Po upływie okresu dojrzewania, zaprawę należy wymieszać raz jeszcze. Pozwoli to na równomierne rozprowadzenie wysokiej jakości dodatków chemicznych zawartych w zaprawie. Materiał należy wymieszać mechanicznie, np. przy pomocy betoniarki.

 

Czytaj również: Drewniana fasada - inwestycja na lata

 

Krok 1: Układamy zaprawę


Pierwszą warstwę pigmentowanej zaprawy Sopro KMT układa się na wybudowanym wcześniej i odpowiednio uszczelnionym fundamencie. Grubość pierwszej warstwy zaprawy może być różna i zależy od ewentualnych nierówności fundamentu, ale w przybliżeniu powinna wynosić ok. 12 mm. Następnie należy dobić cegły i ustawić je do właściwego położenia przy pomocy poziomicy. Odstępy między cegłami powinny wynosić ok. 1 cm.

Przy zastosowaniu tzw. metody „na wycisk”, na czoło cegły należy nałożyć odpowiednią ilość zaprawy tak, aby po dociśnięciu do ułożonej wcześniej cegły, uzyskać odpowiednią szerokość spoiny. Zaprawa Sopro KMT zapewnia bardzo wysoką stabilność, dzięki czemu w jednym cyklu możemy wykonać około 10 warstw cegieł. Nadmiar zaprawy, którą można zebrać przy użyciu kielni, powinien wystawać poza lico cegły. Daje to pewność wypełnienia wszystkich przestrzeni, co z kolei ma ogromny wpływ na przyszłą trwałość i estetykę muru.

 

W przypadku murów elewacyjnych należy zachować odpowiednią odległość cegieł od ściany nośnej, zapewniając miejsce na izolację termiczną oraz szczelinę wentylacyjną. Mocowanie ocieplenia wykonuje się przy użyciu specjalnych dystansów i łączników. W przypadku dużych powierzchni, należy dodatkowo zapewnić cyrkulację powietrza, montując w spoiny cegieł specjalne kratki wentylacyjne.

 

 

 

 

Czytaj również: Co składa się na współczesny system elewacyjny?

 

 

Krok 2: Formujemy spoiny


W sprzyjających warunkach atmosferycznych, po upływie około 1 godziny od zakończenia murowania, należy uformować spoinę. Można to zrobić na wiele sposobów, jednak najbardziej trwałą i zapewniającą szczelność muru metodą jest kształtowanie jej przy użyciu kształtki, np. fugówki lub kształtki z węża ogrodowego. Formowanie fugi na równi z licem cegły pozwoli osiągnąć najlepsze efekty. Takie wypełnienie i zagęszczenie spoin jest gwarantem trwałości i odporności muru na wystąpienie wykwitów i niszczący wpływ wód opadowych.

 

 

 

 

Krok 3: Oczyszczamy powierzchnię


Po wyschnięciu zaprawy, tj. po upływie ok. 5-6 godzin, należy wyczyścić powierzchnię muru z niezwiązanych części zaprawy, używając do tego celu suchego pędzla. Właściwości Sopro KMT powodują, że produkt ten jest bardzo prosty w formowaniu i nie brudzi cegły. Do wyczyszczenia muru z drobnych pozostałości zaprawy, po kilku dniach należy użyć preparatu Sopro ZEA 703w rozcieńczeniu. Preparat nakłada się pędzlem lub szmatką, ale nie należy zwilżać nim spoin.

 

 

 

 

Krok 4: Impregnacja muru


Po upływie min. 7 dni od zakończenia murowania, zabezpieczony przez ten czas mur można dodatkowo uodpornić na zanieczyszczenia i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, stosując impregnat Sopro FAD 712. Jest to szczególnie wskazane dla cokołów budynków, murów ogrodzeniowych oraz innych miejsc narażonych na intensywne zabrudzenia. Należy pamiętać, że elewacja pozbawiona impregnacji szybko wchłania wodę wraz z ewentualnymi zabrudzeniami, co z czasem prowadzi do destrukcji muru i utraty estetycznego.

 

Impregnat do fasad Sopro FAD 712 to produkt gotowy do użycia, który nakładamy pędzlem na całą powierzchnię muru. Nasyca on nieznacznie barwę cegły, a swoją pełną skuteczność osiąga już po 12 godzinach. Impregnat nadaje się również do nanoszenia natryskowego.

 

Technologia murowania z całkowitym wypełnieniem spoin zapewnia swobodne spływanie wody po murze i szybkie wysychanie po ustaniu deszczu, zabezpieczając mur i spoiny przed niszczącym wpływem wody z opadów atmosferycznych. Zastosowanie produktów do klinkieru Sopro zmniejsza też podatność muru i spoin na zanieczyszczenia i wykwity i pozwala przez wiele lat cieszyć się trwałą i estetyczną elewacją.

 

 

Źródło: Sopro / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 203 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Geodeta do obsługi budowy Liczba postów: 386 Grupa: Firmy budow... Z kolei ja podczas wykonywania pomiarów i innych usług geodezyjnych korzystałem z usług geodety uprawnionego Pana inż. Witolda Witkowskiego - https://www.poznan...
  • wesele w plenerze Liczba postów: 79 Grupa: Firmy budow... Cześć! Właśnie wychodzę za mąż. Chciałabym, aby to nie był zwykły dzień, lecz uroczystość, która pozostanie w pamięci każdego uczestnika. Zastanawiam się nad f...
  • Wentylacja nowej generacji Liczba postów: 112 Grupa: Budowa i re... Chciałbym Wam polecić stronę - [url]https://dabrowent.pl/produkt/przeno sny-jonizator-jonair-mars hal/ , na której znajdziecie ofertę wiodącej hurtowni w branży....
  • Wentylacja Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Chciałbym Wam polecić stronę - https://dabrowent.pl/produkt/przenosny-j onizator-jonair-marshal/ , na której znajdziecie ofertę wiodącej hurtowni w branży wentyl...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17209 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 366

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >