Najlepszy czas na remont

Najlepszy czas na remont

Z każdym miesiącem coraz większego rozmachu nabierają różnorodne prace budowlane. Znaczną ich część stanowią remonty budynków mieszkalnych. W jaki sposób dbamy, by najbliższe otoczenie zapewniało nam komfort mieszkania przez lata? Czytaj dalej

 

Porządki małe i duże

Niektóre działania są już na stałe wpisane w kalendarz remontowy, jako charakterystyczne właśnie dla sezonu wiosenno-letniego. Ładna pogoda szczególnie sprzyja pracom na zewnątrz. Na posesjach prywatnych wprawiane są w ruch kosiarki, sekatory i inne przydatne narzędzia, a w blokach mieszkalnych trwają generalne porządki balkonów. Wszystkim działaniom towarzyszy niejednokrotnie odświeżanie ścian. Warto jednak pomyśleć o gruntownym przygotowaniu ich na kolejne miesiące, a nawet lata, by nasz dom był wygodnym, bezpiecznym i estetycznym miejscem, niezależnie od panujących wokół warunków pogodowych. Na co zwrócić uwagę, planując okresowe remonty?

 

Czytaj również: Jak estetycznie pomalować elewację domu?

 

Tynkujemy

Estetyka i funkcjonalność budynku powinna mieć możliwie trwały charakter. Nie chodzi bowiem o to, byśmy każdego roku wracali do tych samych, sezonowych obrządków renowacyjnych. - Wygląd i odporność ściany na niekorzystne czynniki zależy w dużym stopniu od rodzaju oraz jakości materiałów, którymi została ona pokryta – podkreśla Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych – Powszechnym sposobem na skuteczne zabezpieczenie jej powierzchni jest użycie odpowiedniego tynku.

 

Różnorodność stosowanych dziś mas i zapraw tynkarskich (akrylowe, mineralne, mozaikowe, silikonowe, silikatowe, silikatowo-silikonowe czy silikonowo-akrylowe) pozwala precyzyjnie dostosowywać je do budowy i specyfiki podłoża oraz panujących wokół warunków. Ponadto, dostępne rozwiązania służą w większości przypadków do tworzenia powłok ochronnych, mających jednocześnie określony charakter dekoracyjny. Szeroka paleta możliwych do wykorzystania barw sprawia, że to od nas zależy ostateczny wygląd elewacji. Należy jednak pamiętać, by tynk nakładać na odpowiednio przygotowanym, wyrównanym podłożu, przy bezdeszczowej, bezwietrznej pogodzie i zgodnie ze wskazaniami producenta.

 

Czytaj również: Izolacyjność akustyczna zrównoważonych budynków


 

Ocieplamy

Tynkowanie coraz częściej traktujemy jako część składową znacznie szerszego procesu, jakim jest ocieplanie domu. Odpowiednia termoizolacja budynku daje bowiem niezbędny komfort o każdej porze roku oraz bardzo konkretne oszczędności w tzw. sezonie grzewczym. Efekty prowadzonych w okresie wiosenno-letnim prac ociepleniowych i dociepleniowych są więc długofalowe i stają się stopniowo nieodłącznym elementem poważniejszych remontów. Ich realizacja ma charakter systemowy, na który składają się ściśle ustalone działania oraz jednolite partie produktów. – Bardzo popularną metodą montażu termoizolacji jest tzw. bezspoinowy system ociepleń (ETICS), polegający na przyklejeniu warstwy izolacyjnej (styropian lub wełna mineralna) do ściany  – mówi Marek Zając z Bolix – Płyty wzmocnione zaprawą klejącą i siatką z włókna szklanego pokrywa się następnie wybranym tynkiem, tworząc solidną, trwałą i estetyczną powłokę.


Czytaj również: Jak samodzielnie pomalować elewację domu?


Praca wre

 Elewacja budynku to nie tylko jego wizytówka. Odpowiedni stan ścian zewnętrznych ma istotny wpływ na szeroko pojętą jakość mieszkania w nim i powinien być zapewniony już na etapie budowy. Na ogół jednak musimy co pewien czas decydować się na pewne okresowe remonty, których realizację najlepiej przeprowadzać właśnie wiosną lub latem. W zależności od ich zakresu i stopnia trudności, pewne czynności wykonujemy samodzielnie, a do innych zatrudniamy fachowców. W każdej sytuacji pamiętajmy, że podjęte działania oraz użyte środki mają służyć nam przez lata. Wszelkie decyzje podejmujmy więc w oparciu o ocenę własnych potrzeb i możliwości oraz fachowe wskazania, dotyczące nowoczesnych trendów i standardów wykończeniowych.

 

 

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17356 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 270

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >