Ogrzewanie w domu: Grzejniki aluminiowe w instalacji miedzianej

Ogrzewanie w domu: Grzejniki aluminiowe w instalacji miedzianej

Aluminium jest metalem, na powierzchni którego w naturalny sposób tworzy się ochronna warstwa tlenku aluminium. Jedynie zniszczenie tej warstwy izolacyjnej może osłabić wytrzymałość produktu. Dlatego też w instalacjach można stosować połączenie miedzi z aluminium. Czytaj dalej

Firma Fondtital dopuszcza stosowanie grzejników aluminiowych w instalacjach miedzianych, co potwierdza 40-letnie doświadczenie z tego typu instalacjami. Ponadto grzejniki Fondital i Nova Florida posiadają certyfikat Uniwersytetu AGH w Krakowie potwierdzający możliwość ich połączenia z instalacjami miedzianymi.

Aluminium, a miedź
W przypadku zetknięcia się dwóch różnych metali lub stopów metalu poprzez elektrolit, jeden z nich może ulec korozji galwanicznej. Zjawisko to, ma miejsce tylko wtedy, kiedy zostają spełnione trzy następujące warunki:
- obecność różnych metali,
- obecność elektrolitu,
- przewodność elektryczna pomiędzy dwoma metalami.

 

Wyraźny wpływ na korozję wykazuje elektrolit jeżeli posiada wysoką zawartość soli.
W przypadku instalacji grzewczych objawia się to zakłóceniem ich normalnego funkcjonowania, które spowodowane jest nieodpowiednimi właściwościami
fizyko-chemicznymi wody. Przewodność elektryczna następuje poprzez zawory (mosiądz, stal), złączki (stal) i uszczelki (izolatory), co w przypadku poprawnie wykonanej instalacji jest zjawiskiem bardzo trudnym.

Proces produkcji

W celu zagwarantowania jeszcze wyższej odporności na korozję grzejniki Fondital i Nova Florida przechodzą w procesie produkcyjnym przez dwa etapy lakierowania i wypalania w piecu. Pierwszy etap obejmuje położenie warstwy lakieru w procesie anaforezy i wypalenie w piecu w temperaturze 230°C. Drugi etap to malowanie proszkami epoksydowymi i wypalenie w piecu w temperaturze 240°C. Procesy te gwarantują długie użytkowanie grzejnika oraz zachowanie niezmienionej powłoki lakierniczej przez 10 lat. Poza etapem lakierowania proces produkcyjny obejmuje: odlewy ciśnieniowe, polerowania, zgrzewanie, gwintowanie, łączenie pojedynczych elementów w zestawy za pomocą nypli oraz uszczelek, a także próbę szczelności wykonywaną przy ciśnieniu 150% ciśnienia roboczego. „Zastosowane procesy produkcyjne gwarantują poprawną eksploatację grzejników ze wszystkimi typami instalacji, w tym także z miedzianymi.” – powiedział Jerzy Luc, kierownik serwisu Fondital.

Instalacja, użytkowanie, konserwacja

W celu zapewnienia prawidłowej i długoletniej pracy grzejników aluminiowych z instalacjami miedzianymi należy wykonać prawidłowy montaż. Nowa instalacja może zawierać czynniki zanieczyszczające jak: pył po spawaniu, odpady powstałe przy produkcji, pozostałości smarów i olejów itp. Wykonanie dobrego systemu grzewczego oznacza w pierwszej kolejności realizację instalacji czystej, która nie będzie zawierać żadnych zanieczyszczeń. Dobry instalator przed uruchomieniem nowej lub wyremontowanej instalacji powinien się upewnić, czy jest ona czysta. W większości przypadków wystarczy samo przepłukanie wodą. Można również do czyszczenia stosować środki chemiczne ogólnie dostępne na rynku, które posiadają odpowiedni atest. W celu jeszcze lepszego zabezpieczenia przed korozją zaleca się dodanie do instalacji odpowiednich inhibitorów korozji przeznaczonych do systemów wielometalowych, które tworzą film ochronny na wewnętrznych metalowych powierzchniach.
Innym warunkiem dla instalacji jest właściwa jakość wody pod kątem właściwego pH i twardości. Zaleca się, aby wartość pH zawierała się pomiędzy 7 a 8 oraz twardość wynosiła 15 – 20°F. Zbyt miękka woda jest korozyjna dla wszystkich metali.

Poprawnie wykonana instalacja oraz użycie oryginalnych grzejników aluminiowych jest gwarancją długiego, bezkorozyjnego użytkowania. Grzejniki Fondital ze stopu aluminium można łatwo rozpoznać – na powierzchni bocznej każdego elementu jest naniesione logo firmy oraz nazwa modelu. Potwierdza to, oryginalne pochodzenie produktu. Grzejniki Fondital ze stopu aluminium mają 10-letnią gwarancję na wady fabryczne.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Pegasus Public Relations/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17193 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 203

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >