Produkty termoplastyczne

Produkty termoplastyczne

Kanapka owinięta folią, nakrętka od ulubionego soku, świąteczna choinka czy elewacja domu to tylko niektóre zastosowania jednego z najstarszych tworzyw termoplastycznych. Gdzie można spotkać produkty PVC?

 

PVC, zwany również polichlorkiem winylu, składa się z ropy naftowej, gazu ziemnego oraz chlorku sodu. Takie połączenie gwarantuje uzyskanie produktu odpornego na wodę, szkodliwe warunki atmosferyczne, rozpuszczalniki oraz wahania temperatur. Specyfika PVC umożliwia dopasowanie jego wyglądu do konkretnego zastosowania. I tak, można uzyskać produkt matowy, z połyskiem, bezbarwny bądź kolorowy. A jak to wygląda w praktyce?

 

Czytaj również: Tynk ciepłochronny

 

Francuskie pochodzenie

W 1835 roku wybitny francuski chemik Henri Victor Regnault otrzymał lotny monomer, czyli chlorek winylu. W 1872 roku niemiecki uczony Eugen Baumann przeprowadzając polimeryzację monomeru z wykorzystaniem działania promieni słonecznych, otrzymał sproszkowaną substancję. Co ciekawe, dopiero po upływie kilkudziesięciu lat, w roku 1912 opatentowano proces powstawania polichlorku winylu. W 1941 roku londyńskie autobusy posiadały jako pierwsze na świecie siedzenia pokryte materiałem powlekanym PVC. Jednak dopiero II wojna światowa i zapotrzebowanie wojska na materiały z polimerem PVC spowodowało, że po 1948 roku na rynku były już dostępne wszystkie rodzaje tego tworzywa.

 

 

Twardy albo zmiękczony

Wyróżnia się trzy rodzaje polichlorku winylu w zależności od zastosowania. Pierwsza postać to twardy PVC służący do wyrobu butelek, kubków, pojemników na żywność oraz wykorzystywany w branży budowniczej jako materiał do produkcji popularnych okien PVC. Zmiękczony polimer może występować w postaci uszczelki pod kapslem butelki odkręcanej metodą „Twist off”, jako folia zabezpieczająca mięso i owoce przed atakiem owadów, w formie materiału służącego do produkcji sztucznych choinek, torebek, kaloszy oraz dziecięcych zabawek. PVC w postaci roztworów i emulsji zastosowany jest w lakierach pokrywających puszki konserwowe oraz przy produkcji lateksowych rękawiczek stosowanych najczęściej w gabinetach lekarskich.

 

Czytaj również: Cegła klinkierowa w kolorze grafitu i srebra

 

Ekologiczny i elastyczny

Producenci PVC zmienili chemiczny skład tworzywa, rezygnując ze stabilizatorów na bazie metali ciężkich na rzecz „lżejszych” dla środowiska związków wapnia i cynku, umożliwiając utylizację produktów. Dodatkowym atutem przemawiającym na rzecz PVC jest możliwość ponownego przetworzenia. Co ciekawe, koszt produkcji tworzywa jest relatywnie niski, ze względu na małe zużycie energii. – Wytłoczenie konkretnych profili PVC wymaga fazy projektowania, wykonania oprzyrządowania, etapu testowania oraz finalną produkcję profilu. Zarówno twarde, jak i miękkie tworzywa produkowane są w wytłaczarkach jedno lub dwuślimakowych z różnym wykończeniem powierzchni – mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan, świadczącej usługi wytłoczenia profili PVC. Producenci mogą wytłaczać rożne kształty i kolory tworzywa PVC w zależności od zapotrzebowania klientów. Przy niewielkich kosztach wyprodukowania, każdy może zamówić przedmiot z tworzywa sztucznego , która przyda się przy codziennym funkcjonowaniu.

 

 

Branża PVC

Polimer PVC jest materiałem o bardzo korzystnych właściwościach fizyko-mechanicznych, dzięki temu znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia . Z uwagi na ogromne walory tworzywa ma on szerokie zastosowanie w branży tekstylnej, spożywczej, motoryzacyjnej oraz budowlanej. W związku z tym wiele producentów okien PVC (Vetrex, Oknoplast), firm wykonujących materiały na elewację budynków (Plastivan, Royal Europa) oraz producentów dywanów samochodowych (Liang Huafen) wykorzystuje z powodzeniem tworzywo PVC. W większości domostw można znaleźć wiele wyrobów z polichlorku winylu. Dywany, torebki, zasłony, obrusy oraz jednorazowe pojemniki na żywność to tylko przykłady przedmiotów obecnych w życiu każdego człowieka. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że PVC ratuje codziennie życie wielu osobom, gdyż sprzęt medyczny właśnie wykonany jest z PVC np. dreny, worki na płyny fizjologiczne.

 

Źródło: Passion PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 573 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 192 Grupa: Firmy budow... Ja też sobie mogę dodać coś do tego kotła, bo sądzę, że jak już sobie polecamy, to sprawdzone firmy, a nie jakieś krzaki za przeproszeniem. http://www.cm-constr...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 168 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
  • blacha trapezowa Liczba postów: 123 Grupa: Robimy dach W takim razie jeżeli będziecie szukali do swojego domu również dobrej jakości materiałów do uszczelnienia, izolacji oraz pokryć dachowych to ze swojej strony śm...
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 171 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
  • Rozbiórki Liczba postów: 101 Grupa: Stawiamy śc... Przeczytałem dużo wpisów z tego wątku i dowiedziałem się bardzo dużo. Ta wiedza mi się przyda. ________________________________ ____________ https://www.tarnowsk...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17106 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 267

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >