Prosty sposób na ładną elewację - tynki cienkowarstwowe

Prosty sposób na ładną elewację - tynki cienkowarstwowe

Tynki cienkowarstwowe to integralny składnik systemów dociepleń. Nie tylko nadają elewacji estetyczny wygląd, ale i chronią ją przed czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak zastosowanie mas i wypraw tynkarskich może być dużo szersze niż tylko w systemach BSO. Czytaj dalej

Specjaliści firmy BOLIX opracowali technologię zastosowania cienkowarstwowych tynków na ścianach murowanych lub tynkowanych tradycyjnie.

Technologia ta jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy ściany budynku posiadają współczynnik przenikania ciepła zgodny z obecnymi wymaganiami lub je przekraczający, czyli nie zachodzi potrzeba docieplania ścian. Może tak być w przypadku ścian warstwowych lub jednorodnych. Technologię tę można z powodzeniem stosować także na ścianach tradycyjnie tynkowanych.

Chroni i zdobi elewację
Wykończenie ściany tynkiem jest konieczne – warstwa tynkarska chroni bowiem ścianę przed nasiąkaniem wodą. Zastosowanie cienkowarstwowego tynku to także doskonały sposób na poprawę wyglądu elewacji.

Prosta w realizacji
Sama technologia wykonania tynku na ścianach murowanych lub tradycyjnie tynkowanych jest prosta. Wpierw należy dokonać oceny stanu muru pod kątem chłonności oraz właściwości mechanicznych, zwracając uwagę jednocześnie uwagę na nierówności i chropowatości podłoża. Nietynkowane podłoża gazobetonowe zawsze trzeba odpylić mechanicznie, np. szczotką z twardym włosem lub powietrzem pod ciśnieniem, oraz zagruntować preparatem gruntującym BOLIX T lub BOLIX N. W przypadku niedokładnie wymurowanych ścian, nie pokrytych tynkiem tradycyjnym, może zajść konieczność wstępnego wyrównania powierzchni muru przy użyciu zaprawy wyrównawczej BOLIX W ściąganej łatami po tynkarskich profilach prowadzących. Nierówności do 5 mm można wyrównać zaprawą klejową BOLIX U.

Zadbaj o podłoże
Podłoże zawsze powinno być nośne, równe, suche, nie spękane i oczyszczone z powłok antyadhezyjnych oraz wolne od agresji biologicznej i chemicznej. Podłoża o słabej przyczepności, tj. odspojone tynki i powłoki malarskie koniecznie trzeba usunąć. Kiedy uzyskamy równą powierzchnię, można rozpocząć osadzenie wzmacniających profili narożnych – tych samych, jakie wykorzystywane są w systemach BSO, czyli aluminiowych narożników z siatką. W każdym przypadku całość podłoża należy przeszpachlować klejem BOLIX U i zatopić w nim siatkę z włókna szklanego, zmierzając do uzyskania gładkiej i równej powierzchni.

Ewentualne poprawki
Jeżeli nierówności nie zostaną wyeliminowane, a warstwa nie zostanie odpowiednio wygładzona w pierwszym szpachlowaniu, czynność należy powtórzyć niezwłocznie po wstępnym wyschnięciu pierwszej warstwy kleju. Zatapianie siatki należy przeprowadzić po fazie wstępnego wyrównania podłoża jednak przed ostatecznym wygładzeniem elewacji. Zaznaczmy, że warstwa zbrojona powinna mieć w miarę jednolitą grubość, zapewniającą pełne zatopienie siatki. Innymi słowy, oczka siatki po wyszpachlowaniu nie mogą być widoczne. Nie zapominajmy też o dziesięciocentymetrowych zakładach między kolejnymi pasami siatki oraz wykonaniu poprzecznych wzmocnień w narożach otworów.

Z siatką lub bez
Zatapianie siatki w kleju powinno przebiegać podobnie jak podczas wykonywania warstwy zbrojonej w systemie BSO. Zatopiona siatka w formie warstwy ciągłej powinna być napięta i znajdować się w jednej płaszczyźnie.
Opracowana przez firmę BOLIX technologię dopuszcza możliwość nie stosowania zatapianej w kleju siatki. Mowa jest o sytuacji budynek powstał co najmniej 3 lata temu, a ściany są tynkowane tradycyjnie i nie wykazują żadnych widocznych gołym okiem rys i pęknięć. Siatki można również nie stosować w sytuacji, gdy ściany wykonane są w całości z jednorodnego materiału murarskiego – nie występuje łączenie pustaków różnego rodzaju, połączenie muru z elementami betonowymi lub żelbetowymi. Wreszcie, ułożenie siatki można pominąć, jeśli budynek nie jest murowany z bloczków gazobetonowych.

Wybierz odpowiedni grunt
Kolejnym etapem prac jest zagruntowanie podłoża. Rodzaj preparatu gruntującego należy dobrać do danego rodzaju tynku BOLIX. Czas schnięcia preparatu gruntującego pod tynki akrylowe wynosi min. 6 godzin, a silikatowy preparat gruntujący powinien schnąć minimum 24 godziny w optymalnych warunkach pogodowych, czyli przy wilgotności powietrza ok. 60% i temperaturze 20ºC.

Właściwy tynk dla danej ściany
Jeżeli Twoje ściany wykonane są z pustaków gazobetonowych, nie można stosować tynków i farb akrylowych z uwagi na ich relatywnie niską przepuszczalność pary wodnej. Ze względu na właściwości fizyczne tynkowanej ściany dobierając rodzaj warstwy tynkarskiej należy zadbać o zapewnienie najmniejszego oporu dyfuzyjnego warstwy wykończeniowej. Dlatego proponujemy, zastosowanie tynków mineralnych lub silikatowych BOLIX. Kiedy zaś zajdzie potrzeba pomalowania otynkowanej ściany należy używać farb silikatowych. Tynki akrylowe można z kolei stosować w przypadku ścian wykonanych w „suchych” technologiach, np. z cegły.

Uwaga na wilgoć technologiczną
Przy nowo budowanych obiektach, a zwłaszcza tych z pustaków gazobetonowych, wskazane jest, aby z wykonaniem elewacji odczekać co najmniej jeden lub dwa sezony po zakończeniu robót wykonywanych w ,,mokrych technologiach”. Związane jest to przede wszystkim z wysychaniem materiału konstrukcyjnego ściany. W wyniku wbudowania wilgotnych materiałów lub mokrych procesów technologicznych ściany zawierają znaczną ilość wilgoci. Dlatego ważne jest umożliwienie jak najszybszego wysychania materiału. Proces ten przebiega szybko w początkowej fazie jednak po wykonaniu elewacji mógłby ulec znaczącemu opóźnieniu, a w konsekwencji wtórnemu zawilgoceniu ścian.

Produkty BOLIX wykorzystywane w technologii wykańczania ścian (box na apli):
- preparat głęboko penetrujący BOLIX N lub preparat gruntujący BOLIX T
- zaprawa klejowa wyrównawczo-murarska BOLIX W
- uniwersalny klej do systemów dociepleń BOLIX U
- preparat gruntujący pod tynki silikatowe (np. BOLIX SG) lub akrylowe (np. BOLIX OM)
- siatka z włókna szklanego
- tynki cienkowarstwowe BOLIX: mineralne (np. BOLIX MP KA 15), akrylowe (BOLIX KA 1,5) lub silikatowe (BOLIX S2 KA)

Źródło: Bolix / budnet.pl
Autor: Bolix/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Transport ponad gabarytowy Liczba postów: 364 Grupa: Firmy budow... Ja miałem jakiś czas temu problem z numerem EORI. Jak wiadomo numer EORI to unijny numer, którym przedsiębiorcy posługują się w kontaktach z organami celnymi n...
  • Zakupy internetowe Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Podjąłem decyzje, że skorzystam z bardzo dobrej oferty marioinex . Jestem bardzo ciekawy ile osób tak naprawdę skorzysta z tej oferty.
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 215 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: zdzisław11 napisał: Wywóz gruzu każdego rodzaju zawsze zlecam ekipie droprecykling.pl . W mgnieniu oka załatwiają ten kłopot. Powoli szykujemy....
  • Pracownicy z Ukrainy - East West Link Liczba postów: 12 Grupa: Firmy budow... Skoro zamierzasz zatrudnić pracownika, powinieneś wiedzieć ile będzie wynosić Ciebie jego utrzymanie. Bardzo fajnie jest to opisane pod adresem: https://www.sn2...
  • Elewacja domu Liczba postów: 91 Grupa: Budowa i re... Jeżeli jesteśmy w temacie dociepleń budynków to polecam zapoznać się z oferta firmy http://budmix.biz/, która oferuję takie docieplenia różną metodą. Ja zamawi...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17348 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 302

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >