Szczelne drzwi wewnętrzne

Szczelne drzwi wewnętrzne

Zaparowane okna, nieprzyjemny zapach w pokojach i zawilgocone ręczniki w łazience to podstawowe oznaki niewłaściwej wentylacji w domu. Jej najczęstszym powodem są szczelnie zamknięte okna i drzwi, utrudniające wymianę powietrza. Czytaj dalej

 

Zanim na ścianach pojawią się pierwsze ślady pleśni warto zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza, którą wspomogą nie tylko kratki wentylacyjne na ścianach. Nieprzyjemnych konsekwencji spowodowanych kiepską wentylacją pomieszczeń jest wiele. Brak dopływu świeżego powietrza może być przyczyną zawilgocenia ścian lub, co gorsza, może mieć wpływ na nasze zdrowie, powodując złe samopoczucie czy bóle głowy.

 

 

Jak temu zaradzić?

Aby wentylacja działała poprawnie powinniśmy przede wszystkim zadbać o swobodny dopływ powietrza do kratek wentylacyjnych. Nie można ich zatykać czy zasłaniać meblami. Niezwykle istotna jest także nadmierna szczelność okien. Rozwiązaniem w takim wypadku są modele okien wyposażone w nawiewniki lub pozostawianie klamek okiennych w pozycji rozszczelniającej, dzięki czemu, mimo zamkniętego skrzydła, możliwa jest mikrocyrkulacja powietrza.

 

 

Okna to jednak nie jedyny element ważny dla wentylacji pomieszczeń. Duże znaczenie mają także drzwi wewnętrzne, które umożliwiają swobodną wymianę powietrza we wnętrzu mieszkania – mówi Leon Suski z firmy CAL, która jest producentem drzwi drewnianych. – Wbrew powszechnej opinii wentylacja w drzwiach nie powinna ograniczać się jednak tylko do drzwi łazienkowych. Dla poprawy cyrkulacji powietrza zaleca się, aby stosować rozwiązania wentylacyjne w każdych drzwiach wewnętrznych, niezależnie od funkcji pomieszczenia – dodaje.

 


Design ma znaczenie

Wentylacja w drzwiach wewnętrznych kojarzy nam się głównie z ulokowanymi w dolnej partii drzwi obszernymi tulejami czy plastikową, trudną do utrzymania w czystości kratką. W celu zapewnienia swobodnego przepływu powietrza w domu producenci drzwi oferują jednak inne, bardziej estetyczne rozwiązania. 

 

 

Otworem wentylacyjnym, który nie ingeruje w wygląd drzwi,  jest szczelina wentylacyjna. Wykonuje się ją między dolnymi ramiakami skrzydła już w trakcie procesu produkcyjnego – mówi Leon Suski, ekspert firmy CAL. – Z zewnątrz przypomina ona znajdujące się po obu stronach skrzyła wąskie nacięcia, dzięki czemu jest niemalże niezauważalna. Wolna przestrzeń wewnątrz niej umożliwia swobodny przepływ powietrza, a specjalna konstrukcja zachowuje intymność pomieszczeń, ponieważ ogranicza przedostawanie się światła i dźwięków – dodaje. Szczelina wentylacyjna jest szczególnie istotna w tzw. ślepych wnętrzach, jak korytarze czy garderoby oraz w pokojach, w których drzwi z reguły pozostają zamknięte.

 

Gdy szczelina to za mało

Mimo zbawiennego wsparcia dla wentylacji pomieszczeń suchych, jak garderoba czy sypialnia, szczelina wentylacyjna nie jest rozwiązaniem wystarczającym dla łazienek. Nie musimy jednak z niej rezygnować, aby zachować ten sam wygląd drzwi wewnętrznych w całym domu.

 

Przepisy prawa budowlanego określają umiejscowienie oraz rozmiar otworów wentylacyjnych. Powinny one znajdować się w dolnej części drzwi, a ich sumaryczny przekrój nie może być mniejszy niż 0,022 m2, licząc otwory wentylacyjne w skrzydle i szczelinę między nim a podłogą – tłumaczy Leon Suski, z firmy CAL. – Aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza przy wykorzystaniu szczeliny wentylacyjnej do łazienek stosuje się drzwi krótsze, co powiększa otwór między skrzydłem a podłogą i ułatwiają cyrkulację. Nasza firma skraca drzwi do łazienek bezkosztowo, z zachowaniem szczególnej dbałości o estetyczne wykończenie przycięcia  – dodaje. 

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 126 Grupa: Firmy budow... Jeżeli rozglądacie się za sprawdzoną firmą, która działa na rynku kruszyw i robi to dobrze to skontaktujcie się z http://eko-logis.com.pl/sprzedaz-kruszyw -i-pi...
  • Rozbiórki Liczba postów: 81 Grupa: Stawiamy śc... Też sobie zapiszę i chętnie skorzystam z takiej opcji, bo niedługo planujemy budowę domu na nowo na działce po rodzicach.
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 226 Grupa: Ogrodzenia... A czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak materiał typu mur samonośny wykonany z gotowych elementów Gardeo? Myślę, że to niezła propozycja jeżeli zależy Ci n...
  • dachy.wszystko o dachach.opinie Liczba postów: 11 Grupa: Robimy dach Warto wydaje mi się dodatkowo wspomnieć, że wiele ciekawych materiałów na temat wykonania dachu itd. znajdziesz na kanale Youtube Braas także warto do nich zajr...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 301 Grupa: Robimy stro... A co myślicie o takiej firmie polski producent podłóg ? Sprawdzi się? Chodzi mi przede wszystkim o coś solidnego, żeby wytrzymało kilka ładnych lat.
  • Woda w Ogrodzie Liczba postów: 15 Grupa: Ogrody Według mnie takie motywy bardzo fajnie wygladają. Trzeba tylko trochę sie chyba napracować, zeby stworzyć coś wyjątkowego. Widziałam tutaj http://gardenwizja.pl...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19241 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 186

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >