Własne źródło prądu

Własne źródło prądu

Jeszcze pod koniec XIX wieku nasi przodkowie żyli bez prądu. Dziś - energia elektryczna stała się nieodłącznym elementem codzienności, natomiast własne źródło prądu dodatkowo daje poczucie bezpieczeństwa, komfortu i niezależności w każdej sytuacji i okolicznościach w jakich się znajdujemy. Czytaj dalej

 

 Agregat prądotwórczy przede wszystkim zapewnia funkcjonowanie urządzeń w domu, które stanowią już pewien standard życia i bez nich trudno prowadzić gospodarstwo domowe czy rolne. Jest także pomocny w domowym majsterkowaniu, w wykonywaniu prac w ogrodzie czy na działce, podczas większych i mniejszych remontów. Ponadto, modele „walizkowe”, które są lekkie i łatwe w transporcie gwarantują wygodnie spędzony czas na letnisku czy campingu. Mogą też okazać się kluczowym urządzeniem podczas dłuższej wyprawy .

 

 

Czym się kierować przy wyborze agregatu prądotwórczego – porady eksperta

Agregat prądotwórczy jest autonomicznym zespołem do wytwarzania energii elektrycznej. „Jest wiele typów i modeli agregatów prądotwórczych. Wśród nich są między innymi te z silnikami benzynowymi i diesla, jednofazowe o napięciu 230V, trójfazowe z napięciem 400V, spawalnicze czy z autostartem. Wybór urządzenia zależy od celu przeznaczenia i indywidualnych potrzeb”. – mówi Marcin Wodzyński, Manager Projektu z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń  Honda w Polsce. „Najważniejszą rzeczą przy zakupie agregatu jest wcześniejsze obliczenie wartości mocy wszystkich urządzeń, które chcemy do agregatu podłączyć. Jeśli agregat ma służyć do zasilania sprzętu w domu czy na wyjeździe warto też zwrócić uwagę na jakość wytwarzanego prądu, by nie narazić na uszkodzenie urządzeń czułych na ten parametr, jak laptopy, telewizory LCD, sprzęt hi-fi.”

 

Czytaj również: Pneumatyczne szlifierki

 

Wybierając agregat prądotwórczy warto zwrócić uwagę na kilka elementów jak:

•    Moc elektryczna – pierwszym krokiem powinno być określenie mocy elektrycznej, której potrzebujemy czyli sprawdzenie ile urządzeń i o jakiej mocy chcemy zasilać agregatem. Następnie należy zsumować moce odbiorników i wyznaczyć moc agregatu, która musi być większa od obliczonej sumy mocy.  Dokładnym sposobem poznania całkowitej mocy zapotrzebowania wszystkich odbiorników jest posłużenie się miernikiem elektrycznym, ale najlepiej i najprościej jest poradzić się Autoryzowanego Sprzedawcy.

 

•    Stabilizacja napięcia – to ważny element agregatu w przypadku, gdy chcemy zasilać sprzęt elektroniczny, który jest czuły na jakość dostarczanego prądu. Od rodzaju zastosowanej stabilizacji napięcia zależy nasza pewność, iż zasilane odbiorniki nie będą narażone na uszkodzenia, a ich żywotność nie zostanie skrócona. Do najlepszych czyli najefektywniej  działających stabilizacji napięcia dostępnych na rynku należą: inwerter, cyklokonwerter, i-AVR czy D-AVR.

 

•    Tryb pracy ekonomicznej (ECO) – opcja pracy w trybie ekonomicznym zmniejsza zużycie paliwa, wydłuża czas maksymalny pracy bez przerw, zwiększa żywotność silnika i wycisza urządzenie.

 

•    Cicha praca agregatu – dla wielu osób cicha praca urządzenia jest najważniejszym kryterium. W tym przypadku warto wybrać urządzenie z dźwiękoszczelną obudową, specjalnie zaprojektowanym tłumikiem oraz systemem antywibracyjnym. Dodatkowe wyciszenie gwarantuje praca agregatu w trybie ekonomicznym (EKO).

 

•    Waga i łatwość transportu – jeżeli zamierzamy korzystać z agregatu w różnych miejscach co wiąże się z jego przewożeniem i przenoszeniem, warto skoncentrować się na lekkich urządzeniach  walizkowych lub  wyposażonych w zestaw transportowy.  Agregaty „walizkowe” charakteryzują się bardzo małą wagą oraz małymi gabarytami, np.: waga agregatu jednofazowego „ walizkowego”  Honda EU20i o mocy 2 kW wynosi około 21 kg., natomiast standardowe agregaty w ramie o tej samej mocy ważą od 35 do 40 kg.

 

•    Autosynchronizacja – czyli połączenie za pomocą specjalnego kabla dwóch agregatów tego samego typu w celu podwojenia mocy wyjściowej. W praktyce oznacza to możliwość zasilania odbiornika, którego moc przekracza moc maksymalną jednego agregatu.

 

Czytaj również: Informatyzacja w magazynach


 

Bezpieczna i łatwa eksploatacja agregatów prądotwórczych – praktyczne porady

Agregaty prądotwórcze są urządzeniami elektroenergetycznymi służącymi do wytwarzania prądu i zasilania innych urządzeń. Są łatwe w obsłudze i bezpieczne w użytkowaniu, ale by zwiększyć ich efektywność, żywotność i jak najlepiej je wykorzystać warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi poradami eksperta. „W trakcie eksploatacji agregatów dobrze jest zwracać uwagę na kilka elementów, jak jakość paliwa czy poziom oleju. Bieżąca konserwacja oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i obsługi zapewniają prawidłową eksploatację, wydłużają żywotność urządzenia i nie narażają zasilanego sprzętu na uszkodzenie. Jednocześnie takie postępowanie przyczynia się do usprawnienia pracy z agregatem. ” – mówi Marcin Wodzyński, Manager Projektu z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń  Honda w Polsce.

 

 

•    Przeczytaj Instrukcję Obsługi - znajdziesz w niej najważniejsze informacje na temat funkcjonowania zakupionego modelu urządzenia, zasad bezpieczeństwa oraz niezbędnej konserwacji.

 

•    Sprawdź odbiorniki – wskazane jest sprawdzenie czy wszystkie odbiorniki, które będą zasilane agregatem są sprawne przed ich podłączeniem.

 

•    Sprawdź paliwo – jakość benzyny obniża się wraz z upływem czasu, pod wpływem temperatury oraz zjawiska parowania. Zatem wskazane jest opróżnienie zbiornika i gaźnika jeśli nie zamierzasz używać agregatu dłużej niż miesiąc. Nie zaleca się stosowania benzyny zawierającej alkohol.

 

•    Sprawdź poziom oleju - poziom oleju należy sprawdzać przed każdym uruchomieniem urządzenia przy jego ustawieniu na równej powierzchni. Praca przy nieprawidłowym poziomie oleju może uszkodzić silnik. Częstotliwość wymiany oleju jest wskazana w Instrukcji Obsługi danego modelu.

 

•    Sprawdź filtr powietrza – czystość filtra powinna być sprawdzona przed każdym uruchomieniem. Nigdy nie uruchamiaj generatora bez zamontowanego filtra powietrza.

 

•    Alternatywne źródło zasilania budynku – podłączenie agregatu do instalacji w budynku powinno być wykonane przez uprawnionego elektryka i musi być zgodne z lokalnymi przepisami dotyczącymi zasilania rezerwowego i podłączenia do sieci energetycznej.

 

Czytaj również: Nowoczesne maszyny na rynku rolniczym


Własne zasilanie elektryczne w domu i ogrodzie

Własne źródło prądu zapewnia nam poczucie niezależności od dostaw prądu z sieci i od warunków pogodowych a także bezpieczeństwo i wygodę funkcjonowania przez cały rok. Posiadanie agregatu gwarantuje zasilanie sprzętu domowego i ogrodowego, ułatwia majsterkowanie i realizowanie swoich hobby. Niezawodnymi sprzymierzeńcami w takich przypadkach są jednofazowe agregaty Honda z serii EU – niewielkich rozmiarów, lekkie i łatwe w przenoszeniu: EU10i i EU20i w formie walizkowej oraz EU30i na kółkach i z ergonomicznym uchwytem, który chowa się w obudowie.

 

 

Dzięki zastosowaniu w nich najbardziej zaawansowanych technologii na rynku – m.in. nowoczesnej prądnicy i inwerterowej stabilizacji napięcia – agregaty te generują prąd wyjściowy wysokiej jakości i są bezpieczne dla sprzętu elektronicznego. Ich praca nie zakłóca spokoju otoczenia, ponieważ zostały wyposażone w nowoczesne tłumiki i dźwiękoszczelne obudowy. Natomiast tryb pracy ekonomicznej umożliwia wydłużony czas pracy bez przerwy- nawet do 10 godz. w przypadku EU20i.

 

Niezależne  zasilanie elektryczne w domu jednorodzinnym

Właściciele domów jednorodzinnych często są narażeni na niekontrolowane przerwy w dostawach energii elektrycznej z sieci i potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Wygodnym rozwiązaniem mogą dla nich być agregaty z automatyką podłączoną do sieci elektrycznej budynku – napięcie w sieci jest stale monitorowane przez automatykę, która w przypadku zaniku napięcia w sieci uruchamia agregat, a po jego powrocie wyłącza agregat. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany czyli bezobsługowy. Do współpracy z siecią przeznaczone są agregaty Honda z automatyką o mocy od 4,5 kVA do 6,5 kVA z serii EM i EU.

 

 

Nowością na rynku w tym roku są modele EM4500CXS AUTO i EM5500CXS AUTO – polecane do zasilania takich urządzeń jak bramy automatyczne, sprzęt AGD, oświetlenie czy sterowniki pieców centralnego ogrzewania. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego układu stabilizacji napięcia tzw. i-AVR (inteligentny automatyczny regulator napięcia) generują prąd wyjściowy wysokiej jakości i  bezpiecznie zasilają czuły sprzęt elektroniczny jak np. komputer, telewizor LCD, system alarmowy czy kamerę. Silnik iGX390, w które są wyposażone, gwarantuje stabilną i cichą pracę oraz mniejsze zużycie paliwa.

 

Własne zasilanie elektryczne w podróży

Miłośnicy spędzania wolnego czasu poza domem – na biwaku, z kamperem lub z przyczepą campingową starannie dobierają sprzęt, który zapewni im komfort i niezależność. Jeśli priorytetem wyboru jest waga i wielkość  - niezależne źródło prądu odbiornikom  zapewnią przenośne  i wydajne agregaty prądotwórcze Honda z serii EU o mocy: 1 000W - EU10i, 2 000W - EU20i. Osobom, które potrzebują niewielkiego generatora i większej mocy – rekomendowany jest model na kółkach Honda EU30i, który jest urządzeniem wyciszonym i najmniejszym (zmieści się w każdym luku podłogowym kampera) na rynku agregatem o mocy maksymalnej 3kW  i generującym prąd znamionowy o wartości aż 11,3 ampera.

 

 

Wszystkie wyżej wymienione modele mogą pracować równolegle: po podłączeniu z bliźniaczym urządzeniem generują dwa razy większą moc, która może zasilać największe klimatyzacje postojowe. Ponieważ są także wyposażone w inwerterowe stabilizatory napięcia – wytwarzany przez nie prąd jest bezpieczny dla sprzętu elektronicznego jak laptop czy telewizor LCD. Natomiast opcja pracy ekonomicznej (ECO) wydłuża czas pracy do 8 – 10 godzin przy zmniejszonym zużyciu paliwa. Nie bez znaczenia jest  również to, że agregaty te mają zainstalowane gniazda prądu stałego (DC) umożliwiające ładowanie akumulatorów typu samochodowego, a ich cicha praca nie zakłóca spokoju sąsiadów. Dodatkowym ułatwieniem w przypadku EU30i jest podświetlony diodą LED panel przedni, na którym znajdują się lampki kontrolne zasilania, czujnika oleju i ostrzegawcza przeciążenia, bezpieczniki obwodów prądu zmiennego, włącznik trybu EKO, gniazdo równoległego połączenia dwóch agregatów oraz zacisk uziemienia.

 

 

 

Źródło: Comunicat / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Elewacja domu Liczba postów: 87 Grupa: Budowa i re... Szukam firmy, która wykona docieplenie elewacji we Wrocławiu. Możecie kogoś polecić? Znalazłam już firmę ale szukam jeszcze innych, porównać ceny i zakres usług...
  • Drzwi zewnętrzne z motywem naturalnego kamienia Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Sprawdź ofertę krakowskiego Kenbudu. Sprzedają i montują bramy garażowe, okna i drzwi najlepszych producentów.
  • Budowa domu energooszczędnego Liczba postów: 43 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Gość: RoboRobbo napisał: Ja właśnie mam panele fotowoltaiczne i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolony. Rachunki prawie zerowe, tylko opłaty st...
  • Schody z kamienia Liczba postów: 19 Grupa: Firmy budow... Ja mam schody z granitu. Mega fajnie się sprawdzają. Do tego jest zrobione delikatne podświetlenie LED. Uważam, że granit na schody to idealny materiał. Jak szu...
  • Jakie efekty daje ozonowanie pomieszczeń? Liczba postów: 15 Grupa: Budowa i re... Ozonowaniem pomieszczeń różnego typu jak magazyny, hale, biura zajmuje się firma Efekt DDD https://efektddd.pl/ozonowanie_pomieszcz en__andrychow Mi oni cyklicz...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17193 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >