Wybór szyb do okien dachowych

Wybór szyb do okien dachowych

Dzięki szerokiej ofercie szyb, dostępnej obecnie na rynku, okna dachowe mogą spełniać indywidualne wymagania mieszkańców każdego domu. Jednak by okno odpowiadało konkretnym potrzebom, różniącym się ze względu na położenie budynku, klimat czy upodobania estetyczne, niezbędny jest odpowiedni dobór szyb oraz znajomość możliwości technicznych, jakimi charakteryzują się dostępne na rynku produkty szklane. Czytaj dalej

 

Wykorzystanie powierzchni poddaszy i ich adaptacja do celów mieszkalnych od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Niezależnie od tego, czy projektujemy nowy budynek czy adaptujemy strych istniejącego już domu, przy wyborze okien dachowych szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowany w nich rodzaj szkła. Ze względu na swoje położenie, szyby w oknach dachowych muszą spełniać wiele wymagań, takich jak: izolacja termiczna, ochrona przed słońcem, hałasem czy włamaniem.

 

Czytaj również: Okna zapewniające dużą dawkę światła słonecznego

 

Zatrzymanie ciepła we wnętrzu


Miarą izolacyjności termicznej szyby jest współczynnik przenikania ciepła Ug. Im niższy współczynnik Ug, tym wyższa izolacyjność cieplna. Wartość współczynnika przenikania ciepła Ug pojedynczej tafli szkła wynosi około 6 W/m2K, co oznacza bardzo słabą izolację cieplną.

 

 

W naszej strefie klimatycznej w oknach dachowych stosuje się szyby zespolone zapewniające znacznie lepsze parametry w zakresie izolacyjności cieplnej. Są to zestawy dwóch lub więcej tafli szkła, oddzielone ramkami dystansowymi, hermetycznie uszczelnione wokół brzegów. W celu podniesienia izolacyjności termicznej w szybach zespolonych wykorzystuje się szkło niskoemisyjne z niewidoczną dla oka powłoką, która znacząco wpływa na obniżenie współczynnika przenikania ciepła. Dodatkowo przestrzenie międzyszybowe wypełnia się gazem – najczęściej argonem, który również poprawia izolacyjność cieplną zestawu szybowego. Konsekwencją obniżenia współczynnika przenikania ciepła jest także podwyższenie temperatury szyby od strony pomieszczenia, a tym samym eliminacja zimnego ciągu od okna.

 

Bardzo dobrą izolacyjność cieplną zapewniają szyby zespolone o współczynniku przenikania ciepła 1,0 lub 1,1 W/m2K. Takimi parametrami charakteryzują się stosowane w oknach dachowych szyby Pilkington Insulight™ Therm, które gwarantują odpowiednią ochronę przed utratą ciepła, podnoszą komfort użytkowania i redukują zjawisko skraplania się pary wodnej.

 

Podwyższona izolacyjność cieplna


Obecnie, wraz z rozwojem budownictwa pasywnego, coraz większym zainteresowaniem cieszą się szyby zespolone dwukomorowe, które zapewniają wyższy poziom izolacyjności cieplnej, niż szyby jednokomorowe. Pozwalają one na obniżenie współczynnika przenikania ciepła do wartości 0,5 W/m2K.

 

Czytaj również: Okna o podwyższonym bezpieczeństwie

 

Ochrona przed przegrzaniem


Istotną funkcją okien dachowych, ze względu na ich usytuowanie, jest ochrona przed słońcem. Zbyt duży dostęp ciepła słonecznego przez ukośne okna może powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń, szczególnie odczuwalne latem. Parametrem wskazującym na skuteczność ochrony szyby przed słońcem jest współczynnik g, określający całkowitą przepuszczalność energii słonecznej. Pokazuje on ile procent ciepła słonecznego padającego na szybę rzeczywiście dostaje się do środka. Im niższa jest jego wartość, tym szyba jest bardziej efektywna.

 

 

W celu ograniczenia przepuszczalności ciepła słonecznego w oknach dachowych stosuje się szyby przeciwsłoneczne absorpcyjne i refleksyjne. Te pierwsze minimalizują przepuszczalność energii ze słońca, pochłaniając ją. Są to najczęściej szyby barwione w masie na kolor niebieski, zielony, brązowy lub szary. Intensywność zabarwienia i skuteczność ochrony przed słońcem zależy od grubości zastosowanego szkła. Szyby refleksyjne ograniczają przepuszczalność ciepła słonecznego, odbijając je na zewnątrz do otoczenia. Są to szyby, które mogą charakteryzować się efektem lustrzanym i dostępne są zarówno w kolorach niebieskim, zielonym, brązowym lub szarym, jak i w wersji o neutralnym zabarwieniu zbliżonym do zwykłej szyby. Bez względu na rodzaj, szkło przeciwsłoneczne zawsze jest zewnętrzną taflą szkła w szybie zespolonej, ma bowiem od razu zatrzymać na zewnątrz możliwie dużą ilość promieniowania słonecznego.

 

Podwyższona ochrona przed hałasem


Standardowe szyby zespolone stosowane w oknach dachowych posiadają współczynnik tłumienia hałasu (Rw) na poziomie od 31 do 35 dB. W przypadkach, gdy potrzebne jest uzyskanie większej ochrony przed hałasem przenikającym do pomieszczeń z zewnątrz, w oknach powinno stosować się szyby zespolone z laminowanego szkła dźwiękochłonnego, np. Pilkington Optiphon™, które łącząc wysokie parametry izolacyjności dźwiękowej z wymogami bezpieczeństwa, pozwala osiągnąć współczynnik Rw na poziomie 41 dB.

 

Czytaj również: Prawidłowa wymiana oknien

 

Ochrona przed włamaniem


Aby zwiększyć odporność okna na rozbicie i sforsowanie go przez intruza można zastosować szkło antywłamaniowe. Ochronna szyba antywłamaniowa to szkło laminowane, które składa się z dwóch tafli szkła sklejonych ze sobą za pomocą folii PVB. Oprócz funkcji ochronnej szkło antywłamaniowe istotnie przyczynia się do zwiększenia tłumienia hałasu. Ponadto zastosowana w nim folia PVB znacznie obniża przepuszczalność promieniowania ultrafioletowego, które niekorzystnie wpływa na płowienie materiałów.

 

Ograniczenie częstotliwości mycia


Utrzymanie w czystości okien dachowych jest szczególnie pracochłonne, a czasem wręcz niebezpieczne. W celu ograniczenia częstotliwości mycia w oknach dachowych stosuje się szkło samoczyszczące, takie jak Pilkington Activ™. Swoje unikalne właściwości zawdzięcza ono specjalnej powłoce, znajdującej się po zewnętrznej stronie okna, która reagując z promieniowaniem ultrafioletowym naturalnego światła dziennego powoduje rozkładanie się wszelkich zanieczyszczeń o charakterze organicznym, takich jak: odchody ptaków, soki drzew czy odciski palców. Ponadto, dzięki hydrofilowym właściwościom powłoki, w czasie deszczu lub podczas spłukiwania szyb woda spływa z powierzchni szkła równą warstwą (nie tworząc kropel), zabierając ze sobą wszystkie luźne zanieczyszczenia. Szyba wysycha bardzo szybko, a woda nie pozostawia po sobie brzydkich zacieków.

 

 

Dekoracja


Dobierając szkło do okien dachowych, obok funkcji użytkowych projektanci zwracają uwagę na ich funkcje estetyczne. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego szkła możliwe jest uzyskane określonego efektu, zgodnego z koncepcją artystyczną projektanta. W zależności od potrzeb w oknach dachowych można stosować szkło dekoracyjne, obejmujące produkty przezroczyste lub półprzezroczyste, takie jak szkło z sitodrukiem, szkło laminowane mleczną folią, piaskowane i ornamentowe. Tak szeroki wybór szkła dekoracyjnego do zastosowania w oknach dachowych sprawia, że ostatnie kondygnacje budynku są dziś wykorzystywane do aranżowania przytulnych sypialni, ciekawych gabinetów, pokoi dziecięcych, łazienek a nawet kuchni. 

 

Źródło: Ecspace / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 841 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Jak wybudować dom, który będzie tani w utrzymaniu?... Liczba postów: 99 Grupa: Ekologiczny... Przede wszystkim warto rozpocząć od wyboru technologii, która sprawi, że dom będzie mógł być pasywny. Istotny jest tu współczynnik przenikania ciepła przegród.....
  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 56 Grupa: Kominki od... Kominek w domu to bardzo fajna rzecz, która nie tylko ogrzewa ale nadaję super klimat zwłaszcza w mroźne, zimowe wieczory. My mamy kominek z firmy http://www.k...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 203 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Podłogi Liczba postów: 225 Grupa: Robimy stro... Może kogoś z was zainteresuję kontakt do firmy od podłóg http://pstudiopodlog.net.pl/. Ja podczas budowy domu korzystałem z pomocy firmy i bardzo mi pomogli jeż...
  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 178 Grupa: Robimy stro... Remont to dobry czas i moment, żeby pomyśleć o przerobieniu instalacji grzewczej na bardziej oszczędną. Wejdźcie i przeczytajcie informacje https://termoplaza.p...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 207

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >