Centrala wentylacyjna DAYTONA 250

Centrala wentylacyjna DAYTONA 250

Planując budowę domu pragniemy, aby było to miejsce, gdzie będą panowały idealne warunki zarówno do odpoczynku, jak i do pracy dla wszystkich domowników. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ na komfort życia ma skuteczna wentylacja. Centrala DAYTONA firmy Dospel, serce systemu wentylacyjnego, automatycznie i bezszelestnie dba o prawidłową wentylację, dobre samopoczucie i komfort. Czytaj dalej


Świeże powietrze sprawia, że możemy prawidłowo funkcjonować, wydajnie pracować i szybko regenerować siły. To zawartość tlenu, temperatura oraz wilgotność powietrza mają decydujący wpływ na to, czy w naszych domach czujemy się dobrze.
Jeśli wentylacja przebiega niewłaściwie to na zawilgoconych ścianach rozwijają się grzyby i pleśnie. W słabo wentylowanych pomieszczeniach stężenie zarodników tych organizmów w powietrzu osiąga bardzo wysoki poziom - co może powodować silne reakcje alergiczne. Dodatkowo zagrzybiony dom wymaga kosztownego wysuszenia, wymiany tynków, a w skrajnych przypadkach nawet fragmentów murów.

Obecnie najpopularniejszym w naszym kraju systemem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna: świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń poprzez nieszczelności w oknach, drzwiach i przegrodach budowlanych, zużyte powietrze wraz z wilgocią wydostaje się na zewnątrz przez kominy wentylacyjne. Jednak w związku z tendencją do budowania obiektów energooszczędnych, domy stają się coraz bardziej szczelne. Możliwość nawiewu świeżego powietrza poprzez nieszczelności w oknach czy drzwiach zostaje ograniczona. W takich domach tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej praktycznie nie działa. Koniecznością staje się wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiewna. Należy o niej pamiętać już na wstępnym etapie planowania budowy domu.

Firma Dospel oferuje system wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej, którego sercem jest nowoczesna centrala z odzyskiem ciepła DAYTONA. Jej zastosowanie zapewnia nieustanną wymianę powietrza na świeże, czyste i dodatkowo przefiltrowane,  i ogrzane powietrze z zewnątrz. Centrala posiada wymiennik ciepła, czyli rekuperator. Przez rekuperator przepływają dwa strumienie powietrza - świeże z zewnątrz i zużyte usuwane z budynku. Zużyte powietrze przed wydostaniem się poza budynek ogrzewa powietrze wprowadzane do pomieszczeń. DAYTONA jest w stanie odzyskać nawet do 95 % energii cielnej, dając istotne obniżenie kosztów ogrzewania.
Centralę wentylacyjną DAYTONA wyróżnia możliwość swobodnej i prostej instalacji dzięki możliwości zmiany ustawienia króćców z poziomego na pionowy. Nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne zastosowane przy projektowaniu centrali DAYTONA  pozwoliły na wydzielenie części obsługowej (prosta wymiana filtrów) i części serwisowej (w razie konieczności naprawa trwa maksymalnie 10 minut). DAYTONA  została także wyposażona w nowoczesny panel sterujący, dzięki któremu użytkownik łatwo reguluje podstawowe funkcje centrali wentylacyjnej. Wbudowany programator pozwala na automatyczną zmianę parametrów  zgodnie z potrzebami i przyczynia się do dodatkowej oszczędności energii. Dzięki tym rozwiązaniom używanie centrali DAYTONA staje się przyjemnością.

DAYTONA ma prostą, lekką konstrukcję (waży 38,5 kg). Blacha ocynkowana nadaje urządzeniu sztywność i zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi, wnętrze wykonane w całości z materiałów izolacyjnych eliminuje straty ciepła.
Do centrali wentylacyjnej DAYTONA firmy Dospel dostępne są dwa rodzaje filtrów powietrza: standard EU3 oraz wersja dla alergików - EU7.
Centrala wentylacyjna DAYTONA dostępna jest w wersji DAYTONA 250 oraz w wersji DAYTONA 350 FUTURA.

Dane techniczne

Źródło: E.C.H.O. Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18061 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 1012

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >