Dachy - wiosenna kosmetyka dachu

Dachy - wiosenna kosmetyka dachu

Myśl o nadejściu wiosny cieszy chyba wszystkich bez wyjątku. Jednak topniejący śnieg może odsłonić niemiłe niespodzianki, w tym zniszczenia, które w trakcie zimowych miesięcy wyrządził na naszym dachu śnieg i mróz Czytaj dalej

Warto więc z początkiem wiosny pomyśleć o generalnym przeglądzie połaci i wykonaniu niezbędnych napraw - dzięki temu dach bez większych problemów przejdzie przez wiosenne deszcze, intensywne letnie burze oraz następny chłodny sezon. Koszt napraw dekarskich zależeć będzie w znacznej mierze od jakości materiałów, z których został zbudowany nasz dach.

Gdy skończy się zima warto zrobić szczegółowy przegląd nawet najlepiej zaprojektowanego i zbudowanego dachu. Drobne usterki trzeba jak najszybciej wyeliminować tak, by nie zdążyły przerodzić się w przyczyny rozszczelnienia dachu, bo to już bardzo poważny problem – może na przykład spowodować zniszczenie elewacji domu i być powodem zawilgocenia poddasza – radzi Dariusz Nowicki właściciel firmy dekarskiej należącej do Opolskiego Stowarzyszenia Dekarzy Blacharzy i Cieśli. W najlepszej sytuacji są właściciele domów pokrytych dachówkami ceramicznymi oraz cementowymi (np. Braas i RuppCeramika), które są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne i zwykle wymagają niewiele zabiegów konserwacyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że całościowemu przeglądowi dachu podlega nie tylko jego pokrycie, ale także orynnowanie, obróbka komina, kosze, naroża oraz lukarny. Właśnie te elementy są szczególnie narażone na wnikanie zanieczyszczeń i działanie warunków atmosferycznych, które mogą doprowadzić do rozszczelnienia pokrycia dachowego.

Przy sprawdzaniu stanu orynnowania możemy natknąć się na piach, liście i gałęzie wewnątrz jego elementów, które będą blokowały przepływ wody. Pozostawienie zatorów w rynnach może grozić zawilgoceniem ścian, trwałym uszkodzeniem elementów orynnowania czy nawet uszkodzeniem konstrukcji dachowej w okapie. Na wiosnę należy także zdjąć z połaci belki przeciwśnieżne. Warto je na zimę montować, gdyż zsuwające się z dachu masy śniegu są przyczyną poważnych uszkodzeń orynnowania, a czasem powodują zagrożenie dla pieszych czy samochodów – przypomina Dariusz Nowicki. - Należy również pamiętać o systemach anty-oblodzeniowych na dachu. System zamontowany w rynnach umożliwia spływanie wody w okresie zimowym, kiedy to w dzień mamy temperatury dodatnie, a nocą mrozy. Płotki powstrzymują gwałtowne osunięcie się śniegu z połaci, lecz ich nośność jest ograniczona, więc nie są w stanie wytrzymać zwałów śniegu. Z tego powodu należy je również od czasu do czasu odśnieżyć lub zastosować system anty-oblodzeniowy. Jeśli dobrze zadbamy o dach to będzie nam służył długo. Dach jak czapka chroni to co najważniejsze.


Głównie od materiałów i ich montażu zależy na ile trwały i funkcjonalny będzie nasz dach. O szczelności dachu decydują membrany i folie dachowe, których szeroki wachlarz proponuje marka Braas np. Veltitech, Divoroll Pro, Divoroll Kompakt czy Divoroll Universal+. Wysokiej jakości produkty wstępnego krycia dbają o odpowiednią izolację dachu i ograniczają niebezpieczeństwo ponoszenia dodatkowych wydatków związanych z remontem. Warto zainwestować w nowoczesne technologie takie, jak np. technologia Cisar (dachówka Romańska, Bałtycka, Tegalit) czy powłoka Lumino (dachówka Celtycka, Grecka), dzięki którym dachówki cementowe Braas są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne. Wybór dachówek wyprodukowanych w technologii Cisar zapewnia odporność dachu na szkodliwe oddziaływanie mrozu i promieni UV, co zaprocentuje w przyszłości łatwiejszą i tańszą konserwacją dachu.

W przypadku dachówek Braas i RuppCeramika ważne są nie tylko wysokie parametry techniczne, ale także łatwość konserwacji wynikająca z łatwości wymiany uszkodzonych elementów. Właściwe materiały użyte przy obróbce komina i lukarny jak np. taśma Wakaflex 2 marki Braas minimalizują możliwość przedostania się wody. Ponieważ każdy dach spadzisty składa się z co najmniej dwóch płaszczyzn należy szczególnie zadbać o uszczelnienie i wentylację dachu. Najlepszym wyborem będą taśmy wentylacyjno – uszczelniające np. Metaroll 2, Figaroll, Braas Vent oraz uszczelki wentylacyjne. System rynnowy Braas Stabicor zapewnia właściwe odprowadzanie wody opadowej przy jednocześnie bardzo estetycznym wyglądzie.

Okresowy przegląd dachu najlepiej zlecić tej samej ekipie, która dany dach wykonywała, gdyż ona najlepiej zna elementy jego konstrukcji, w tym także te, które wymagają większej uwagi. Z tego powodu już na etapie budowy dachu najlepiej pomyśleć o sprawdzonej ekipie dekarskiej, która będzie w stanie zagwarantować wykonywanie okresowych przeglądów dachu. Jest to tym bardziej ważne, im bardziej skomplikowaną formę będzie miał nasz dach – zwraca uwagę Dariusz Nowicki

Źródło: Pegasus Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18793 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 69

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >