Do czego służy hydroizolacja pod płytki?

Do czego służy hydroizolacja pod płytki?

Wykańczasz swoje mieszkanie i niebawem zajmiesz się łazienką? Jeżeli tak, powinieneś dowiedzieć się wszystkiego na temat wykonania hydroizolacji. Jest to bardzo ważny element zabezpieczenia pomieszczenia przed działaniem wilgoci. Czytaj dalej

Hydroizolacja pod płytki to niezbędna warstwa przygotowania podłoża pod płytki ceramiczne. Powinna zostać wykonana wszędzie tam, gdzie może dojść do penetracji wody. Są to zatem kabiny prysznicowe, podłoga w łazience, ściana przy wannie, umywalce i zlewie. Nie można również zapominać o takich miejscach jak hydroizolacja tarasu i balkonu.

 

Odpowiednie przygotowanie podłoża do wykonania hydroizolacji

Wyróżnić można dwa rodzaje hydroizolacji: do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.

 

  • Hydroizolacja wewnętrzna — występuje w postaci płynnej folii, nakładanej na wcześniej przygotowane podłoże. Dla uzyskania najlepszej ochrony należy zastosować przynajmniej dwie lub trzy warstwy hydroizolacji. Należy przy tym pamiętać, że warstwy układamy dopiero po wyschnięciu poprzedniej.

 

  • Hydroizolacje zewnętrzne — dwuskładnikowa hydroizolacja pod balkony wykończone płytkami to istotny element, wpływający na ich dalszą żywotność. W odróżnieniu od folii w płynie hydroizolacja dwuskładnikowa bardziej przypomina klej do klejenia płytek. Przygotowuje się ją poprzez zmieszanie dwóch składników i nałożenie na podłoże przy pomocy pacy. Dla uzyskania optymalnej wytrzymałości hydroizolacja balkonu powinna zostać wzmocniona siatką z włókna szklanego, chroniącą przed pękaniem.

 

Czytaj również: Jak prawidłowo wykonać hydroizolację odpływu liniowego w kabinie prysznicowej?

 

Do czego służy hydroizolacja pod płytkiŹródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Dlaczego hydroizolacja tarasu jest ważna?

Izolacja balkonu i tarasu przed działaniem wód opadowych zabezpiecza znajdujące się pod nimi pomieszczenia i ściany. Brak izolacji może doprowadzić do tego, że woda będzie przesiąkać przez płytki ceramiczne, co zimą może doprowadzić do jej zmarznięcia i pękania płytek. Im głębsza będzie penetracja wody w konstrukcji balkonu, tym bardziej będzie narażony na zniszczenie. Masa uszczelniająca ułożona pod płytkami zabezpiecza część konstrukcyjną i stanowi gwarancję bezpieczeństwa płytek ceramicznych.

 

Hydroizolacja łazienki nie mniej ważna

Zanim przystąpimy do układania płytek w łazience, tzw. strefy mokre powinny zostać dokładnie zabezpieczone folia w płynie. Jednak to nie koniec. Narożniki wewnętrzne ścian i podłogi oraz ścian należy dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi taśmami uszczelniającymi, wtapianymi pod folą w płynie. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed penetrowaniem wody i jej przesiąkaniem do niżej położonych warstw podłogi.

 

Czytaj również: Jak usunąć czarne wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zapobiegać wilgoci?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17892 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >