Dom murowany czy drewniany?

Dom murowany czy drewniany?

W ostatnich latach pojawiło się wiele technologii budowy domów jednorodzinnych. Najczęściej budowane są domy murowane. Zwolenników zdobywają również drewniane domy szkieletowe. Gwarancją wieloletniej satysfakcji jest odpowiedź na pytanie – dlaczego właściwie chcemy zbudować dom?

Dobrze w Polsce znane domy murowane to przede wszystkim sprawdzona i zaufana technologia. Konstrukcja tych domów jest trwała i ogniotrwała. Buduje się je na kilka pokoleń, a możliwości architektoniczne są praktycznie nieograniczone. W wielu firmach budowlanych, takich jak ES Polska, nie ponosi się dodatkowych opłat za zmiany dokonywane w projekcie. „Nasi klienci mają całkowity wpływ na wygląd domu, jeśli spodoba im się inny projekt, my go zrealizujemy” – mówi Michał Jalovecký, prezes ES Polska.
Duża akumulacyjność cieplna to dodatkowa zaleta domów murowanych. Znacznie więcej, niż w przypadku domów szkieletowych jest też ekip budowlanych. Materiały konstrukcyjne oraz izolacyjne stosowane do budowy tego typu domów są łatwo dostępne – istnieje duża liczba hurtowni i składów budowlanych, gdzie można się w nie zaopatrzyć.

 

Z kolei wadą domów budowanych technologią murowaną jest czas trwania budowy. Trwa ona od 6 do 12 miesięcy, często nawet dłużej. Na przeszkodzie stoi przede wszystkim sezonowość podstawowych prac budowlanych. Domy murowane mają dosyć grube ściany zewnętrzne, zwłaszcza jeśli są dodatkowo ocieplane. Budowa takiego domu to proces pracochłonny, wymaga wiedzy by np. uniknąć mostków termicznych, czy też dobrze osuszyć go z wilgoci technologicznej.
Rozwiązaniem może być powierzenie tych prac inwestorowi zastępczemu. Zdaniem prezesa firmy ES Polska w Polsce wciąż pokutuje przeświadczenie, że dom można sprawnie i szybko zbudować samemu. „Polacy porywają się na budowę domu metodą gospodarczą, czego skutkiem są często spotykane porzucone szkielety domów. A przecież można zlecić zadanie inwestorowi zastępczemu, który wykona wszystkie prace związane z budową domu, łącznie z pomocą w uzyskaniu finansowania.” – komentuje Michał Jalovecký.

 

Alternatywą dla domów murowanych są popularne w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych domy szkieletowe. Wybierane są głównie ze względu na szybki czas budowy, która trwa ok. 3 miesiące. Inne zalety to mała grubość ścian oraz energooszczędność.


Jednak w Polsce technologia szkieletowa nie jest jeszcze rozpowszechniona, a wymaga bardzo dużej dokładności oraz kultury technicznej. Buduje się je najczęściej na jedno pokolenie, choć w przypadku dobrej jakości materiałów i konserwacji mogą posłużyć nam dłużej. Duże trudności sprawia też uzyskanie odpowiedniego drewna. Z uwagi na jego wysoki koszt, wielu producentów stosuje tańszy odpowiednik. Inną wadą domów szkieletowych jest ograniczona rozpiętość stropów oraz niewielkie możliwości projektowe. Ich stosunkowo niska popularność sprawia, że w przypadku sprzedaży są trudnozbywalne.


Domy szkieletowe doskonale sprawdzają się w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, gdzie panuje inna kultura mieszkania. Obywatele tych krajów są bardziej mobilni, przenoszą się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pracy. W Polsce natomiast wciąż panuje kultura dziedziczenia ”z dziada pradziada” i budowy takich domów, które posłużą kilku pokoleniom. Wydaje się zatem, że pozycja domów murowanych jeszcze długo pozostanie niezagrożona.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Fleishman-Hillard/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 112 Grupa: Budowa i re... Przy okazji remontu potrzebny mi dobry klej do drewna i metalu. Jest taki, który moglibyście mi polecić? Już jakiś czas szukam i nie mogę znaleźć. A z jakimi pr...
  • Jakie szambo? Liczba postów: 30 Grupa: Moja budowa Akurat jest to bardzo ważny wybór ale ja chcę jeszcze powiedzieć, że także niezwykle ważną opcją jest to aby wiedzieć także jak można wypompowywać wodę z szamba...
  • Jakie efekty daje ozonowanie pomieszczeń? Liczba postów: 18 Grupa: Budowa i re... Każdemu kto poszukuje specjalistów działających w zakresie ozonowania i dezynfekcji polecam kontakt z https://insiemepolska.pl/
  • Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 132 Grupa: Firmy budow... Z własnego doświadczenia mogę polecić usługi firmy https://insiemepolska.pl/. Świadczą usługi dezynfekcji wszelkiego rodzaju pomieszczeń magazynowych, biurowych...
  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 475 Grupa: Budowa i re... W tym temacie śmiało możecie skorzystać z oferty jaka posiada firma http://www.koptech.com.pl/.

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18332 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 126

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >