Grawer kamienia za pomocą wody

Grawer kamienia za pomocą wody

Szybciej, prościej, oszczędniej i dokładniej. Tak można scharakteryzować obróbkę kamienia za pomocą urządzenia do cięcia wodą. Waterjet precyzyjnie wytnie i wygraweruje z każdego rodzaju kamienia dowolny kształt, usprawniając tym samym pracę firmom branży kamieniarskiej, przy tym pozwalając na ponowne wykorzystanie również odpadków produkcyjnych.

- Urządzenia amerykańskiej korporacji OMAX to przełom w cięciu wodą kamienia" – mówi Remigiusz Filipiak, prezes firmy MAXIEM WATRJETS sp z o.o. z Elbląga, dystrybutora urządzeń Maxiem w Polsce. – Cięcie jest precyzyjne, szybkie i oszczędne dla tych surowców. Maxiem może operować nawet na niewielkich skrawkach kamienia, tzw. odpadach produkcyjnych. Oznacza to, że to urządzenie nieprzydatny gruz, który zwykle zalega w zakładach kamieniarskich, może zamienić np. w elementy mozaiki. Takie zaś można będzie ponownie sprzedać. Warto dodać, że Maxiem może wyciąć każdy kształt z kamienia, a zaletą jest wysoka powtarzalność wzoru. To powoduje, że urządzenie może być wykorzystywane także do produkcji na szeroką skalę.

 

Centra obróbcze korporacji OMAX – czyli maszyny OMAX i MAXIEM mogą być również wykorzystywane do tworzenia projektów z kamienia, np. marmuru lub granitu. Praca przebiega szybciej i z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod. pracy z takimi materiałami.

 

Kamień trudno obrabiać w tradycyjny sposób, lecz precyzyjny waterjet korporacji OMAX jest w stanie wycinać bardzo skomplikowane kształty, stosując funkcjonalność wycinania niskociśnieniowego. Wiele warsztatów obróbczych nabywa właśnie waterjety do tworzenia projektowanych elementów, a następnie dochodzi do wniosku, że firma może zbudować dobry rynek na stosunkowo kosztowne zastosowania dostosowane do potrzeb klienta w kamieniu i marmurze, jak posadzki inkrustowane. Inne warsztaty nabywają maszyny OMAX-a do konkretnego celu, polegającego na precyzyjnym cięciu kamienia.

 

Kamień, jako kruchy surowiec, można łatwo uszkodzić nieostrożnie go obrabiając. To dotyczy także urządzeń do cięcia wodą. Dlatego tak ważną sprawą jest pompa zainstalowana w waterjecie. Na rynku producentów maszyn do cięcia wodą dominują dwa rozwiązania pomp – korbowodowe, stosowane przez amerykańską korporację OMAX, oraz wzmacniaczowe wykorzystywane przez innych dostawców waterjetów.

 


Czy cięcie wodą może być praktyczne?

 

W pompie korbowodowej, którą w swoich urządzeniach stosuje korporacja OMAX – światowy lider w produkcji maszyn do cięcia wodą, poprzez programowanie falownika silnika napędowego pompy, mamy możliwość zmiany czasu w jakim osiąga ona maksymalne ciśnienie, co ma ogromne znaczenie w cięciu bardzo kruchych materiałów.

 

- "Co ważne, przebijanie na niskim ciśnieniu pozwala przecinać materiał z minimalnym ryzykiem pęknięć. Centra obróbcze OMAX i MAXIEM mają w swoim oprogramowaniu specjalną funkcję „Kruchy materiał”. Polega to na tym, że materiał jest przebijany na niskim ciśnieniu, a później jest ono płynnie podnoszone do wysokiego. Zapobiega to nagłej zmianie ciśnienia, która może powodować pęknięcia. Stosowanie tych opcji redukuje ryzyko zniszczenia materiału, oraz daje możliwość taniego i zyskownego cięcia"  – wyjaśnia Przemysław Prajsnar, dyrektor sprzedaży firmy JetSystem, wyłącznego dystrybutora maszyn OMAX.

 

 

Urządzenia do cięcia wodą świetnie więc nadają się do wycinania skomplikowanych, nieosiągalnych dla tradycyjnych metod cięcia kamienia, elementów. Wzornictwo nie ma tu żadnych ograniczeń. Oznacza to, że za pomocą maszyny do cięcia wodą, można w kamieniu wyciąć każdy, nawet najbardziej skomplikowany wzór. Możliwe jest to dzięki uniwersalnemu oprogramowaniu maszyny, które obsługuje się tak prosto, jakbyśmy obsługiwali komputer PC.

 

- "Każdy z naszych modułów oprogramowania jest oparty o środowisko Windows®. Charakteryzuje się ono menu opartym na ikonach z jasnymi, konkretnymi opcjami. Ponadto prawie w każdym kroku dostępna jest pomoc. Jako, że niepotrzebne jest uprzednie doświadczenie w zakresie programowania, nawet początkującym operatorom niezwykle łatwo jest osiągnąć w krótkim czasie eksperckie rezultaty cięcia tą maszyną" – wyjaśnia Remigiusz Filipiak, wiceprezes firmy JetSystem w Elblągu, dystrybutora urządzeń do cięcia wodą amerykańskiej korporacji OMAX.

 


Pompa korbowodowa Enduro MAX

 

Do tego pompa korbowodowa stosowana w urządzeniach korporacji OMAX nie tylko zapewnia możliwość precyzyjnego cięcia . Jest także o wiele tańsza w użytkowaniu od pomp wzmacniaczowych. Pompa ta ma w układzie tylko 1,9 litra oleju, podczas gdy wzmacniaczowa nawet 250 litrów! Pompa w urządzeniach OMAX nie potrzebuje też chłodnicy, podczas gdy jej wzmacniaczowy odpowiednik musi być wyposażony w to urządzenia i dodatkowo zużywa do pracy 11 litrów wody na minutę! Jeszcze większą różnicę zobaczymy analizując zużycie energii elektrycznej obu maszyn. W ciągu miesiąca pracy urządzenie OMAX zużyje 7986 kW/h, podczas gdy konkurencyjna maszyna aż 13431 kW/h! Szokujące? To jeszcze nie koniec. Przeliczmy to na złotówki. W ciągu miesiąca pracy wykorzystując maszynę z pompą wzmacniaczową zapłacimy za energię elektryczną ponad 4500 zł. Natomiast pracując na urządzeniu z pompą korbowodową (OMAX-MAXIEM) za prąd zapłacimy tylko około 2700 zł! Biorąc średnią stawkę za energię elektryczną 0,34 zł za 1 kW, zaoszczędzimy aż 1851 zł miesięcznie, kupując waterjeta OMAX wyposażonego w pompę korbowodową!

 

Można więc na koniec zadań pytanie – co zyskuje firma z branży kamieniarskiej, kupując waterjeta korporacji OMAX? Odpowiedź jest prosta – zyskuje świetne, tanie w eksploatacji, niezwykle precyzyjne i oszczędne narzędzie. Narzędzie, dzięki któremu nie będzie dla firmy rzeczy niemożliwej do zrealizowania. Urządzenie jest uniwersalne – może ciąć, wycinać skomplikowane wzory i grawerować. A wszystko to na jednym urządzeniu, przy wykorzystaniu tych samych narzędzi. To zaś powoduje, że nie trzeba posiadać kilku maszyn, aby wykonać założone zadania produkcyjne. Wszystko wykona jeden waterjet!

 

Źródło: MM PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak zmieniała się moda na schody wewnętrzne w osta... Liczba postów: 30 Grupa: Budowa i re... Mam do Was wszystkich pytanie. Czy posiadacie swoje ulubione portale tematyczne? Bardzo interesuje się tematyką mody i lifestylu, dlatego mogę Wam wszystkim pol...
  • Barierki zabezpieczające schody i balustrady Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Urządzając wnętrze warto zwracać uwagę na względy estetyczne czyli na przykład materiały. Teraz modne jest szkło czy metal, więc jeślibyście decydowali się np.....
  • magazyn Liczba postów: 517 Grupa: Firmy budow... Kiedy zakładasz swój magazyn, przyda Ci się wyposażenie takie jak półelektryczny wózek paletowy. W MDE-Lifts znajdziesz szeroką ofertę tego typu pojazdów, warto...
  • Remont mieszkania Liczba postów: 14 Grupa: Firmy budow... Dla udanego projektu remontowego, kluczowe jest, aby zaangażować się w firmy, które zapewniają najwyższej klasy profesjonalne usługi. Jest to szczególnie prawdz...
  • Własna firma Liczba postów: 124 Grupa: Firmy budow... Jeżeli chcesz rozwinąć własną firmę to zadbaj o odpowiednią reklamę zwłaszcza w sieci bo tam jest największa sprzedaż. Na pewno agencja https://www.webrange.pl/...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18343 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 150

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >