Ile procent światła powinny udostępniać okna?

Ile procent światła powinny udostępniać okna?

W ciągu całego roku w pomieszczeniach zamkniętych spędzamy około 85% czasu. Tymczasem aż 30% tego czasu jest dla nas szkodliwe. Zbyt mała ilość światła zaburza gospodarkę hormonalną, prowadzi do depresji i problemów ze skórą – wszystko przez brak witaminy D.

 

Świetlista kuchnia

Światło wpadające do domu jest niezwykle istotnym elementem architektury wnętrza. Sprawia, że czujemy się nie tylko bardziej komfortowo, ale poprawia nasze poczucie przestrzeni. Wybierając miejsce, w którym będziemy spędzać wiele czasu należy zwrócić uwagę na ilość światła wpadającą do tego pomieszczenia. Kupując mieszkanie unikajmy ślepych kuchni – zdecydowanie bardziej funkcjonalne będą aneksy kuchenne otwarte na salon – wbrew pozorom nie są tak kłopotliwe, jeśli zadbamy o dobry okap i sprawną wentylację pomieszczenia. Dzięki temu unikniemy jednak przygotowywania i jedzenia posiłków w pomieszczeniu wypełnionym sztucznym światłem. Za to posiłki przygotowywane wraz z rodziną i przyjaciółmi z pewnością sprawią więcej radości w jasnym pomieszczeniu!

 

Czytaj również: Jak odpowiednio rozmieścić okna w domu? Zobacz co warto wiedzieć.

 

Jasne poranki

Architekci w latach `80 nie zawsze dobrze radzili sobie z projektowaniem sypialni – dlatego jeszcze dziś można natknąć się na ciemne sypialnie i bardzo małe okna. Kupując mieszkanie, czy projektując własny dom warto pomyśleć o naturalnym świetle. Duże okna, które wpuszczają promienie słoneczne zapewnią zapewniają nam to. Rano – dzięki temu znacznie łatwiej wstaniemy z łóżka, nawet zimą, kiedy zdecydowanie trudniej o naturalne światło. Choć wiele osób myśli, że większe okna powodują np. utratę ciepła i natężenie hałasu w pomieszczeniach, nie jest to prawdą. Łatwo wyeliminować te niedogodności wybierając stolarkę okienną dobrej jakości.

 

 

"Dla klientów wymagających maksymalnej oszczędności energii cieplnej, stworzyliśmy linię Energy Line 90mm. Osiem komór i specjalnie dostosowane szyby sprawiają, że nawet bardzo duże okna nie spowodują utraty ciepła w budynku. Nowoczesna i ergonomiczna stylistyka tych okien zaspokoi  klientów o najbardziej wyrafinowanym guście" – mówi inż. Maria Skrzypiec, Dyrektor ds. Technicznych firmy Budvar Centrum.

 

Czytaj również: Uciekające ciepło przez okna - sprawdź rozwiązanie

 

Słoneczny Design

Obecnie duże okna same w sobie stają się ozdobą każdego domu. Motyw ten przywędrował do nas ze Skandynawii, gdzie dni są jeszcze krótsze niż w Polsce. Między innymi dlatego Duńczycy czy Szwedzi nie zasłaniają swoich okien, a przemierzając Kopenhagę można spokojnie podziwiać wystrój tamtejszych mieszkań. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się duże okna, które poprawiają wrażenie przestrzeni. Polscy konsumenci znacznie chętniej decydują się na duże okna, które podkreślają nowoczesny charakter ich mieszkań. Badania wykazują, że około 3 – 4% Polaków cierpi na depresję spowodowaną niedoborem światła – jedynie 10% z tej grupy, to depresje sezonowe. Ludzki organizm potrzebuje od 15 minut do 3 godzin ekspozycji słonecznej, minimum 4 razy w tygodniu. Nie zabierajmy sobie światła na własne życzenia – tak niewiele trzeba, aby cieszyć się słońcem w zaciszu swojego domu.

 

Źródło: Vanguard PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 104 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, do wygładzenia ścian warto zastosować elastyczną i odporną na pękanie gładź. Rekomenduję wybór Śnieżka Acryl-Putz ST10. Gładź może być aplikow...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Czy możecie polecić firmę, która posiada w ofercie maszyny do obróbki metali? Zależy mi także na serwisie maszyn. Do tej pory wyszukałam w Internecie firmę Pol-...
  • remont maszyn przemysłowych Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Jeżeli interesuje Was temat folowników - podsyłam pomocny artykuł https://www.iloggo.pl/serwis-falownikow/
  • Na czym oszczędzić przy projekcie i wykończeniu do... Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Każdy budowlane wie jak ważne, jest posiadanie rusztowania na przykład do elewacji. Są jednak sytuacje kiedy rusztowania niestety nie posiadamy a dostaliśmy zle...
  • Własna firma Liczba postów: 73 Grupa: Firmy budow... Polecam kontenery biurowe, bo bardzo praktyczne rozwiązanie, mój szef jest zadowolony, dla mnie do obsługiwania klientów jest wystarczająca ilość miejsca.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17898 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 145

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >