Inteligentne sterowanie. Do czego ten system ma służyć?

Inteligentne sterowanie. Do czego ten system ma służyć?

Systemy instalacji inteligentnej mogą być zarówno profesjonalnym rozwiązaniem zapewniającym oszczędność i bezpieczeństwo, jak i jedynie modnym gadżetem, nie wykorzystującym w pełni potencjału prawdziwie inteligentnego domu. Zależy to w dużej mierze od świadomości samych inwestorów w zakresie takich instalacji. Kierowanie się w pierwszej kolejności znajomością swoich potrzeb i profesjonalizmem pozwala uniknąć wielu problemów na etapie doboru systemu. Olbrzymią rolę odgrywa tu fachowe doradztwo.

 

Wielu klientów korzysta obecnie z rozwiązań bezprzewodowych. Umożliwiają one dostosowanie domu do indywidualnych potrzeb i sprawdzają się zarówno w nowym budownictwie jak i w nieruchomościach modernizowanych. Są także wygodniejsze w instalacji w porównaniu do systemów przewodowych, a rozszerzenie konfiguracji lub jej zmiana są możliwe w każdym momencie eksploatacji. Rozwiązania te mają niewątpliwie wiele zalet i są skuteczne pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane.

 

©Somfy


Obecność na rynku bezprzewodowych zestawów do samodzielnego montażu rodzi dziś u wielu osób przekonanie, że niemal każdy może podjąć się wykonania instalacji inteligentnej. Problemem jest spora ilość tanich, ale nie do końca profesjonalnych systemów aspirujących do miana ekonomicznej alternatywy dla zaawansowanych rozwiązań inteligentnych. Stanowią one często rolę gadżetów, a nie całościowych rozwiązań do zarządzania domem. Nie wymagają profesjonalnego montażu i serwisu, co w konsekwencji powoduje, że inwestorzy indywidualni na etapie wyboru, jak i instalacji, są pozostawieni sami sobie.

 

Czytaj również: Serce nowoczesnej automatyki wjazdowej

 

- Odpowiedni dobór systemu jest jednak kluczowy dla bezpieczeństwa nieruchomości i mieszkańców. Instalacja bezprzewodowa w przeciwieństwie do przewodowej wysyła informacje w przestrzeń wokół siebie. W prostych systemach z niewystarczającą ilością zabezpieczeń, dane takie mogą zostać łatwo odebrane przez inne urządzenia, czy komputery osób przez nas nieuprawnionych – podkreśla Marcin Surowiec z firmy SALVA.

 

©Somfy


Zaawansowane sterowanie radiowe zapewnia z kolei wysoki poziom bezpieczeństwa i ciągłość komunikacji oraz jest odporne na szereg zakłóceń. W systemach profesjonalnych wymiana informacji jest zabezpieczona w 100%, co powoduje, że wszelkie próby nieuprawnionego dostępu zostają udaremnione. Otwarcie protokołu również jest kontrolowane, a transmisje wymagają konieczności autoryzowania. Protokół radiowy do sterowania w budynkach mieszkalnych posiada także zabezpieczenia przed piractwem, z podobnych względów, jak zabezpieczenia domu przed włamaniem.

 

Proste rozwiązania radiowe często również nie posiadają sygnału zwrotnego, który informuje nas o prawidłowym wykonaniu czynności. Nie są w stanie współpracować z bardziej zaawansowanymi urządzeniami codziennego użytku, co powoduje że nie można na nich budować złożonych systemów. 

 

Inteligencja sterowania polega na tym, że to urządzenia dbają o to, żeby zamknąć to co trzeba i kiedy trzeba. Dzięki temu dom jest płynnie sterowany, nawet gdy nie ma w nim użytkownika. Przewagą w rozwiązaniach zaawansowanych jest więc funkcja precyzyjnych komunikatów zwrotnych, podawanych w czasie rzeczywistym, która gwarantuje użytkownikowi pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami w domu zaznacza Tomasz Koziarek, Product Marketing Manager z firmy SOMFY.

 

©Somfy


Oznacza to, że użytkownik uruchamiając na przykład scenariusz „wychodzę”, gdzie wywołane jest zamknięcie rolet i bramy, dostaje precyzyjny komunikat o wykonaniu polecenia na swój smartfon. Ponadto, niezależnie od informacji zwrotnej, w każdej chwili możne on poznać aktualny stan urządzenia. Istotne jest to tym bardziej, kiedy sterujemy domem na odległość z drugiego końca świata, chcąc na przykład symulować obecność mieszkańców. Rozwiązania bezprzewodowe mają również swoje specyficzne ograniczenia, więc wybór odpowiedniego systemu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i możliwościami mieszkańców.

 

- Jeśli decydujemy się na inteligentną instalację, kluczowym aspektem jest świadomość samego inwestora do czego ten system ma mu służyć i jakie ma spełniać zadania. Czy te rozwiązania są postrzegane przez niego w kontekście energooszczędności, oszczędności finansowych, wszelkich udogodnień czy jedynie jako modny gadżet? – dodaje Marcin Surowiec, z firmy SALVA.

 

Czytaj również: Serce nowoczesnej automatyki wjazdowej

 

Profesjonalni doradcy  podpowiedzą jakie prace trzeba wykonać od razu, a z montażem jakich elementów można ewentualnie poczekać. Przy instalacjach bezprzewodowych czujniki i łączniki nie wymagają okablowania w takim systemie, ale elementy wykonawcze jak siłowniki muszą mieć doprowadzone zasilanie o czym często inwestorzy zapominają. Ponadto system sterowania radiowego idealnie sprawdza się w domach i rezydencjach, ale o dość standardowym metrażu. Dla nieruchomości o dość nietypowej powierzchni rekomendowane są systemy kablowe.

 

©Somfy


Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań oferujących spełnienie marzeń o inteligentnym domu, łatwo pogubić się w bogactwie tych ofert i w szumie informacyjnym. Producenci często mocno naginają przekazy reklamowe zaznaczając w nich, że dane urządzenie może być stosowane w inteligentnym domu. Często mija się to z prawdą, gdyż większość produktów działa na różnych częstotliwościach i w różnych protokołach. Wszystkie zalety systemu inteligentnego ujawniają się dopiero w momencie kiedy jego poszczególne elementy są ze sobą kompatybilne i wzajemnie się uzupełniają, dlatego posiadanie wielu pojedynczych i zróżnicowanych urządzeń ogranicza możliwość ich rozbudowy. Nie opłaca się więc stosować systemów do sterowania pojedynczymi urządzeniami, typu sterowanie jedną roletą, ogrzewaniem w jednym pokoju, czy jedną lampą w ogrodzie.

 

Warto przy wyborze poszczególnych rozwiązań, zwrócić uwagę na te, które stosowane są przez znaczące marki na rynku mieszkaniowym, co pozwoli na kompatybilną rozbudowę systemu oraz na podzielenie inwestycji na etapy. Dzięki temu użytkownik będzie mógł swobodnie i we własnym tempie adaptować domowe urządzenia i sukcesywnie uzupełniać wyposażenie o inne elementy zgodne z danym standardem technologii.

 

©Somfy


- Uświadomienie sobie własnych potrzeb odgrywa kluczową rolę w doborze odpowiedniego systemu. Zakup warto poprzedzić solidnym rozeznaniem w zakresie ofert rynkowych, które oferują zarówno profesjonalne doradztwo, jak i gwarantują wieloletnią, niezawodną i stabilną pracę urządzeń.  Pozwoli to wykorzystać w pełni potencjał jaki daje inteligentny system oraz zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa naszej nieruchomości, jak i nas samych.  – podsumowuje Tomasz Koziarek, Product Marketing Manager z firmy SOMFY.

Źródło: Somfy / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18190 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 54

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >