Jak działa i w jakim celu sprawdzi się inteligentne gniazdo?

Jak działa i w jakim celu sprawdzi się inteligentne gniazdo?

Gniazda elektryczne bez wątpienia należą do grupy podstawowego wyposażenia każdego budynku mieszkalnego oraz przemysłowego. Ich obecność nie robi już rzecz jasna na nikim większego wrażenia. To elementy codziennego użytku, bez których nie udałoby się nam podłączyć do zasilania wszelakich urządzeń elektrycznych i sprzętów domowych. Czytaj dalej

 

Gniazda elektryczne bez wątpienia należą do grupy podstawowego wyposażenia każdego budynku mieszkalnego oraz przemysłowego. Ich obecność nie robi już rzecz jasna na nikim większego wrażenia. To elementy codziennego użytku, bez których nie udałoby się nam podłączyć do zasilania wszelakich urządzeń elektrycznych i sprzętów domowych.

 

Jak działa i w jakim celu sprawdzi się inteligentne gniazdo?

 

Czytaj również: Czy mamy świadomość zagrożenia porażeniem prądem w domu?

 

W celu poprawy komfortu życia, producenci sięgają jednak po coraz nowocześniejsze opcje. Na ten moment, topowym rozwiązaniem są gniazda inteligentne. Urządzenia należące do grupy Smart Home robią aktualnie furorę zarówno wśród nowobudowanych, jak i starszych budynków mieszkalnych. Czym odznaczają się te sprzęty i jakie posiadają cechy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

 

Co ma na celu inteligentne gniazdko?

Kluczową cechą tego typu asortymentu jest zdolność do sterowania przepływem prądu w podpiętym do niego urządzeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każdy użytkownik jest w stanie dowolnie kontrolować dopływ energii elektrycznej do poszczególnych sprzętów z zakresu RTV/AGD.

 

Można powiedzieć, że przecież każde gniazdo elektryczne umożliwia kontrolę nad dostępem do zasilania. Wystarczy jedynie odłączyć urządzenie z kontaktu. Inteligentne gniazda mają jednak za zadanie robić to w sposób zdalny, przy użyciu naszych prywatnych smartfonów. Na aplikacji producenta tego rodzaju sprzętu istnieje możliwość przyłączenia danego gniazda do sieci WiFi. To poskutkuje możliwością sterowania z niemal każdego miejsca z dostępem do internetu.

 

Montaż i możliwości gniazd smart

Wbrew pozorom, do montażu gniazdka smart wcale nie trzeba wykonywać żadnych prac remontowych, dostosowujących sieć elektryczną do potrzeb zdalnego zarządzania. Urządzenia te występują pod postacią kostek, które wpinane są bezpośrednio do standardowego gniazda elektrycznego.

 

Ich stosowanie nie ma jedynie na celu włączania i wyłączania zasilania w poszczególnych sprzętach, choć jest to zdecydowanie kluczowa cecha. Oprócz niej, możliwe jest także obserwowanie zużycia prądu oraz stała kontrola sprawności podłączonego sprzętu.

 

Wyżej wspomnieliśmy o sposobie połączenia gniazda z naszymi telefonami. WiFi nie jest w tym przypadku jedyną możliwością. Dostępne są jeszcze opcje łączenia bluetooth, które wykazują się jednak ograniczonym zasięgiem, sięgającym wyłącznie granic budynku.

 

Po co komu gniazdka smart?

Urządzenia do kontroli przepływu prądu w sprzętach domowych są potrzebne szczególnie osobom zapominalskim, którym niejednokrotnie zdarzyło się zostawić podłączone do kontaktu urządzenia. O ile nie chodzi o takie rzeczy jak ładowarki czy telewizor, to inne działania mogą okazać się niekiedy bardzo niebezpieczne.

 

Oczywiście, każdy ma prawo do zwiększenia wygody nawet wtedy, gdy jego pamięć jest doskonała. Gniazda inteligentne nie wymagają od nas wstawania z łóżka tuż przed pójściem spać, w celu zgaszenia światła czy odłączenia od zasilania poszczególnych urządzeń elektronicznych. Warto więc zaopatrzyć się w tego typu kontrolery chociażby w miejscach, w których jest nam to nadzwyczajnie potrzebne.

 

Czytaj również: O czym należy pamiętać przy pracy z prądem?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Odkurzacz na budowe Liczba postów: 28 Grupa: Moja budowa Inwestycja w automatyczny odkurzacz może wydawać się idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na regularne sprzątanie. Te urządzenia mogą znacznie o...
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 89 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
  • czyszczenie elewacji Liczba postów: 48 Grupa: Firmy budow... Czyszczenie laserowe elewacji jest coraz popularniejsze. Czyszczenie laserem jest szybkie, skuteczne i bezpieczne. W ten sposób możesz się pozbyć zarówno osadów...
  • Elektryk Liczba postów: 94 Grupa: Firmy budow... Ja bardzo mocno polecam tego elektryka: http://elektryk-avers.pl/pomiary-elektry czne-okresowe-i-odbiorcze/ - wykonał u mnie profesjonalnie pomiary.
  • Jak uniknąć korozji metalowych elementów? Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Można przykładowo zastosować takie papiery antykorozyjne - https://kenmix.com.pl/produkty/papiery-a ntykorozyjne-vci/. Sprawdzają się bardzo dobrze chociażby w z...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19240 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 153

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >