Jak uchronić się przed

Jak uchronić się przed "cichym zabójcą"?

Zaczął się sezon grzewczy… co roku słyszymy o coraz to nowszych przypadkach zatrucia tlenkiem węgla. Warto więc sprawdzić cała instalację grzewczą. Czad jest niebezpieczny ponieważ jest bezwonny i bezbarwny. Bardzo łatwo się nim zatruć. Dlatego lepiej dmuchać na zimne… Czytaj dalej

 

Czym w ogóle jest tlenek węgla? Jest to uboczny produkt procesu spalania. Jeżeli podczas spalania paliwa (stałego, ciekłego lub gazowego) nie dostarczana jest do urządzenia grzewczego odpowiednia ilość tlenu. Czad nie ma barwy, zapachu ani smaku. Dlaczego jest taki niebezpieczny? Ponieważ łączy się z hemoglobiną łatwiej niż tlen. Wówczas ilość tlenu w organizmie się zmniejsza diametralnie. Prowadzi to do niedotlenienia tkanek i może prowadzić nawet do śmierci!

 

Problem z tlenkiem węgla pojawia się w domach i mieszkaniach, w których stosowane są kotły i przepływowe ogrzewacze wody. Tak jedne jak i drugie urządzenia potrzebują do działania odpowiedniej ilości tlenu. Pamiętajmy więc, że pomieszczenie, w którym się znajdują musi być odpowiednio wentylowane, a kratki wentylacyjne i otwory w drzwiach muszą być drożne!

 

Czytaj również: Czyste powietrze dzięki gazowym kotłom?

 

Bez wątpienia problem stanowi samodzielna przeróbka instalacji. Dlaczego? Człowiek, który się na tym nie zna może narobić więcej problemów niż osiągnąć pożytków. W świetle prawa każda wymiana urządzeń czy prac instalacyjnych powinno wiązać się z wydaniem opinii kominiarskiej. Bardzo często jednak człowiek o tym zapomina i bagatelizuje problem. Nie jest to jednak nic dobrego.

 

 

Przynajmniej raz w roku powinna być wykonana kontrola przewodów kominowych. Oczywiście powinna tego dokonać uprawniona osoba, np. mistrz kominiarski, a nie my sami. Dlaczego? Ponieważ taka kontrola gwarantuje nam bezpieczeństwo!

 

Jeżeli w naszym domu znajduje się instalacja gazowa także powinniśmy ją co jakiś czas sprawdzać.

 

Czytaj również: Kocioł na paliwo stałe? Rady podczas wyboru

 

Powinno się także wykonywać czyszczenie przewodów kominowych. Bardzo często się o tym zapomina, jednak jest to bardzo istotne. Tylko to jest w stanie zapewnić drożność przewodów. W świetle prawa powinno się wykonywać czyszczenie przewodów dymowych co trzy miesiące, spalinowych co sześć miesięcy i wentylacyjnych co roku.

 

 

Większość osób nie wykonuje także przeglądów kotłów i term. Urządzenia mają wiele lat, a człowiek nie myśli o bezpieczeństwie. Dlaczego? Pewnie ze względów ekonomicznych… tylko pytanie czy życie jest warte mniej niż te kilka złotych? Urządzenia, które pracują często i bez przerwy są narażone na duże zużycie urządzenia. Z tego względu trzeba systematycznie prowadzić przegląd kotłów i term.

 

Czytaj również: Coraz popularniejsze kotły gazowe

 

Pamiętajmy, że odpowiednia konserwacja i regularne przeglądy są w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo. Nasze życie jest najcenniejsze! Powinniśmy pamiętać o takich drobnych rzeczach i dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie. Nie dajmy się zaskoczyć cichemu zabójczy!

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 274

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >