Jaka podłoga do garażu?

Jaka podłoga do garażu?

Piasek, śnieg, a także smary czy oleje to nie wszystkie czynniki, na których działanie musi być odporna posadzka garażowa. Należy zatem zadbać o jej jakość. Już więc w fazie projektowania powinno się skupić szczególną uwagę na jej wytrzymałości, zważając na utwardzenie oraz umocnienie. Najczęściej stosowanym sposobem, aby to zrobić jest położenie płytek, jednak są już na rynku alternatywne rozwiązania. Czytaj dalej

 

Cechy poszukiwane

Zanim zacznie się przeszukiwać strony producentów materiałów budowlanych lub też półki sklepowe należy najpierw przeanalizować kilka aspektów, które dotyczyć będą przyszłej posadzki garażowej. Gdyż solidną posadzkę uzyskamy tylko wtedy, gdy odpowiemy sobie na kilka następujących pytań:

- Na jakim podłożu ma zostać wykonana posadzka?

- Jakie są jej przypuszczalne rozmiary?

- Jak mocno będzie obciążona?

- Ile aut będzie na niej stało?

- Jak duże będzie natężenie ruchu?

- Czy poza autem znajdować się na niej będą jakieś meble lub maszyny?

- Do czego poza przechowywaniem auta będzie służył jeszcze garaż?

Ponadto należy określić potencjalny maksymalny budżet realizacji, bo nie oszukujmy się, ale to ten element jest najczęściej kluczowy. Po przeanalizowaniu całej sytuacji możemy spokojnie przejść do etapu poszukiwania odpowiedniego materiału, który posłuży już za chwilę jako posadzka w naszym garażu. Branża budowlana w tym zakresie daje nam bardzo duże pole wyboru. Dlatego wspólnie prześledźmy, co możemy znaleźć na obecnym rynku.

 

Czytaj również: Malowanie linii parkingowych

 

 

Jeden garaż, a tyle rozwiązań

Poza znanymi wszystkim płytkami ceramicznymi, których wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych nie jest za wysoka, w sklepach natkniemy się na kilka interesujących propozycji. Pierwszą godną uwagi są farby do betonu. Można nimi bez problemu pomalować podkład betonowy, dzięki czemu uzyska on zwiększoną odporność na zarysowania i ścieranie. Farby występują w pełnej palecie barw, toteż nawet najbardziej wyszukane projekty, mają z nimi szansę realizacji. Są bardzo proste w użyciu. Do aplikacji wymagany jest jedynie wałek lub pędzel. Schną do 1,5 godziny. Posadzkę pomalowaną farbą  do betonu łatwo utrzymuje się w czystości, gdyż większość zabrudzeń można zmyć za pomocą wody z detergentem. Co ważne, wykonane zgodnie z zaleceniami producenta uzyskują także właściwości antypoślizgowe.

 

Czytaj również: Bezpieczne bramy garażowe

 

Kolejny to żywice polimerowe (materiały dwuskładnikowe). Standardowo spotyka się je w budynkach przemysłowych albo w magazynach, jednak i w garażu przydomowym sprawdzą się bez dwóch zdań. Poprzez ich zastosowanie uzyskuje się bardzo trwałą i wytrzymałą powłokę, która chroni beton przed szkodliwym działaniem wody i środków chemicznych. Również i one występują w bardzo szerokiej kolorystyce, zgodnej z paletą RAL. Przy ich zastosowaniu warto pamiętać o tym, że podłoże musi być odpowiednio oczyszczone, tzn. pozbawione wszelkiego rodzaju tłuszczy, mleczka cementowego i luźnych fragmentów. Poprzez dodanie do nich piasku kwarcowego uzyskują jeszcze lepsze wyniki, jeśli chodzi o wytrzymałość. Stosując tego typu rozwiązania można uzyskać fakturę gładką (łatwą w utrzymaniu w czystości) lub szorstką o właściwościach antypoślizgowych.

 

Czytaj również: Jak dbać o automatyczną bramę?

 

Mniej skutecznym rozwiązaniem jest posadzka z gotowej mieszanki.  Stosuje się ją właśnie wtedy, gdy w planie nie ma się położenia płytek. Jest ona dosyć wytrzymała na ścieranie i ściskanie. Ogranicza też w dobrym stopniu wsiąkanie płynów w podłoże. Poprzez jej zastosowanie uzyskuje się posadzkę w pełni gotową do dalszych robót w stosunkowo krótkim czasie.

 

Czytaj również: Odpowiedni dobór bramy garażowej

 

Jeśli zaś nie zależy nam na aspekcie dekoracyjnym posadzki, można zastosować wylewkę z cementu. Uzyskujemy wtedy w miarę wytrzymałą oraz słabo nasiąkliwą powłokę. Jednocześnie decydując się na to rozwiązanie, należy sprawdzić czy dany cement można wykorzystać jako posadzkę. To szczególnie ważne, gdyż nie każdy dostępny na rynku ma taką właściwość. Uzyskaną w ten sposób posadzkę trzeba niestety jeszcze dodatkowo zaimpregnować, gdyż bez tego jej czyszczenie będzie utrudnione.

 

Czytaj również: Garaż miejscem na hobby

 

Ostatnim i najmniej polecanym rozwiązaniem jest posadzka betonowa.  Pochodzi ona z mieszkanki wytworzonej na budowie, dzięki czemu jest bardzo tania. Jest to właściwie jej jedyna zaleta. Taka posadzka ma niską wytrzymałość na działanie zewnętrzne, przez co nie posiada gwarancji długiej żywotności. Ponadto łatwo ulega zabrudzeniom, co niestety także przemawia na jej niekorzyść. Najważniejszym problemem jednak jest jej wysoka ścieralność, stąd też w garażu pojawiają się pyły, których sprzątanie jest po prostu trudne.

 

Czytaj również: Drzwi przejściowe w bramie

 

Jak widać wybór jest bardzo szeroki. – Decyzję odnośnie wyboru posadzki powinniśmy podjąć po konsultacji ze specjalistą. Warto także porównać karty techniczne produktów, gdyż to bardzo często na nich znajdziemy wiele cennych informacji, które pozwolą wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie – sugeruje Janus Kornaś, ekspert marki BETONDUR EKO.  

 

Czytaj również: Automatyka wejść i wjazdów

 

Przechodząc do wykonania

 Mając już wybrany odpowiedni produkt, można przejść do etapu realizacji. Ważne aby nie zlekceważyć zaleceń producenta, gdyż nieprawidłowo wykonana posadzka nie będzie posiadać odpowiednich parametrów wytrzymałościowych. W konsekwencji czego może dojść do jej pęknięć, a nawet zapadnięcia. Przez co garaż przestanie być nie tylko estetyczny, ale także i zdatny do wykorzystania. – Warto chronić swój majątek przed niepotrzebnymi, ale za to bardzo kosztownymi naprawami. Dlatego już na początku inwestycji powinno się podjąć decyzję o rozwiązaniu, które może i jest bardziej kosztowne na starcie, jednak w końcowym rozrachunku przynosi lepsze efekty – podpowiada Kornaś. Stąd nie oszczędzajmy zbytnio na wykonaniu posadzki garażowej po to, by później niepotrzebnie się nie denerwować nadszarpniętym przez naprawy budżetem domowym.

 

 

Źródło: CHEMICAL GLOBAL / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jakie szambo? Liczba postów: 34 Grupa: Moja budowa Badania ścieków są ważną częścią oceny ryzyka związanego z bezpieczeństwem środowiskowym. Częstotliwość potrzebnych badań jest uzależniona od wielu czynników, t...
  • Szambo Liczba postów: 80 Grupa: Moja budowa W takim razie jeżeli chodzi o wybór dobrej jakości środków do szamba dla swojego domu to tutaj jak najbardziej do sprawdzenia mogę polecić Wam również porządne....
  • Strona internetowa dla firmy Liczba postów: 31 Grupa: Firmy budow... Strony internetowe umożliwiają analizę danych i śledzenie wyników. Dzięki narzędziom analitycznym, takim jak Google Analytics, firma może monitorować ruch na st...
  • Czas na remont Liczba postów: 122 Grupa: Budowa i re... Od jakiego pomieszczenia w domu byście zaczęli?
  • Wentylacja hybrydowa Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Kratka ma na celu ochronę wylotu kanały wentylacyjnego, aby do domu dostawało się tylko świeże powietrze, a nie cały zbierający się w rurach pył, kurz, brud i r...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 84

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >