Jakie okna zamontować w lukarnie poddasza?

Jakie okna zamontować w lukarnie poddasza?

Poddasze nie musi być miejscem, w którym gromadzimy niepotrzebne rzeczy. Możemy zamienić je w przestronny salon, piękną sypialnię czy zaciszny gabinet. Jest to możliwe dzięki lukarnom. Dobrze zaprojektowane podkreślą charakter budynku, a dzięki odpowiednio dobranym oknom w niezwykły sposób doświetlą pomieszczenia. Czytaj dalej


Lukarna – co to takiego?

 

"Lukarna to rodzaj nadbudówki w dachu domu, która dzięki zamontowanemu w niej oknu zapewnia dostęp światła do pomieszczeń usytuowanych na poddaszu." – mówi Jacek Kowalczyk, Manager ds. Rozwoju Produktu OKNOPLAST. "Lukarny mogą przybierać różne kształty. Najbardziej popularne to jedno-, dwu- i trójspadowe oraz owalne – tak zwane wole oko. Ich ostateczny kształt warto dopasować do dachu i elewacji."

 

 

O budowie lukarny najlepiej zdecydować na etapie projektu domu. Jej wzniesienie w wykończonym budynku może bowiem nastręczyć wiele trudności – konieczna będzie ingerencja w poszycie i więźbę dachu – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

 

Czytaj również: Bezpieczne okna do pokoju dziecka

 

Dobieramy okna


Gdy decyzja o kształcie i wielkości lukarny jest już podjęta, pozostaje nam wybór odpowiednich okien. Zanim jednak go dokonamy, warto sprawdzić, czym powinniśmy się kierować przy zakupie.

 

Stolarka, którą ozdobimy naszą lukarnę powinna być dopasowana do jej formy. Jeśli bowiem ma ona prostą i wąską ścianę frontową, dobrym rozwiązaniem będzie jedno prostokątne okno. W nadbudówkach, których ściany rozchodzą się na boki - "ładnie wygląda połączenie większego okna z dwoma trójkątami. Małą lukarnę o takim kształcie możemy wypełnić też trapezem. Idealnym oknem do nadbudówki typu wole oko będzie półkole lub okno o nieregularnych kształtach idealnie dopasowanych do krzywizny dachu lukarny – stworzą źrenicę i podkreślą jej malowniczy, delikatny kształt" – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

 

"Często stolarkę w lukarnach ozdabia się szprosami imitującymi tradycyjny podział. Taki dodatek pasuje do domu w stylu klasycznym. Pamiętajmy jednak, że szprosy najlepiej prezentują się w oknach o dużych rozmiarach"  - dodaje Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

 

 

W ofercie firmy OKNOPLAST dostępny jest cały wachlarz okien o nietypowych kształtach odpowiednich do różnych typów lukarn. Znajdziemy tu okna okrągłe, trapezowe, trójkątne czy łukowe oraz profile o kształtach nieregularnych, projektowanych indywidualnie pod najbardziej nawet finezyjne kształty otworów okiennych. Kolory stolarki pozwalają stworzyć wyjątkowe kompozycje – "możemy bowiem dopasować okna w lukarnach do koloru elewacji lub połączyć je na zasadzie kontrastu. Ramy okien mogą być też dwukolorowe – inne od wewnątrz, inne zaś od zewnątrz. Przy zakupie okien o kształtach niestandardowych bardzo ważne jest dokładne podanie wymiarów. Wówczas będziemy mieli gwarancję, że stolarka będzie pasowała do zaprojektowanej lukarny. Jeśli mamy wątpliwości, jak dokonać pomiaru takiego okna, warto poprosić o pomoc sprzedawcę w salonie, w którym zamierzamy je zamówić" – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

 

Czytaj również: Nowoczesne okna aluminiowe pokryte okleiną

 

Magia światła


Dzięki grze światła i cienia lukarny pozwalają stworzyć we wnętrzu magiczny nastrój. Wnęka sprawia, że przestrzeń najbliżej okna jest skąpana w słońcu, natomiast bardziej odległe fragmenty pomieszczeń spowija przytulny półcień. To daje nam wyjątkowe możliwości aranżacji – tuż przy lukarnie możemy stworzyć miejsce do pracy, a dalej ustawić wygodną kanapę, w której odpoczniemy po ciężkim dniu.

 

 

A co zrobić jeśli chcemy, aby oświetlenie było bardziej równomierne? Z pomocą przyjdą nam architekci, którzy mają na to sprawdzone sposoby. Aby dobrze doświetlić poddasze, powierzchnia okien powinna być równa od 1/6 do 1/8 powierzchni podłogi. W lukarnie, tam gdzie to możliwe, warto zaplanować główny otwór okienny o wysokości około 120 cm. Nie bez znaczenia jest też wysokość, na jakiej umieścimy okna – "najkorzystniejsze oświetlenie uzyskamy montując je na poziomie 85-90 cm nad podłogą" – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

 

Czytaj również: Okna o czarnych okuciach

 

 

Lukarny są kojarzone najczęściej z tradycyjnymi domami, jednak dobrze sprawdzą się też w tych nowoczesnych. Nadadzą one elewacji lekkości i sprawią, że budynek nabierze wyjątkowego stylu.  Dach nad lukarną jest podniesiony, co niweluje skosy. Takie rozwiązanie otwiera wiele możliwości przy aranżacji wnętrz. Odpowiednio dopasowane okna rozświetlą poddasze i wprowadzą do niego unikalny klimat. Lukarna nie tylko urozmaici bryłę budynku, nadając  jej lekkości, ale także zwiększy funkcjonalność mieszkania poprzez doświetlenie pomieszczeń. Dzięki niej projekt statycznego na pozór domu zostanie ożywiony, a właściciel będzie cieszył się jego indywidualnym charakterem.

Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Równe i gładkie ściany Liczba postów: 11 Grupa: Budowa i re... Szanowny Panie, najlepiej kierować się tu zaleceniami producenta gładzi. Generalnie pomiędzy aplikacją kolejnych warstw gładzi nie ma konieczności gruntowania.....
  • Przytulny, nowoczesny dom Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... Szanowny Panie, Rekomenduję wybór białej farby Śnieżki Eko Plus, która jest odporna na szorowanie na mokro, promieniowanie UV, utratę koloru i żółknięcie. Można...
  • Zagospodarowanie przestrzeni Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... My z kolei dużo jeździmy na rowerach, więc zakupiłem stojak na rowery z tego sklepu https://www.lawkaogrodowa.pl/stojaki-row erowe. to doskonałe rozwiązanie dla....
  • Budownictwo Drogowe Jarpol S. A. Liczba postów: 7 Grupa: Firmy budow... Ustawienie znaków nakazu w odpowiednich miejscach może skutecznie przyczynić się do zarządzania przepływem ruchu i zmniejszenia ryzyka wypadków. Strona https://...
  • remont maszyn przemysłowych Liczba postów: 7 Grupa: Firmy budow... Wybór odpowiedniego podajnika jest kluczowy dla efektywności procesów przemysłowych, a ten artykuł https://www.terazkrosno.pl/biznes-i-fina nse/20180-rodzaje-pod...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 346

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >