Kable i maty grzejne zapobiegające oblodzeniom - dlaczego warto stosować

Kable i maty grzejne zapobiegające oblodzeniom - dlaczego warto stosować

Wydaje się, że coraz łagodniejszy klimat, czasami wręcz jesienna pogoda, oznacza mniejszą ilość zagrożeń, do których przyzwyczaiły nas srogie zimy. W praktyce jednak to właśnie zmienność i nieprzewidywalność warunków pogodowych może zagrozić bezpieczeństwu ludzi, budynków oraz pojazdów. Wystarczy nawet kilka śnieżnych lub mroźnych dni, odwilż i znowu lekki przymrozek, a chodniki i podjazdy przy naszych domach zamieniają się w niebezpieczne powierzchnie, na których możemy się przewrócić lub w coś uderzyć. Systemy przeciwoblodzeniowe zapobiegają takim problemom. Instalując je zabezpieczamy chodniki i schody, podjazdy i rampy, rynny i rury spustowe oraz połacie dachowe. Czytaj dalej

 

 

 Co roku media podają niepokojące dane na temat ilości poszkodowanych pacjentów oblegających szpitale z powodu złamań kończyn i stłuczeń. To także niebezpieczne sople lodu spadające z dachu, to oblodzone rynny,  rury spustowe i nieodprowadzona z dachu woda, która niszczy elewację lub zalewa poddasze. Instalując maty DEVIsnow™ lub kable DEVIsafe™, DEVIsnow™ oraz regulatory DEVIreg™ dbamy o bezpieczeństwo ludzi, a także budynków i pojazdów w zimie.

 

Dobór systemu gruntowego

Każdy rodzaj chodnika, drogi dojazdowej, rampy czy schodów może być „odśnieżany” za pomocą kabli i mat grzejnych. Bez względu na kształt, wielkość powierzchni oraz rodzaj pokrycia - kostka, płyta chodnikowa lub kamienna, beton, terakota  – system przeciwoblodzeniowy jest łatwy w doborze i prosty w montażu. Istnieje również możliwość zabezpieczenia powierzchni asfaltowych. Do takich powierzchni używa się kabli i mat grzejnych DEVIasphalt™, które oprócz podwyższonej odporności na promieniowanie UV (tak jak DEVIsnow™) mają zwiększoną wytrzymałość temperaturową.


kable i maty grzejne zapobiegające oblodzeniom

 

Typowa instalacja w polskich warunkach klimatycznych posiada moc 300W/m2. Taką też moc mają maty grzejne DEVIsnow™ 300T, które są idealnym rozwiązaniem dla powierzchni o regularnych kształtach, np. prostych (bez łuków) chodników, dróg oraz ramp. Aby dobrać odpowiedni produkt należy zmierzyć powierzchnię, na której ma być ułożona mata grzejna, a następnie wybrać z typoszeregu matę o zbliżonym rozmiarze. Jednostronnie zasilane maty o szerokościach 50 cm, 75 cm oraz 100 cm zapewniają bardzo szybki montaż. Wystarczy je tylko rozwinąć na wcześniej przygotowanej równiej nawierzchni. Następnie w zależności od typu pokrycia, przykrywamy matę warstwą piasku lub betonem/klejem.

 

Czytaj również: Szlaban na wjeździe na osiedle – zadbajmy o bezpieczeństwo


W przypadku schodów lub powierzchni o nieregularnych kształtach zalecamy zastosowanie jednostronnie zasilanych kabli grzejnych DEVIsnow™ 30T. Aby uzyskać moc 300W/m2 kable układa się w odstępie C-C=10 cm. Dzięki temu możemy dopasować system przeciwoblodzeniowy do każdego kształtu. Aby dobrać kabel o odpowiedniej mocy należy zmierzyć powierzchnię, na której ma być zainstalowany system przeciwoblodzeniowy. Następnie powierzchnię mnożymy przez 300 (moc na jednostkę powierzchni). W ten sposób uzyskamy wymaganą moc. Teraz, w zależności od uzyskanej wartości, wybieramy jeden lub kilka kabli grzejnych DEVIsnow™ 30T tak, by ich sumaryczna moc była zbliżona do obliczonej. Instalacja kabla grzejnego tak jak w przypadku mat grzejnych powinna odbywać się na wcześniej przygotowanej równej nawierzchni.


Dobór systemu rynnowego/dachowego

Rynny i rury spustowe (wykonane z tworzyw sztucznych oraz metalowe: ocynkowane lub żeliwne) mogą być wyposażone w kable grzejne DEVIsafe™ 20T lub DEVIsnow™ 30T, które są odporne na promieniowanie UV oraz zmienne warunki atmosferyczne.

Typowa przeciwoblodzeniowa instalacja rynnowa ma moc 40-60W/mb i składa się z jednostronnie zasilanego kabla grzejnego układanego w podwójnym przebiegu w rynnach i rurach spustowych (2 mb kabla na 1 mb rynny lub rury spustowej) oraz z regulatora.

Aby poprawnie dobrać przeciwoblodzeniowy system rynnowy należy zmierzyć długość rynny oraz wszystkich rur spustowych odchodzących od tej rynny. Jeśli rury spustowe wchodzą w odwodnienie liniowe, należy dodać do ich długości 50cm. Następnie należy zsumować te długości i pomnożyć przez 2. Jako wynik otrzymujemy minimalną długość potrzebnego kabla grzejnego.

Doboru systemu przeciwoblodzeniowego połaci dachowej dokonuje się analogicznie, jak w przypadku podjazdów i chodników. Należy jedynie zwrócić uwagę na typ pokrycia dachowego. Jeśli została użyta papa, należy zastosować kable o mniejszej mocy liniowej DEVIsafe™ 20T, które będą układane w odległości C-C=6,7 cm aby uzyskać moc 300W/m2.


Dobór sterowania

Kable i maty grzejne DEVIsafe™/DEVIsnow™ po podłączeniu do napięcia pobierają stałą ilość prądu (stałomocowe). W celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej należy zastosować regulator, który w odpowiednich warunkach będzie załączał
i wyłączał elementy grzewcze. Termostaty do systemów przeciwoblodzeniowych mogą działać w oparciu o pomiar dwóch rodzajów parametrów:

  • temperatury i wilgoci,

  • temperatury.

 

W przypadku termostatów mierzących tylko temperaturę np. DEVIreg™ 316 lub DEVIreg™ 330, system przeciwoblodzeniowy załączy się tylko w sytuacji, gdy spadnie ona poniżej nastawionej wartości, np. +1°C, a wyłączy się powyżej tej temperatury. Dodatkowo termostat DEVIreg™ 316 można ustawić w tzw. tryb pracy okienkowej – praca pomiędzy dwoma temperaturami, np. od -8°C do +1°C, ponieważ w tym zakresie temperatur najczęściej występują opady śniegu.

 

Czytaj również: Innowacyjne modele siłowników do bram przesuwnych


Aby zapewnić najniższe koszty eksploatacji oraz najwyższy komfort użytkowania systemu przeciwoblodzeniowego zaleca się stosowanie termostatu DEVIreg™ 850 w połączeniu ze zintegrowanym czujnikiem temperatury i wilgoci (czujnik rynnowy lub gruntowy w zależności od typu instalacji). Dzięki temu system załączy się zawsze wtedy, kiedy będą występowały odpowiednio niskie temperatury oraz gdy pojawi się odpowiednio wysoki poziom wilgoci, np. zacznie padać śnieg, a nie deszcz. System zostanie wyłączony, gdy powierzchnia na której został on zainstalowany zostanie wysuszona – śnieg zostanie wytopiony.


Źródło: Danfoss / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19204 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 384

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >