Kable i maty grzejne zapobiegające oblodzeniom - dlaczego warto stosować

Kable i maty grzejne zapobiegające oblodzeniom - dlaczego warto stosować

Wydaje się, że coraz łagodniejszy klimat, czasami wręcz jesienna pogoda, oznacza mniejszą ilość zagrożeń, do których przyzwyczaiły nas srogie zimy. W praktyce jednak to właśnie zmienność i nieprzewidywalność warunków pogodowych może zagrozić bezpieczeństwu ludzi, budynków oraz pojazdów. Wystarczy nawet kilka śnieżnych lub mroźnych dni, odwilż i znowu lekki przymrozek, a chodniki i podjazdy przy naszych domach zamieniają się w niebezpieczne powierzchnie, na których możemy się przewrócić lub w coś uderzyć. Systemy przeciwoblodzeniowe zapobiegają takim problemom. Instalując je zabezpieczamy chodniki i schody, podjazdy i rampy, rynny i rury spustowe oraz połacie dachowe. Czytaj dalej

 

 

 Co roku media podają niepokojące dane na temat ilości poszkodowanych pacjentów oblegających szpitale z powodu złamań kończyn i stłuczeń. To także niebezpieczne sople lodu spadające z dachu, to oblodzone rynny,  rury spustowe i nieodprowadzona z dachu woda, która niszczy elewację lub zalewa poddasze. Instalując maty DEVIsnow™ lub kable DEVIsafe™, DEVIsnow™ oraz regulatory DEVIreg™ dbamy o bezpieczeństwo ludzi, a także budynków i pojazdów w zimie.

 

Dobór systemu gruntowego

Każdy rodzaj chodnika, drogi dojazdowej, rampy czy schodów może być „odśnieżany” za pomocą kabli i mat grzejnych. Bez względu na kształt, wielkość powierzchni oraz rodzaj pokrycia - kostka, płyta chodnikowa lub kamienna, beton, terakota  – system przeciwoblodzeniowy jest łatwy w doborze i prosty w montażu. Istnieje również możliwość zabezpieczenia powierzchni asfaltowych. Do takich powierzchni używa się kabli i mat grzejnych DEVIasphalt™, które oprócz podwyższonej odporności na promieniowanie UV (tak jak DEVIsnow™) mają zwiększoną wytrzymałość temperaturową.


kable i maty grzejne zapobiegające oblodzeniom

 

Typowa instalacja w polskich warunkach klimatycznych posiada moc 300W/m2. Taką też moc mają maty grzejne DEVIsnow™ 300T, które są idealnym rozwiązaniem dla powierzchni o regularnych kształtach, np. prostych (bez łuków) chodników, dróg oraz ramp. Aby dobrać odpowiedni produkt należy zmierzyć powierzchnię, na której ma być ułożona mata grzejna, a następnie wybrać z typoszeregu matę o zbliżonym rozmiarze. Jednostronnie zasilane maty o szerokościach 50 cm, 75 cm oraz 100 cm zapewniają bardzo szybki montaż. Wystarczy je tylko rozwinąć na wcześniej przygotowanej równiej nawierzchni. Następnie w zależności od typu pokrycia, przykrywamy matę warstwą piasku lub betonem/klejem.

 

Czytaj również: Szlaban na wjeździe na osiedle – zadbajmy o bezpieczeństwo


W przypadku schodów lub powierzchni o nieregularnych kształtach zalecamy zastosowanie jednostronnie zasilanych kabli grzejnych DEVIsnow™ 30T. Aby uzyskać moc 300W/m2 kable układa się w odstępie C-C=10 cm. Dzięki temu możemy dopasować system przeciwoblodzeniowy do każdego kształtu. Aby dobrać kabel o odpowiedniej mocy należy zmierzyć powierzchnię, na której ma być zainstalowany system przeciwoblodzeniowy. Następnie powierzchnię mnożymy przez 300 (moc na jednostkę powierzchni). W ten sposób uzyskamy wymaganą moc. Teraz, w zależności od uzyskanej wartości, wybieramy jeden lub kilka kabli grzejnych DEVIsnow™ 30T tak, by ich sumaryczna moc była zbliżona do obliczonej. Instalacja kabla grzejnego tak jak w przypadku mat grzejnych powinna odbywać się na wcześniej przygotowanej równej nawierzchni.


Dobór systemu rynnowego/dachowego

Rynny i rury spustowe (wykonane z tworzyw sztucznych oraz metalowe: ocynkowane lub żeliwne) mogą być wyposażone w kable grzejne DEVIsafe™ 20T lub DEVIsnow™ 30T, które są odporne na promieniowanie UV oraz zmienne warunki atmosferyczne.

Typowa przeciwoblodzeniowa instalacja rynnowa ma moc 40-60W/mb i składa się z jednostronnie zasilanego kabla grzejnego układanego w podwójnym przebiegu w rynnach i rurach spustowych (2 mb kabla na 1 mb rynny lub rury spustowej) oraz z regulatora.

Aby poprawnie dobrać przeciwoblodzeniowy system rynnowy należy zmierzyć długość rynny oraz wszystkich rur spustowych odchodzących od tej rynny. Jeśli rury spustowe wchodzą w odwodnienie liniowe, należy dodać do ich długości 50cm. Następnie należy zsumować te długości i pomnożyć przez 2. Jako wynik otrzymujemy minimalną długość potrzebnego kabla grzejnego.

Doboru systemu przeciwoblodzeniowego połaci dachowej dokonuje się analogicznie, jak w przypadku podjazdów i chodników. Należy jedynie zwrócić uwagę na typ pokrycia dachowego. Jeśli została użyta papa, należy zastosować kable o mniejszej mocy liniowej DEVIsafe™ 20T, które będą układane w odległości C-C=6,7 cm aby uzyskać moc 300W/m2.


Dobór sterowania

Kable i maty grzejne DEVIsafe™/DEVIsnow™ po podłączeniu do napięcia pobierają stałą ilość prądu (stałomocowe). W celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej należy zastosować regulator, który w odpowiednich warunkach będzie załączał
i wyłączał elementy grzewcze. Termostaty do systemów przeciwoblodzeniowych mogą działać w oparciu o pomiar dwóch rodzajów parametrów:

  • temperatury i wilgoci,

  • temperatury.

 

W przypadku termostatów mierzących tylko temperaturę np. DEVIreg™ 316 lub DEVIreg™ 330, system przeciwoblodzeniowy załączy się tylko w sytuacji, gdy spadnie ona poniżej nastawionej wartości, np. +1°C, a wyłączy się powyżej tej temperatury. Dodatkowo termostat DEVIreg™ 316 można ustawić w tzw. tryb pracy okienkowej – praca pomiędzy dwoma temperaturami, np. od -8°C do +1°C, ponieważ w tym zakresie temperatur najczęściej występują opady śniegu.

 

Czytaj również: Innowacyjne modele siłowników do bram przesuwnych


Aby zapewnić najniższe koszty eksploatacji oraz najwyższy komfort użytkowania systemu przeciwoblodzeniowego zaleca się stosowanie termostatu DEVIreg™ 850 w połączeniu ze zintegrowanym czujnikiem temperatury i wilgoci (czujnik rynnowy lub gruntowy w zależności od typu instalacji). Dzięki temu system załączy się zawsze wtedy, kiedy będą występowały odpowiednio niskie temperatury oraz gdy pojawi się odpowiednio wysoki poziom wilgoci, np. zacznie padać śnieg, a nie deszcz. System zostanie wyłączony, gdy powierzchnia na której został on zainstalowany zostanie wysuszona – śnieg zostanie wytopiony.


Źródło: Danfoss / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Listwa otwarta na remont Liczba postów: 13 Grupa: Budowa i re... No to super, że tak dbają o te nasze dane! Zawsze się zastanawiam, co te ciasteczka właściwie robią. Dobrze, że dają znać i tłumaczą, jak to zmienić w ustawieni...
  • Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 18 Grupa: Budowa i re... Drzwi stalowe to świetny wybór, ale jeśli chodzi o wnętrza, zdecydowanie polecam drzwi Asilo od Entra. Nowoczesne wykończenie, np. w antracycie, nadaje pomieszc...
  • Przydomowe zbiorniki na gaz LPG – nieograniczone m... Liczba postów: 40 Grupa: Budowa i re... Uszczelnienia techniczne są niezwykle ważne przy urządzeniach takich jak piece. Muszą być one odporne na wysokie temperatury, aby zapewniać bezpieczeństwo dział...
  • obróbka skrawaniem Liczba postów: 50 Grupa: Firmy budow... Możecie sobie sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnej firmy KTL, która oferuje kompleksowe usługi obróbki powierzchni, w tym np. metodą kataf...
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 243 Grupa: Firmy budow... Interior decorating truly transforms a space. it’s amazing how the right design can affect mood and function. I’ve seen this firsthand through our recent projec...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19897 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 122

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >