Kilka praktycznych zasad stosowanych przy wyborze podłóg

Kilka praktycznych zasad stosowanych przy wyborze podłóg

Jeszcze kilkanaście lat temu znaliśmy właściwie tylko dwa rodzaje podłóg - płytki PCV i parkiet (rzadziej jasne deski). Płytki były tak brzydkie, że należało jak najszybciej czymś je przykryć, a parkiet tak neutralny, że aż nijaki. Jak w przypadku płytek, lądował na nim dywan a parkiet pokrywały kolejne warstwy lakieru. Przy urządzaniu wnętrza podłoga na ogół nie była brana pod uwagę. Teraz jednak oferta „podłogowa” jest ogromna, a możliwości dobrania podłogi do własnych potrzeb wręcz nieograniczone. Czytaj dalej

 

Po pierwsze - nie mieszać

Najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy kierować się przy urządzaniu mieszkania jest to, by nie mieszać zbyt wielu gatunków i kolorów drewna. Listwy przypodłogowe powinny być z tego samego drewna co podłoga, a drzwi, najczęściej drewniane, mogą być o dwa tony ciemniejsze lub jaśniejsze, należy jednak unikać zbyt wyraźnych kontrastów. Dobrze jest też, jeśli ramy okienne (jeśli nie są po prostu białe), parapety i innego rodzaju wykończenia są z tego samego koloru drewna, co podłoga lub drzwi. Nie będą to przecież jedyne drewniane elementy wnętrza - dojdą też inne drewniane części składowe - meble (które zazwyczaj są bardzo różnorodne, bo czas kompletów i segmentów powoli odchodzi w niepamięć), na półce staną zaś hebanowe figurki z afrykańskich podróży czy świątek przywieziony z Gór Świętokrzyskich.

Zupełnie inną kwestią jest łączenie drewnianej podłogi z płytkami czy kafelkami. Płytki układa się zwykle przy wejściu, koło kominka lub w aneksie kuchennym i tu możemy pozwolić sobie na trochę szaleństwa i oba te rodzaje podłóg skontrastować dla podkreślenia różnych funkcji, jakie pełnią poszczególne części pomieszczenia.
Jeżeli mieszkanie podzielone jest w tradycyjny sposób na pokoje, kuchnię i przedpokój, nie znaczy to, że podłoga ma przypominać malowniczą szachownicę pól. Najczęściej z kuchni i pokojów widać przedpokój, a to co widzimy powinno być zharmonizowane. Tak więc, chociaż niekoniecznie w całym mieszkaniu należy kłaść taką samą posadzkę, to należy zachować jednolitość stylu.

Podłogi mogą być podzielone na tradycyjne klepki (lamelki) lub tworzyć optycznie jednolitą powierzchnię (podłogi jednolamelowe - w przypadku desek trójwarstwowych). Taka niepodzielona na klepki płaszczyzna szczególnie dobrze wygląda w dużych pomieszczeniach. Pasuje tu również podłoga dwulamelowa, zwłaszcza jeśli staną na niej meble stylowe czy rustykalne. W przypadku małych pokoi polecane są podłogi z podziałem lica na trzy klepki, tzw. trzylamelowe. Na rynku dostępne są także podłogi mozaikowe, lecz i w tym przypadku decyzja - gładko czy we wzorek, prosto czy po skosie, uzależniona jest od tego, jakie ma być wnętrze. Jeśli stylowe lub orientalne - mozaika lub trochę bardziej fantazyjne ułożenie lamelek jak najbardziej; jeśli zaś marzy nam się klimat wiejskiej chaty lub mieszkanie w stylu techno - im prościej, tym lepiej.

 

Bez szaleństw

Jeśli nie wiemy, w jakim stylu chcemy urządzić mieszkanie, lub nie mamy zaufania do własnego gustu, najbezpieczniej jest wybrać podłogę neutralną i tradycyjną, aby ani jej kolor, ani faktura nie determinowała późniejszych wyborów dotyczących mebli, zasłon i innych dodatków. Takie neutralne, jasne (lecz nie najjaśniejsze) podłogi wykonane są z: buka naturalnego, buka parzonego, dębu i dębu czerwonego. Na takiej posadzce dobrze będzie wyglądała zarówno komódka po prababci, regał na wysoki połysk, z którym choć niemodny, trudno się rozstać, czy proste sosnowe meble.
Do takich podłóg pasują też właściwie wszystkie rodzaje tkanin - od zgrzebnych lnów w naturalnych kolorach po przebogate tkaniny gobelinowe. Mamy też swobodę w doborze koloru ścian - każdy kolor wygląda dobrze, zarówno „ciepły” (beż, brąz, brzoskwinia, czerwień czy odcień terakoty) jak i „zimny” (niebieski, zielony, fiolet, szary, mokra kreda).

 

Wszystko jasne

Podłogi z buka naturalnego, jesionu, klonu, wiązu, a także akacji, olchy i grabu są zdecydowanie jasne. Istnieje opinia, iż jasne posadzki optycznie powiększają wnętrze. Aby jednak wyżej wymienione gatunki zaprezentowały w pełni swe oryginalne walory, a pomieszczenia nimi wyłożone nabrały życia, warto najpierw je zapełnić, ustawiając meble, gdyż duże, puste powierzchnie mogą wyglądać nieco surowo.
Wybór mebli wymaga tu starannego namysłu. Dobrze będą prezentowały się białe lub o czystych kolorach (żółty, granat, czerwień - takie chętnie wstawiamy do pokojów dziecięcych), natomiast meble z jasnego drewna mogą zlewać się z podłogą, a wnętrze będzie sprawiało wrażenie mdłe i monotonne.
Tkaniny powinny być naturalne (len, płótno, wełna, muślin) i raczej jasne, drzwi mogą być białe lub odrobinę ciemniejsze, należy natomiast unikać zdecydowanych kontrastów, a więc mebli czarnych, mahoniowych, ciężkich i bogato zdobionych. Jeśli więc jesteśmy kolekcjonerami antyków, to podłoga nie dla nas. Jeśli zaś cenimy prostotę i nowoczesność to wybór idealny.
Ściany nie mogą być pomalowane na zbyt kontrastowy kolor. Dobierzmy raczej odcienie pastelowe i rozbielone.

 

Wyrazisty charakter

Trzecia grupa podłóg to prawdziwe wyzwanie. To piękne i efektowne podłogi, ciemne, o wyraźnym rysunku słojów. Szczególnie bogaty ich wybór znajdziemy w ofercie deski barlineckiej - są to deski z: buka parzonego (antic), dębu (antic), orzecha, oraz podłogi z drewna egzotycznego - padouk, badi, tali, merbau i jatobe (zwanej Diamentową Czereśnią). Decydując się na nie, musimy zdawać sobie sprawę, że będą dominującym elementem we wnętrzu i to one przesądzą o jego stylu i klimacie. Jasne podłogi kojarzą się ze stylem, który można by nazwać wiejsko-skandynawskim, zaś podłogi ciemne i egzotyczne można zakwalifikować do stylu antyczno-orientalnego, co nie znaczy, że nowoczesne meble będą się na nich prezentowały źle, trzeba jednak starannie je dobrać.

Zdecydowanie nie najlepiej będą na takich podłogach wyglądały meble lekkie, jasne i proste - kontrast będzie zbyt duży i będzie miał raczej znamiona fatalnej pomyłki niż próby stworzenia indywidualnego stylu. Doskonale natomiast będą się prezentowały masywne stylowe biurka i szafy, skórzane klasyczne kanapy, orientalne tkaniny, ciężkie zasłony i obicia w ciepłych „południowych” kolorach, mosiężne dodatki czy meble z ciemnej wikliny.

 

Szczypta szaleństwa

Spośród posadzek oryginalnych na szczególną uwagę zasługują te o „pstrokatym” wzorze, np.: padouk, specyficznie preparowany dąb, tali i orzech. Faktura słojów jest w nich wyraźnie wyeksponowana, dlatego taka podłoga, choć niezwykle efektowna, raczej nie powinna być kładziona na dużych powierzchniach, a jeśli tak, to meble, tkaniny oraz dodatki powinna cechować wyrafinowana prostota.
Unikajmy białych kontrastujących tu ścian. Świetnie sprawdzą się za to: kość słoniowa, ecru, terakota, czyli kolory ciepłe. Zieleń czy jasny niebieski będą pomysłami ryzykownymi, bardzo interesująco może natomiast wyglądać ciemny niebieski - i w tkaninach i na ścianach.

 

Mat i lustro

Podłogi mogą mieć najprzeróżniejsze kolory i odcienie, a na dodatek mogą występować w dwóch odmianach - olejowane, a więc matowe i na wysoki połysk.
Do posadzki olejowanej, z racji tego, że jest matowa, a po jakimś czasie nabiera szlachetnego wyglądu starej podłogi z desek, doskonale pasują proste meble z jasnego drewna, sprzęty rustykalne, ale także bardzo nowoczesne z elementami metalowymi. Jeśli łączymy taką matową podłogę z terakotą lub kafelkami pamiętajmy, że najlepiej komponują się z nią proste, również matowe płytki o wyglądzie kamienia czy o barwie terakoty. Posadzkę olejowaną można barwić na różne kolory.
Podłogi na wysoki połysk efektownie prezentują się na dużych powierzchniach, przy czym doskonale komponują się z nimi meble stylowe i ze szlachetnych gatunków drewna (tek, mahoń itp.).

Lśniąca podłoga koresponduje z wieloma rodzajami płytek, zarówno tymi „przecieranymi”, imitującymi kamień czy posadzkę w Pompejach, jak i z nowoczesnymi, o czystych barwach (żółć, czerwień, granat). Należy natomiast zdecydowanie unikać połączenia z płytkami czy kafelkami białymi.
Oba rodzaje wykończeń, przy dużym wyborze gatunków drewna warstwy licowej, znajdziemy w ofercie deski barlineckiej.

 

Dobry wybór

Dobierając podłogę, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie ona nadaje mieszkaniu charakter, decyduje o jego stylu, klimacie i funkcjonalności. Powinna być więc traktowana jak baza, i punkt wyjścia, a jej dobór starannie przemyślany - zarówno to, gdzie będzie leżała jak i to, w jakim stylu chcemy urządzić wnętrze. Pamiętajmy - meble czy zasłony zawsze można zmienić, zaś zmiana podłogi to sprawa trochę bardziej skomplikowana.

 

Czytaj również: Jak dbać o podłogę olejowaną i olejowoskowaną?


Źródło: podlogi.info / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 480 Grupa: Budowa i re... Z własnego doświadczenia polecam usługi firmy http://www.koptech.com.pl/ Zajmują się oni nie tylko pracami ziemnymi ale również wynajmowaniem maszyn budowlanyc...
 • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 71 Grupa: Budowa i re... Tak dobry produkt zawsze się obroni a bezpieczeństwo pracownika jest najważniejsze dlatego polecam odwiedzić tą witrynę https://www.glovex.com.pl/buty-robocze-o ...
 • Własna firma Liczba postów: 133 Grupa: Firmy budow... Szukając przede wszystkim wysokiej jakości, jeśli chodzi o takie elementy jak meble metalowe do magazynu oraz warsztatu i biura to serdecznie zapraszamy do zapo...
 • Malowanie Liczba postów: 57 Grupa: Moja budowa Szanowni Państwo, Przed malowaniem warto odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono równe, stabilne, oczyszczone i pozbawione ubytków. Do gruntowania rekomen...
 • Materiały uszczelniające i narzędzia budowlane Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Narzędzia i maszyny są niezbędne podczas renowacji, aby uprościć pracę. Na przykład zacieraczka ręczna może być używana do wyrównywania powierzchni betonowych i...

Ostatnio na forum

 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 189 Grupa: Nowości ara... Szanowni Państwo, Pokój dziecka jest miejscem intensywnych zabaw. Dlatego do malowania ścian warto zastosować farbę, która pozwoli na łatwe, szybki i skuteczne....
 • Podłogi Liczba postów: 231 Grupa: Robimy stro... Polecam zapoznać się z asortymentem sklepu https://www.podlogi-olsztyn.pl/. Znajdują się tam między innymi listwy wykończeniowe pasujące do każdej podłogi
 • Tajniki ocieplania domu Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... ja osobiście polecam system ociepleń FAST, posiadam już od ponad 10 lat na styropianie 12mm i nic się nie dzieje :D
 • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 353 Grupa: Robimy stro... Najbardziej preferuję deskę barlinecką, to najlepszy wybór jeżeli chodzi o podłogi drewniane. https://podlogi24.net.pl/
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 247 Grupa: Firmy budow... Światowa gospodarka powoli odchodzi od pozyskiwania węgla kamiennego na rzecz innych, bardziej ekologicznych źródeł energii. To przekłada się na coraz mniejsze....
 • blacha trapezowa Liczba postów: 138 Grupa: Robimy dach Rewelacyjny wątek . Bardzo dobrze, że ten wątek jest. __________________________________ ____________ mechanik pruszków

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18523 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 152

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >