Konserwacja maszyn spalinowych

Konserwacja maszyn spalinowych

Jesienią, po wykonaniu ostatnich zabiegów pielęgnacyjnych wokół domu, powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu maszyn i urządzeń przed zimą. Czytaj dalej

 

Przez kilka miesięcy nasze kosiarki, kosy, nożyce czy glebogryzarki będą unieruchomione, warto więc po intensywnym okresie pracy w różnych warunkach, dokładnie je przejrzeć i zadbać o zachowanie prawidłowego stanu. Dzięki temu utrzymamy sprzęt w doskonałej kondycji technicznej przez lata. Zdecydowania większość urządzeń i maszyn Honda przeznaczonych do pielęgnacji ogrodu oraz strefy wokół domu, jak kosy, kosiarki, nożyce do przycinania krzewów, glebogryzarki, dmuchawy do liści, opryskiwacze wyposażone są w silniki spalinowe, które wymagają poświęcenia im nieco uwagi po zakończeniu jesiennych prac.

 

Czytaj również: Designerski widlak

 

Ze względu na silnik spalinowy, zasady konserwacji tych urządzeń na okres zimowy są takie same. Podstawowe zasady przeglądu technicznego urządzeń stosowanych do utrzymania zieleni, spalinowych i elektrycznych, przedstawia Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment, która jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

 

 

Konserwacja maszyn spalinowych – porady eksperta

• Pierwszym krokiem w konserwacji maszyny jest zapoznanie się z Instrukcją Obsługi, która zawiera nie tylko najważniejsze informacje na temat funkcjonowania danego modelu i zasad bezpieczeństwa, ale także dokładne wskazówki dotyczące  konserwacji sprzętu.

 

• Przy samodzielnym wykonywaniu podstawowego przeglądu technicznego pamiętajmy o rozłączeniu przewodu elektrycznego od świecy zapłonowej.• Wszystkie urządzenia spalinowe przechowujemy po sezonie zawsze bez paliwa. 

 

Czytaj również: Trwałe mierniki cęgowe

 

- Jakość benzyny obniża się wraz z upływem czasu, pod wpływem temperatury oraz zjawiska parowania, zatem wskazane jest opróżnienie zbiornika jeśli maszyna nie będzie eksploatowana dłużej niż miesiąc. 

 

- Na okres zimy, dodatkowo ze względu na niskie temperatury, warto zadbać o to, by zbiornik ten był pusty. W przypadku urządzeń i maszyn do koszenia należy opróżnić zbiornik po ostatnim użytkowaniu, a następnie uruchomić silnik i wypalić resztki paliwa w gaźniku. 

 

 

• Kolejną podstawową czynnością jest opróżnienie silnika z oleju. Najlepiej wykonać to jeszcze na ciepłym silniku zaraz po zakończonej pracy. Rozgrzany olej jest rzadszy i łatwiej jest go dokładnie usunąć z silnika. W tym celu w silniku należy wykręcić bagnet olejowy, który znajduje się z boku i przelać zużyty olej do płaskiego naczynia o odpowiednio dużej pojemności. Najwygodniej jest przechylić maszynę z wykręconym i wyjętym bagnetem nad naczyniem tak, aby cały olej z silnika spłynął do przygotowanego naczynia. Na koniec ustawiamy urządzenie w pozycji roboczej  i wkręcamy bagnet. Zużyty olej należy zlać do pustej butelki po oleju i dostarczyć do punktu utylizacji. 

 

• Kiedy w urządzeniu nie ma oleju ani paliwa jest to najlepszy moment, aby ocenić i poprawić stan techniczny całego urządzenia. 

 

 

- Należy je dokładnie oczyścić i skontrolować stan dokręcenia wszystkich śrub, w kosiarkach - dodatkowo stan kosza i korpusu. 

 

- Jeśli metalowe elementy straciły zabezpieczającą je warstwę lakieru należy te miejsca jeszcze raz dokładnie oczyścić i odnowić warstwę nanosząc nowy lakier. Okresowa naprawa powierzchni lakieru na metalowych częściach urządzeń do cięcia trawy  jest zabiegiem  koniecznym, gdyż soki koszonej trawy są bardzo agresywne dla metalu i powodują szybką korozję w miejscach, gdzie doszło do uszkodzeń.

 

Czytaj również: Tymczasowa kontrola dostępu i przepływu osób

 

W urządzeniach takich jak kosiarki, kosy, nożyce czy glebogryzarki ważnym elementem konserwacji jest ocena stanu noży. 

 

- W tym celu należy odkręcić śruby mocujące noże i zdemontować je -  jeśli noszą one oznaki zużycia to powinniśmy je wymienić na nowe.

 

- Jeśli kosiarka pracuje na małej powierzchni i jej noże uległy jedynie lekkiemu stępieniu możemy je oddać do punktu serwisowego do naostrzenia. Po tym zabiegu nóż obowiązkowo musi zostać zawsze wyważony.

 

- Nowe, czy też naostrzone noże montujemy analogicznie odwrotnie do czynności jakie wykonywaliśmy podczas ich odkręcania, pamiętając o starannym dokręceniu śrub mocujących.

 

 

• Pamiętamy także o wymianie filtra powietrza i świecy zapłonowej. 

 

- Wymiana filtra powietrza musi być wykonywana przynajmniej raz w roku lub częściej zależnie od intensywności używania urządzenia (można to sprawdzić w tabeli przeglądów). 

 

- Podczas wymiany świecy zapłonowej należy zdjąć końcówkę przewodu zapłonowego i wykręcić odpowiednim kluczem starą świecę, a w jej miejsce wkręcić nową.

 

Dla bezpieczeństwa przed niepożądanym uruchomieniem pozostawiamy kosiarkę bez podłączonego przewodu. 

 

• Końcowym etapem przygotowania kosiarki do następnego sezonu jest napełnienie silnika olejem. 

 

- W silniku, z którego wcześniej został usunięty olej, należy ponownie wykręcić bagnet olejowy i przez otwór wlać wskazaną w instrukcji ilość oleju. 

 

- Następnie należy skontrolować stan poziomu oleju - w tym celu wkładamy wytarty bagnet olejowy do końca, nie wkręcając go. 

 

- Po wyjęciu sprawdzamy poziom  i ewentualnie dokonujemy korekty poziomu oleju. 

 

Konserwację urządzeń spalinowych po sezonie możemy przeprowadzić samodzielnie – kolejne, dodatkowe czynności są dokładnie opisane w instrukcji obsługi. Możemy także dostarczyć kosiarkę do autoryzowanego punktu serwisowego (adresy takich punktów można znaleźć na stronach internetowych dystrybutorów kosiarek: np. www.mojahonda.pl/dilerzy-i-serwisy ),  gdzie wszystkie niezbędne czynności zostaną wykonane przez wykwalifikowanych serwisantów.

 

 

Konserwacja kosiarek elektrycznych – porady eksperta

• Wszelkie przeglądy maszyn elektrycznych należy rozpocząć od odłączenia ich od źródła zasilania. 

 

• W konserwacji kosiarek elektrycznych ważne jest oczyszczenie ich z resztek trawy, ale nie wolno używać do tego wody pod ciśnieniem, aby uniknąć zamoczenia silnika lub innych elementów elektryki. Ważnym elementem jest także sprawdzenie przewodów elektrycznych oraz czy osłona wyrzutu i kosz nie uległy przetarciu.

 

• Pozostałe czynności niezbędne do wykonania po sezonie, to podobnie jak w kosiarkach spalinowych sprawdzenie czy wszystkie śruby są dokręcone oraz stanu noży, a następnie ewentualne ich naostrzenie i wyważenie lub wymiana. 

 

• Urządzenia elektryczne przechowujemy w suchych pomieszczeniach.

 

 

Konserwacja innych urządzeń stosowanych w domu i ogrodzie

Konserwacja motopomp, obok prawidłowej obsługi,  jest istotnym elementem efektywności pracy tych urządzeń. Motopompy Honda wyposażone są w silniki spalinowe, zatem podstawowe zasady konserwacji po sezonie są takie same jak w przypadku innych urządzeń i maszyn spalinowych: przechowywanie zimą z pustym zbiornikiem paliwa, usunięcie zużytego oleju z gaźnika  i wlanie nowego, sprawdzenie filtra powietrza i świecy zapłonowej. Warto też sprawdzić czy śruby i nakrętki są prawidłowo dokręcone. „W przypadku motopomp należy przed zimą koniecznie pamiętać o odkręceniu korka spustowego i wylaniu wody, która pozostała w korpusie, ponieważ  zamarzająca w niskich temperaturach woda może rozsadzić blok pompy.” – radzi Łukasz Smółka, Manager Produktu Motopompy z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. 

 

Agregaty prądotwórcze są wykorzystywane przez cały rok i powinny być regularnie sprawdzane -  stosuje się zasady konserwacji urządzeń wyposażonych w silniki spalinowe. „Bieżąca konserwacja oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i obsługi zapewniają prawidłową eksploatację, wydłużają żywotność urządzenia i nie narażają zasilanego sprzętu na uszkodzenie. Jednocześnie takie postępowanie przyczynia się do usprawnienia pracy z agregatem. ” – mówi Marcin Wodzyński, Manager Projektu z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń  Honda w Polsce.

 

 

 

Źródło: COMUNICAT / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Konferencja "Buduj z Drewna" Liczba postów: 5 Grupa: Konferencje... W dużej mierze sam udział w konferencjach jest jak najbardziej ważny i ja jestem zdania, że także fajnie jest wiedzieć kto tak naprawdę buduje stoiska konferenc...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 186 Grupa: Nowości ara... Warto wybrać odpowiednie doniczki do pokoju dziecka.
  • Jaka będzie łazienka przyszłości? Liczba postów: 8 Grupa: Wnętrza Szukając wysokiej jakości baterii i kranów do swojej łazienki to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej marki Sotbe https://sklep.sotbe.com/ w....
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 87 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Ogrody Liczba postów: 374 Grupa: Ogrody To co mogę doradzić odwiedzającym to zakup roślin w szkółce drzewek i krzewów ozdobnych Bór. A dlaczego tam? Bo oni mają duży asortyment, atrakcyjne ceny i dbaj...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 38 Grupa: Stawiamy śc... Pleśń i grzyb to poważny problem, który nie tworzy się na ścianie w jedną noc. Czasem jednak łatwo przeoczyć jego pierwsze symptomy. Gdy zaczyna się on pojawiać...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 56

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >