Nowelizacja w certyfikacji LEED

Nowelizacja w certyfikacji LEED

Amerykańskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (USGBC) wprowadziło nowelizację w systemie ekologicznej certyfikacji budynków LEED. Jeden z najważniejszych certyfikatów środowiskowych w branży budowlanej wychodzi naprzeciw potrzebom pracowników nieruchomości biurowych i komercyjnych, wprowadzając nowe kryterium dotyczące akustyki wnętrz, które przyczyni się do poprawy komfortu ich pracy. Czytaj dalej

 

Norma LEED v4 zacznie obowiązywać od połowy listopada 2013 roku. Wprowadzono w niej zasadnicze zmiany, szczegółowo określając nowe kryteria jakości środowiska wewnętrznego budynków, gdzie duże znaczenie przypisano obszarowi akustyki. Nowelizacja precyzuje między innymi rekomendowane maksymalne wartości czasu pogłosu - standardowego parametru opisującego akustykę wnętrza. Zgodnie z LEED v4 czas pogłosu dla otwartych przestrzeni biurowych nie powinien wynosić więcej niż 0,8 sekundy, natomiast w pokojach biurowych i salach konferencyjnych 0,6 sekundy.

 

Czytaj również: Jutro Światowy Dzień Oszczędzania


Ecophon Saint-Gobain, firma, której rozwiązania są stosowane w certyfikowanych budynkach biurowych w Polsce i na świecie, za jedną z istotniejszych kwestii uznaje właśnie zapewnianie właściwych warunków akustycznych wewnątrz budynków. Hałas negatywnie wpływa na naszą efektywność i samopoczucie w pracy. Z tego powodu istotne jest, aby w pomieszczeniach zagrożonych wysokim poziomem natężenia dźwięków, np. w biurach typu open space, wybierać materiały wykończeniowe, które będą tłumiły dźwięki, a nie je wzmacniały – tłumaczy Magda Szubert, Concept Developer – Office Environments, Ecophon Saint-Gobain.

 

Czytaj również: Jak zadbać o ekologię w domu


Czas pogłosu zależy od powierzchni, od której odbija się dźwięk, dlatego dzięki zastosowaniu sufitu akustycznego o odpowiednio wysokim współczynniku pochłaniania można znacząco ograniczyć natężenie hałasu. Dodatkowo, w przypadku biur na planie otwartym istotną rolę odgrywają również inne parametry, np. zasięg dźwięku.

 

Czytaj również: Dodatkowe punkty za oszczędność wody w certyfikacji LEED

 W oparciu o badania możemy stwierdzić, że te aspekty mają największy wpływ na odczuwalny przez pracowników biurowych dyskomfort związany z hałasem. Już na poziomie 55 dB koncentracja, a tym samym efektywność pracy spada o 12% - mówi Magda Szubert. Umiejętne połączenie różnych rozwiązań akustycznych np. sufitów, paneli ściennych na wybranych fragmentach ścian i ekranów dźwiękochłonnych między grupami stanowisk, zapewni dobrą komunikację między pracownikami, którzy najczęściej ze sobą pracują oraz prywatność między osobami nie powiązanymi ze sobą zadaniami – dodaje ekspert Ecophon Saint-Gobain.

 

Czytaj również: Oszczędzenia energii elektrycznej? Tak, zacznij już dziś!


Uzyskanie przez budynek certyfikatu LEED oznacza, że został on zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, minimalizującymi niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne oraz wewnętrzne takich obiektów. Przykładem „zielonych budynków”, którym przyznano certyfikaty LEED w Polsce są między innymi: Tryton Business House w Gdańsku, Green Corner w Warszawie oraz Aquarius Business House we Wrocławiu. Przy ich budowie postawiono na ochronę środowiska, pozytywny wpływ na otoczenie oraz wykorzystano między innymi systemy akustyczne Ecophon, aby poprawić komfort pracy.

 

Czytaj również: Nowe standardy budownictwa energooszczędnego


Leadership In Energy and Environmental Design (LEED) to jeden z najważniejszych systemów ekologicznej certyfikacji budynków. Jego wymogi są aktualizowane wraz z zachodzącymi na rynku zmianami, tak, aby uzyskać optymalne rezultaty i zachęcić branżę budowlaną do korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań. System wielokryterialnej oceny budynków obejmuje obiekty wszelkiego typu, a w szczególności biurowe i handlowe, koncentrując się w ocenie na takich kategoriach jak: zrównoważona lokalizacja, odpowiednie wykorzystanie zasobów wodnych i obniżenie zużycia energii, odpowiednie zbieranie i przechowywanie materiałów do recyklingu oraz użycie przyjaznych środowisku materiałów. Spełnienie restrykcyjnych wymogów w poszczególnych kategoriach wiąże się z potrzebą współpracy z zaufanymi partnerami, posiadającymi niezbędne deklaracje środowiskowe i oferującymi produkty najwyższej jakości.

 

Czytaj również: Nowa aplikacja do optymalizowania kosztów energii


Produkty i rozwiązania, oferowane przez Ecophon, zapewniają uzyskanie pozytywnej punktacji przy ubieganiu się o certyfikat w systemach LEED, między innymi poprzez znormalizowane Deklaracje Środowiskowe Produktu (EPD), które stanowią jasne i wiarygodne źródło informacji na temat właściwości systemów w poszczególnych kryteriach. Deklaracje opierane są na przeprowadzonej zgodnie z normami ISO 14040-14044 ocenie Life Cycle Assessment (LCA), czyli jak cykl życia poszczególnych produktów wpływa na środowisko naturalne.

Źródło: United PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19254 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >