Nowoczesna automatyka wjazowa

Nowoczesna automatyka wjazowa

Wyznaczników jakości w nowoczesnej automatyce wjazdowej znajdzie się co najmniej kilka – wśród nich wymienić można m.in. funkcjonalność, możliwość zintegrowanego sterowania czy wysoką kulturę pracy. To, na co producenci kładą jednak szczególny nacisk, to bezpieczeństwo. W jaki sposób technologia dba o bezpieczeństwo wokół domu?

 

Fotokomórka – czujne oko bramy

Nowoczesne napędy automatyczne zabezpieczają nie tylko bramę wjazdowwą, ale też pieszego oraz pojazd. By móc rejestrować ich położenie oraz dostosować do niego pracę siłowników, system potrzebuje „wzroku” – zazwyczaj w postaci fotokomórek, rzadziej montowanych do krawędzi bramy listew optycznych. Standardowy, pojedynczy zestaw instalowany jest w świetle wjazdu tak, by wykrywał przeszkody znajdujące się na wysokości co najmniej 50 cm. Gdy tylko promień podczerwieni zostanie przerwany, fotokomórka zatrzymuje i odwraca ruch skrzydła.Ponieważ dobrą automatykę cechuje modułowość, poziom zabezpieczeń można zwiększyć – np. instalując dodatkową „parę oczu”. Podczas gdy dla bram przesuwnych wystarczy ochrona podstawowa, dodatkowe środki ostrożności warto rozważyć w przypadku bram skrzydłowych. Kiedy wjeżdżamy bowiem samochodem na działkę, w momencie zamykania się za nami bramy pojazd może znajdować się jeszcze przez pewien czas w obszarze ruchu jej skrzydła. Dodatkowe fotokomórki pilnujące linii, którą wyznaczają otwarte na oścież (ustawione pod kątem prostym) skrzydła, pozwolą na bezproblemowy przejazd.

 

 

Czytaj również: Szlaban na straży ochrony

 

 

– Działanie fotokomórek można wzbogacić o dodatkowe rozwiązania – np. safe codery. Są to niewielkie urządzenia, które możemy samodzielnie zainstalować na już zamontowanym siłowniku. Po natrafieniu na przeszkodę zmieniają one pracę silnika i wysyłają sygnał wycofujący skrzydło bramy do pozycji wyjściowej. Safe coder eliminuje dotychczasową konieczność montowania odbojników, co sprawdza się zwłaszcza przy stromych podjazdach– tłumaczy Sławomir Baran, ekspert włoskiej marki FAAC.

 

 

Bezpieczeństwo nie do podważenia

Bramy garażowe najczęściej pracują w kierunku góra-dół, dlatego dedykowana im automatyka tym bardziej powinna posiadać zabezpieczenia, na których można polegać. Dobre urządzenia poznamy m.in. po wyłącznikach krańcowych. Zwalniają one ruch skrzydła w miarę zbliżania się go do końca. Dzięki delikatnemu wyhamowaniu i płynnemu domknięciu z dokładnością co do milimetra, system dba nie tylko o bezpieczeństwo domowników i pojazdów, ale też o samą bramę. Nowoczesne centrale sterujące wyposaża się ponadto w czujniki przeciążeniowe. Są to specjalne moduły instalowane w centrali sterującej, dzięki którym możliwa jest kontrola i regulacja siły napędu. Gdy w wyniku natrafienia na opory siła ta wzrasta, centrala natychmiast wysyła do siłownika sygnał zatrzymujący jego ruch. W ten sposób niemożliwym jest np. przycięcie dziecka przebiegającego pod bramą. Ponadto, praktycznie wszystkie napędy dedykowane garażom wyposażone są dziś w rozwiązania antywyważeniowe.

 

Czytaj również: System automatyki domowej

 

– W systemie mechanicznym umieszcza się element – np. koło zębate lub kieł – który blokuje się, gdy bramę otwiera się w niedpowiedni sposób. Im większa siła podważenia, tym mocniej blokuje się całość. Jeśli do garażu nie ma już innego wejścia, na zewnątrz instaluje się zamek awaryjny, który uruchamiamy kluczem, kartą zbliżeniową lub kodem PIN – dodaje Sławomir Baran.

 

 

Współczesne systemy automatyki wjazdowej projektuje się tak, by ograniczyć możliwość uderzenia skrzydła o zewnętrzną przeszkodzę – zarówno w przypadku napędów do bram wjazdowych, jak i garażowych. Wybierając odpowiednią centralę sterującą, oba typy urządzeń możemy kontrolować jednym pilotem. Słowem: wygoda i bezpieczeństwo w jednym.

Źródło: FAAC / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 380

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >