Ościeżnice perfekcyjnie dopasowane do drzwi i  aranżacji wnętrza

Ościeżnice perfekcyjnie dopasowane do drzwi i aranżacji wnętrza

Zazwyczaj dowiadujemy się o jej istnieniu przy zakupie drzwi. A to przecież bardzo ważny element konstrukcyjny, bez którego nie byłoby możliwe ich zamontowanie oraz prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiednio dobrana ościeżnica spełnia bowiem dobrze swoją rolę przez wiele lat. Dziś słów kilka o tym, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. Czytaj dalej

 

Ościeżnica wygląda niepozornie, przypomina kształtem prostą ramę, którą montuje się we wcześniej przygotowanym otworze drzwiowym. W następnej kolejności, zawiesza się skrzydło drzwiowe na zawiasach. Dzięki ościeżnicy drzwi są uszczelnione i utrzymują się we właściwej pozycji. Warto zatem dobrze przemyśleć taki zakup, zwracając uwagę na solidność wykonania oraz walory estetyczne wyrobu.

 

Ościeżnice perfekcyjnie dopasowane do drzwi i aranżacji wnętrza

Ościeżnice perfekcyjnie dopasowane do drzwi i aranżacji wnętrzaPortaLEVEL

Jaki rodzaj ościeżnicy sprawdzi się najlepiej?

Na rynku występują dwa podstawowe rodzaje tego typu produktów, które różnią się od siebie konstrukcją. Do wyboru mamy więc ościeżnicę stałą – jej szerokość jest niezmienna lub regulowaną – można dostosować jej szerokość do grubości ściany. Pierwsza z nich sprawdzi się jedynie w przypadku ścian o standardowej grubości – od 6 do 10 cm. W dodatku powinny być one dość równe. Konieczne jest też zazwyczaj dopasowanie do ościeżnicy elementów maskujących i dekoracyjnych, bez których całość nie będzie prezentować się estetycznie. Drugie rozwiązanie jest zaś dużo bardziej uniwersalne, przylega ściśle do krawędzi ściany, dzięki czemu wygląda niezwykle elegancko. Należy jednak pamiętać, że możemy go użyć tylko, gdy grubość muru jest równa lub większa 7,5 cm. W porównaniu do ościeżnic stałych, montaż tych regulowanych jest mniej wymagający, ale będziemy musieli za nie trochę więcej zapłacić.

 

Ościeżnice perfekcyjnie dopasowane do drzwi i aranżacji wnętrza

Ościeżnice perfekcyjnie dopasowane do drzwi i aranżacji wnętrzaPortaDECOR

Z jakiego materiału ościeżnicę wybrać?

Ościeżnice mogą również różnić się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane. Do wyboru mamy więc rozwiązania z drewna (pełne lub klejone warstwowo), materiałów drewnopochodnych, MDF, PCV czy stali. Na popularności zyskują ostatnio zwłaszcza te ostatnie. Dlaczego? Charakteryzują się znacznie większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, korozję czy wilgoć. Sprawdzają się zatem nawet w bardzo wymagających pomieszczeniach, takich jak łazienka, pralnia czy kuchnia. Chcemy ponadto, aby ościeżnica służyła nam przez wiele lat (co jest ekologiczne), gdyż jej wymiana jest znacznie bardziej skomplikowana niż zakup nowego skrzydła drzwiowego. W dodatku współcześnie produkowane wyroby mogą wyglądać bardzo designersko. Polscy producenci drzwi stawiają bowiem wysoko poprzeczkę – dopracowali do perfekcji proces technologiczny wytwarzania tego typu rozwiązań.

 

Ościeżnice perfekcyjnie dopasowane do drzwi i aranżacji wnętrzaPortaDECOR

Czytaj również: Według jakich kryteriów wybieramy drzwi wewnętrzne?

 

– Łączenia ościeżnicy stalowej Porta SYSTEM są najpierw spawane, a później dokładnie szlifowane. W następnym kroku na stal nakłada się warstwy farby proszkowej poliestrowej. Temu procesowi zawdzięczamy właśnie niezwykłą gładkość powierzchni ościeżnicy, która zdaje się być wykonana z jednego fragmentu: linia łączeń jest niewidoczna, a linia narożnika – bardzo trwała – tłumaczy Magdalena Jakóbiak, Kierownik Działu Promocji Produktu firmy PORTA, Partnera kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. W dodatku taką ościeżnicę możemy zamówić w dowolnym kolorze z palety RAL lub NCS. Dzięki temu zyskujemy nieograniczone możliwości aranżacyjne. – Najnowsze modele ościeżnic stalowych PORTA DRZWI można regulować i montować w ścianie o grubości od 95 do 195 mm. Dokładnie tak, jak pozostałe ościeżnice regulowane, możemy je rozszerzyć w zakresie + 20 mm, ale mamy również opcję regulacji w zakresie do - 5 mm. Dostosowanie na minus to właściwość stali, nieosiągalna w innych modelach: ten materiał daje w pewnym zakresie możliwość dopasowania nawet do nierównej ściany, co w praktyce oznacza, że całość będzie idealnie zgrana – dodaje. W ofercie polskiej marki – PORTA DRZWI, znajdziemy zarówno ościeżnice stalowe w wersji przylgowej (Stalowa Porta SYSTEM), jak i bezprzylgowej (Stalowa Porta SYSTEM ELEGANCE).

 

Ościeżnice perfekcyjnie dopasowane do drzwi i aranżacji wnętrzaPortaDECOR

 

Czytaj również: Dzięki dobrze dobranym drzwiom wnętrza będą bardziej spójne i funkcjonalne

 

Dziś projektanci wnętrz coraz częściej proponują klientom połączenie stalowej ościeżnicy z drzwiami pokrytymi okleiną drewnianą, aby jak najlepiej wyeksponować ich piękno. Decydując się na stalową ościeżnicę, możemy być pewni ponadto, że posłuży nam przez wiele lat (postawa proekologiczna). Taki zakup zwyczajnie się opłaca, a przy tym doskonale prezentuje. Pamiętajmy jednak, aby zadbać o dobry montaż wyrobu. Tylko dzięki temu będzie mógł on spełniać funkcje deklarowane przez producenta.

 

Ościeżnice perfekcyjnie dopasowane do drzwi i aranżacji wnętrzaPortaCPL

Ościeżnice perfekcyjnie dopasowane do drzwi i aranżacji wnętrza

Porta NaturaCLASSIC

Źródło: AVEEX / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17893 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 135

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >