Przydomowa oczyszczalnia ścieków - ekonomiczna alternatywa dla szamba

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - ekonomiczna alternatywa dla szamba

Większość ludzi mieszkających w mieście nie zastanawia się przed jakimi wyzwaniami stoi człowiek nie mający kanalizacji. A nie jest to wcale takie proste jak może się wydawać. Właściciele działek nieskanalizowanych są skazani na siebie. Mogą wybrać jedną z dwóch możliwości – szczelne szambo albo przydomowa oczyszczalnia ścieków. Czytaj dalej

 

Mogą wybrać jedną z dwóch możliwości – szczelne szambo albo przydomowa oczyszczalnia ścieków. Na co jednak się zdecydować? Zajmijmy się przydomową oczyszczalnią ścieków. Czy jest ona dobry pomysłem? Czy jej montaż ma jakikolwiek sens?

 

Czytaj również: Odwodnienie posadzkowe prysznica

 

Szambo czy POŚ

W miejscach, w których niemożliwe jest założenie kanalizacji człowiek stoi przed wyborem: szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Montaż tego drugiego jest zdecydowanie lepszym pomysłem. Dlaczego? Same względy ekonomiczne przemawiają za POŚ, której budowa zwraca się po około 3 latach. Wywóz szamba kosztuje, a tutaj nie mamy z tym najmniejszego problemu!

 

 

Rozwiązanie przyjazne środowisku

Przepisy - którym podlegają państwa UE - określające wszelkie kwestie dotyczące odprowadzania ścieków są bardzo restrykcyjne. Mimo postawienia bardzo wysokich wymagać przydomowe oczyszczalnie ścieków spełniają je! Świadczy to bez wątpienia o tym, że POŚ jest rozwiązaniem bardzo przyjaznym środowisku.

 

Pewne jest, że POŚ oddają do gleby/cieków wodnych ścieki oczyszczone. Są zdecydowanie zdatne to przyjęcia przez środowisko.

 

Czytaj również: Nowoczesne zawory kulowe

 

Pojawia się więc pytanie: co dzieje się z niebezpiecznymi substancjami? Nie mamy czym się przejmować wszelkie substancje niezdatne do przyjęcia przez środowisko oraz gęste zanieczyszczenia są przechowywane w specjalnych zbiornikach. Oczywiście trzeba je co jakiś czas opróżniać, jednak okres ten jest dość długi i wynosi około półtora roku.

 

 

Odprowadzanie zanieczyszczeń z POŚ

Ścieki, które wypływają z naszej oczyszczalni trafiają najczęściej do gleby, ale także do rzek, rowów, jezior. Jeżeli posiadamy oczyszczalnię z drenażem rozsączającym ścieki odprowadzane będą do gleby, w innych przypadkach można odprowadzać do innych odbiorników. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku odprowadzania ścieków do jezior może okazać się, że będzie potrzeba dodatkowe oczyszczanie  lub może być zakazane. Są też przypadki, że grunt jest za bardzo lub za mało przepuszczalny, wówczas i ta opcja może okazać się niemożliwa do realizacji.

 

Czytaj również: Idealny sposób na filtrowanie wody

 

Kwestia ekonomiczna

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Oczywiście są początkowe koszty: zrobienie ekspertyzy na jakiej głębokości znajduje się woda, zakup oczyszczalni i jej instalacja. Co jakiś czas trzeba również dodać specjalne bakterie i to praktycznie wszystko! Za wywóz szamba musimy płacić nieustannie. Tutaj nie mamy takiego problemu. Po około 3-4 latach koszt budowy się zwraca i reszta to czysty zysk.

 

 

Wady POŚ

Przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna być regularnie zasilana ściekami. W przeciwnym razie dochodzi do zamierania bakterii. Dlatego po dłuższej przerwie – np. po powrocie z urlopu – trzeba zastosować dodatkową dawkę bakterii. Bakterie trzeba również co jakiś czas uzupełniać. Dlaczego? Ponieważ w przeciwnym razie z instalacji może wydobywać się nieprzyjemny zapach… a przecież tego chcemy uniknąć!

 

Trzeba pamiętać, że nie możemy wylewać tłuszczów prosto do kanalizacji ponieważ POŚ ma problemy z jego rozkładem. Trzeba również uważać przy stosowaniu środków bakteriobójczych takich jak Domestos. Ich zadaniem jest niszczenie bakterii a cała praca POŚ bazuje na ich działaniu.

 

Problematyczny mogą okazać się także instalacje drenażowe. Co kilka – 5-6 lat – instalacja może stać się niedrożna. Wówczas trzeba będzie przepłukać rury. Wiąże to się z rozkopywaniem ogródka, co jest nieco problematyczne. Można tego uniknąć w przypadku systematycznego czyszczenia filtra i drenażu.

 

 

Podsumowanie

POŚ posiada wiele zalet: jest ekonomiczna, ekologiczna, bardzo praktyczna. Posiada również kilka wad, które można zniwelować do minimum w przypadku odpowiedniego użytkowania. Jest to na pewno dobre rozwiązanie. Jeżeli w perspektywie roku czy dwu mamy montaż kanalizacji warto pomyśleć o szambie. Jednak w przypadku dłuższego użytkowania o wiele lepszym rozwiązaniem będzie przydomowa oczyszczalnia ścieków. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Rozwój firmy budowlanej - marketing internetowy. Liczba postów: 66 Grupa: Firmy budow... Ucz się od doświadczonych ekspertów i odkrywaj nowe strategie sprzedażowe, które przyniosą wymierne korzyści Twojej firmie. Szkolenia na https://www.projektgamm...
  • Monitoring mojego domu Liczba postów: 60 Grupa: Moja budowa W przypadku monitoringu to ze swojej strony polecam zwrócić uwagę na model KZ5 na który również postawiliśmy w naszej firmie. Jest to wersja obrotowa także pozw...
  • Moskitiery chroniące dom przed owadami Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Jak myślicie, czy moskitiery mają wpływ na przepływ powietrza w pomieszczeniach?
  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 43 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z wentylowanego powietrza i wykorzystywania go do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Działa poprzez przepuszczanie...
  • Logistyka Liczba postów: 36 Grupa: Moja budowa Wymiana danych w czasie rzeczywistym między partnerami biznesowymi jest fundamentem sprawnego łańcucha dostaw. Dzięki technologiom takim jak IoT i blockchain, m...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 375

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >