Przygotowanie okien na nadejście zimy

Przygotowanie okien na nadejście zimy

Dużym problemem podczas sezonu grzewczego są straty ciepła. To im „zawdzięczamy” wysokie rachunki za ogrzewanie i trudności w utrzymaniu optymalnej temperatury w pomieszczeń. Dlatego właśnie warto przed zimą przyjrzeć się naszym oknom, bo to one w dużej mierze mogą odpowiadać za ucieczkę ciepła z mieszkania. Czytaj dalej

 

Wypaczone ramy, uszkodzenia ram lub okuć, pęknięcia szyb, deformacje uszczelek, a nawet popękania tynku pomiędzy oknem a murem – wszystko to znane jest nam pod pojęciem „nieszczelne okna”. Niektóre z tych wad możemy usunąć samodzielnie, do naprawy innych będziemy musieli wezwać fachowca.

 

Czytaj również: Wielkoformatowe okna

 

Najczęstszym problemem z oknami jest nieprawidłowe wyregulowanie skrzydeł względem ościeżnic. Każde okucie obwiedniowe w nowoczesnych oknach ma pewien zakres regulacji, który pozwala na kilkumilimetrowe podniesienie lub przesunięcie skrzydła okiennego, a tym samym na wyeliminowanie nadmiernych szpar między tymi elementami. Okucia dają również możliwość wyregulowania siły docisku skrzydła do ościeżnicy, a przygotowując się do zimy powinniśmy ten docisk zmaksymalizować dla lepszego funkcjonowania uszczelek. O tym jak dokonać tej regulacji samodzielnie, mówią instrukcje producentów okuć, dostępne na stronie Zrzeszenia Montażystów Stolarki. Należy zwrócić uwagę na to, żeby po wyregulowaniu rama ościeżnicy i rama skrzydeł przylegały do siebie równomiernie na całym obwodzie, a także, żeby nie dało się wsunąć między nie kartki papieru.

 

 

Kolejną często spotykaną wadą okien są zdeformowane uszczelki - dotyczy to przede wszystkim tych starych, kauczukowych, które po kilku latach tracą swoją elastyczność, są nierzadko przygniecione, czasem porowate i popękane. Zużytej uszczelki nie regenerujemy, ale po prostu wymieniamy na nową, o podobnym przekroju. O pomoc przy wyborze odpowiedniej uszczelki można również poprosić pracowników profesjonalnych firm montażowych, które zajmują się również serwisem okien. Prostym, choć wyłącznie tymczasowym rozwiązaniem może być naklejenie na ościeżnicę w miejscu przylegania do niej skrzydła okiennego dodatkowych samoprzylepnych uszczelek o przekroju i grubości stosownych do istniejących szczelin. Uszczelki takie są dostępne powszechnie w większości sklepów budowlanych i chemicznych.

 

Czytaj również: Innowacyjne rolety podtynkowe

 

Dużo bardziej kłopotliwą i trudną do wyeliminowania wadą jest nieszczelność wynikająca z nieprawidłowego montażu okien, skutkująca przewiewem między ramą okna a murem. Jeśli okna były montowane tylko na pianę poliuretanową, bez wykonania niezbędnych warstw zabezpieczających ją przed wnikaniem wilgoci z wnętrza i wiatru z zewnątrz, po kilku latach tworzą się szczeliny, przede wszystkim w strefie podparapetowej. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem wilgoci i pracy konstrukcji okiennej pianka w ciągu kilku lat zmienia swoje właściwości i kształt.

 

 

Naprawy takiej wady montażu może podjąć się zaawansowany majsterkowicz lub specjalista. Po zdemontowaniu parapetu zewnętrznego i odcięciu tarczą szlifierską tynku zewnętrznego wokół okna na szerokości 1 cm powinno się wstawić w powstałą szczelinę taśmę rozprężną o właściwościach wodoszczelnych, odporną na wiatr, a jednocześnie paroprzepuszczalną. Ostatnim krokiem jest uszczelnienie strefy podparapetowej i ponowne osadzenie parapetu na piance montażowej.

 

Czytaj również: Antywłamaniowe systemy okienne

 

Dla zlikwidowania szczelin i popękań złącza okiennego od środka należy tarczą szlifierską wykonać niewielką szczelinę między oknem a tynkiem wewnętrznym, następnie zaimpregnować ją i wypełnić silikonem. Wokół parapetu wewnętrznego robimy to samo - frezujemy niewielką szczelinę, impregnujemy i również wypełniamy silikonem. Ideałem byłoby zdemontowanie również parapetu wewnętrznego i naklejenie taśmy paroszczelnej na dolnym progu ościeżnicy i murze, ale wiąże się to, jak każda praca remontowa, z dużą uciążliwością.

 

 

Powyższe metody uszczelnienia okien nie są ani czasochłonne, ani przesadnie drogie, a na pewno uchronią nas przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i marznięciem w zimę. Fachowy montażysta jest w stanie wyregulować i zabezpieczyć okno w ciągu 1-1,5 godziny, a korzyści na zaoszczędzonej energii i komforcie życia bez przeciągów są nie do przecenienia. Tym bardziej, że ostatnimi laty sezon grzewczy w naszym klimacie trwa nawet siedem miesięcy.  Z pewnością więc warto jeszcze raz przyjrzeć  się oknom w naszym domu i poświęcić chwilę na przygotowanie ich do zimy.

Źródło: ZMS / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 45 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to świetne rozwiązanie. A mimo to wciąż widzę, że ludzie często nawet nie zastanawiając się za bardzo - wybierają, że wolą system grawitacyjny. Szko...
  • Rozwój firmy budowlanej - marketing internetowy. Liczba postów: 66 Grupa: Firmy budow... Ucz się od doświadczonych ekspertów i odkrywaj nowe strategie sprzedażowe, które przyniosą wymierne korzyści Twojej firmie. Szkolenia na https://www.projektgamm...
  • Monitoring mojego domu Liczba postów: 60 Grupa: Moja budowa W przypadku monitoringu to ze swojej strony polecam zwrócić uwagę na model KZ5 na który również postawiliśmy w naszej firmie. Jest to wersja obrotowa także pozw...
  • Moskitiery chroniące dom przed owadami Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Jak myślicie, czy moskitiery mają wpływ na przepływ powietrza w pomieszczeniach?
  • Logistyka Liczba postów: 36 Grupa: Moja budowa Wymiana danych w czasie rzeczywistym między partnerami biznesowymi jest fundamentem sprawnego łańcucha dostaw. Dzięki technologiom takim jak IoT i blockchain, m...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 290

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >