Ściany budynku z keramzytobetonu

Ściany budynku z keramzytobetonu

Keramzytobeton to beton wzbogacony, w którym żwir i gruby piasek zastąpiono granulkami spieczonej gliny, czyli keramzytem. Keramzyt jest bardzo lekki, i lekkość charakteryzuje produkty z jego dodatkiem. Ponieważ materiał ten ma jednocześnie bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, znakomicie nadaje się na ściany budynków nawet bez dodatkowego ocieplenia. Z keramzytobetonu produkuje się również wielkowymiarowe elementy domów prefabrykowanych, na przykład płyty ścienne i stropowe. Czytaj dalej


Elementy z keramzytobetonu mają chropowatą powierzchnię, stanowiącą dobre podłoże pod tynki. Można też wykorzystać fakturę ściany i jej nie tynkować, nie jest ona jednak zbyt estetyczna, więc warto ją pomalować farbą elewacyjną.
    
Z keramzytobetonu można budować ściany jedno, dwu i trójwarstwowe.
 Ściany jednowarstwowe mają zwykle od 30 do 36,5 cm grubości. Muruje się je na zaprawę ciepłochronną, choć można też na tradycyjną.
 Ściany dwuwarstwowe mają zwykle warstwę nośną od 17,5 do 24 cm grubości. Grubość warstwy ocieplenia zależy od grubości muru i współczynnika U, jaki chce się uzyskać, i podobnie jak w innych ścianach z ciepłych materiałów powinna wynosić od 8 do 13 cm.
 Ściany trójwarstwowe mają warstwę nośną i termiczną o identycznej grubości jak dwuwarstwowe, natomiast warstwę elewacyjną muruje się z mniejszych pustaków i jej grubość wynosi zwykle 11,5 cm.
 
Najpopularniejsze i jednocześnie najstarsze wyroby z keramzytobetonu to pustaki. Produkuje się je w różnych rozmiarach. Są lekkie; muruje się je szybko i wygodnie, bo dzięki wyprofilowaniu na ściankach bocznych wpustów i wypustów nie trzeba wypełniać zaprawą spoin pionowych, a więc też mniej się jej zużywa. Pustaki keramzytobetonowe mają dobrą izolacyjność akustyczną, wysoką paroprzepuszczalność, małą nasiąkliwość (od 14 do 20%) oraz dobrą izolacyjność termiczną (współczynnik przewodzenia ciepła  wynosi od 0,055 do 0,065 W/(m*K).
 
Są również bardziej odporne na działanie pleśni i grzybów domowych niż tradycyjne wyroby z ceramiki budowlanej.
 
Pustaki ścienne z keramzytobetonu mają budowę podobną do tradycyjnych pustaków ceramicznych. Specjalnie wyprofilowane boki umożliwiają łączenie ich ze sobą na wpust i wypust bez konieczności wykonywania spoiny pionowej. Pustaki grubości około 36 cm nadają się do budowy ścian jednowarstwowych. Sprzedawane są też pustaki grubości około 24 cm na warstwy konstrukcyjne w ścianach dwu- lub trójwarstwowych oraz na wewnętrzne ściany konstrukcyjne. Pustaki grubości około 10 cm służą do budowy ścian działowych oraz warstwy elewacyjnej w ścianach warstwowych.
 
Oprócz typowych pustaków ściennych będących podstawowymi elementami do wznoszenia ścian konstrukcyjnych i działowych sprzedawane są również:
• pustaki narożne – przeznaczone są do wykonywania naroży w ścianach jednowarstwowych;
• kształtki kominowe – jedno-, dwu-, trzy- i czterokanałowe. Służą do budowy kanałów  wentylacyjnych. Niektórzy producenci oferują też kształtki osłaniające ceramiczne  przewody dymowe;
• pustaki wieńcowe – to bardzo wąskie pustaki stosowane jako elewacyjna osłona żelbetowego wieńca spinającego zewnętrzne ściany każdej kondygnacji;
• pustaki stropowe – stosuje się je do budowy stropów gęstożebrowych. Pustaki są opierane na żelbetowych lub strunobetonowych belkach stropowych i zabetonowywane. Uzyskuje się w ten sposób stropy o maksymalnej rozpiętości 11,4 m;
• kształtki nadprożowe – mają przekrój w kształcie litery U. Należy w nich umieścić zbrojenie  i wypełnić betonem. Niektóre firmy oferują też bloczki przeznaczone do wykonywania  nadproży drzwi usytuowanych w ścianach działowych;
• pustaki uzupełniające – są węższe od pozostałych pustaków. Uzupełnia się nimi te miejsca w  murze, w których nie zmieściłby się zwykły pustak;
• bloczki fundamentowe – niektóre firmy oferują do wykonywania fundamentów bloczki z keramzytobetonu. Inne zaś produkują je z betonu tradycyjnego.

Najcieplejsze ze wszystkich wyrobów keramzytobetonowych są bloczki ze styropianu. Zwykle mają one wewnątrz wkładkę ze styropianu i są przeznaczone specjalnie do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych. Są "najcieplejsze" ze wszystkich wyrobów keramzytobetonowych - ściany z takich bloczków mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U: od 0,18 do 0,28 W/(m2.K), a dzięki odpowiedniej konstrukcji wkładki przepuszczają parę wodną podobnie jak ściany z innych elementów keramzytobetonowych. Na rynku są bloczki, w których jedna ze ścianek jest nieco grubsza - ma ona za zadanie akumulowanie ciepła płynącego z ogrzewanych pomieszczeń i oddawanie go, gdy w domu robi się chłodniej. Bloczki takie ustawia się podczas murowania grubszą ścianką do wewnątrz domu. Są też bloczki, które zamiast wkładki styropianowej mają otwory wypełnione styropianem. Po zestawieniu dwóch takich bloczków tworzy się między nimi tzw. kieszeń, którą wypełnia się zaprawą. Oferowane są też bloczki ze styropianem, przeznaczone do budowy ścian dwu- i trójwarstwowych.
 
Coraz większą popularność zyskują u nas domy prefabrykowane, a ich popularność wpływa na obniżenie kosztów ich realizacji. Firmy specjalizujące się w produkcji i wznoszeniu takich domów przygotowują komplet gotowych elementów do wzniesienia budynku na podstawie wybranego projektu (indywidualnego lub katalogowego). Jako prefabrykaty bywają również keramzytobetonowe płyty ścienne o grubości od 15 do 24 cm. Użyte na ściany zewnętrzne nie mają więc odpowiedniej izolacyjności termicznej, by można było je pozostawić bez ocieplenia. Dlatego po zmontowaniu dom z takich prefabrykatów ociepla się wełną mineralną lub styropianem, a potem wykańcza tynkiem, okładziną elewacyjną lub obudowuje elewacyjną cegłą licową bądź klinkierem.

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18069 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 728

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >