W jaki sposób zaizolować instalację klimatyzacji

W jaki sposób zaizolować instalację klimatyzacji

Odpowiednie izolowanie instalacji klimatyzacyjnych jest kluczem do zwiększenia ich wydajności i trwałości. Oszczędności, które płyną z doboru właściwych wyrobów wynikają zarówno z ograniczonych do minimum strat energii, jak i mniejszej częstotliwości remontów instalacji w trakcie jej użytkowania. Czytaj dalej

 

Ucieczka energii z instalacji klimatyzacyjnych to bolączka wielu właścicieli domów i mieszkań. Czasem zdarza się, że w gorące letnie dni wahamy przed włączeniem urządzenia chłodzącego nasze pomieszczenia, mając na uwadze koszty związane z jego eksploatacją. Dlatego już w trakcie montażu nowego klimatyzatora zadbać musimy o właściwe zabezpieczenie przed obniżeniem jego wydajności.

 

Czytaj również: Ogrzewanie i chłodzenie podłogowe

 

„W przypadku nieskomplikowanych, domowych instalacji typu split, dobrze zadbać o właściwą izolację już podczas wyboru komponentów. Istotne jest bowiem, aby tak skonstruować system, żeby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych napraw czy poprawek” – tłumaczy Maria Witkowska z firmy Armacell. „Właśnie na tym początkowym etapie będziemymogli użyć preizolowanych systemów takich, jak np. Tubolit Split. Otulina fabrycznie nałożona na miedziane rury zdecydowanie ułatwia montaż i eliminuje konieczność żmudnego dopasowywania ich do przewodu” – dodaje ekspert.

 

Czytaj również: Klimatyzacje w polskich mieszkaniach

 

Tubolit Split to bezszwowa miedziana rura chłodnicza, zgodna z normą EN 12735-1, izolowana fabrycznie oryginalnym materiałem izolacyjnym o zamkniętej strukturze komórkowej. Jedną z głównych funkcji tego rozwiązania jest zabezpieczenie przed kondensacją pary wodnej, co powoduje powstawanie zacieków, grzybów i pleśni i jest zjawiskiem bardzo nieestetycznym. Tubolit Split jest również odporny na promieniowanie UV, co ma znaczenie w przypadku wieloletniej ekspozycji instalacji na działanie promieni słonecznych, które mają niszczący wpływ na materiały izolacyjne. Dodatkowo opatentowany system warstwy klejącej umożliwia łatwe łączenie i rozłączanie rur bez dodatkowych spinek czy kleju.

 

Czytaj również: Cicho pracująca wentylacja

 


 

„Pomimo że postrzegamy siebie jako urodzonych majsterkowiczów, coraz częściej zauważyć można trend ku gotowym rozwiązaniom ułatwiającym montaż instalacji. Wynika to zwykle z braku czasu, który wolimy inwestować w inne prace czy odpoczynek. To samo dotyczy profesjonalnych instalatorów, którzy dzięki preizolowanym systemom mogą zdecydowanie przyspieszyć pracę. Stąd obserwowana przez nas zwiększająca się popularność rur Tubolit Split, które w tym roku cieszą się wyjątkową popularnością” – wyjaśnia Maria Witkowska.

 

Czytaj również: Optymalna pompa ciepła i wentylacja w jednym

 

 „W przypadku małej, przydomowej instalacji klimatyzacyjnej tupu split, wybór odpowiedniego materiału jest kluczową kwestią. Z jednej strony izolacja powinna cechować się dobrymi parametrami izolacyjnymi, które zapewnią optymalne działanie instalacji, a z drugiej musi być łatwa w montażu. Pozwoli to skrócić czas prowadzonych prac oraz zmniejszy ich koszt, zapewniając przy okazji również bardzo dobre dopasowanie izolacji do instalacji, co istotnie wpływa na późniejsze działanie i sprawność sytemu. Pamiętajmy, że nawet najlepsza izolacja nie będzie w stanie w pełni spełnić swojego zadania jeśli zostanie położona wadliwie” – podsumowuje Maria Witkowska.

Źródło: FlyPR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18040 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 912

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >