Ogrzewanie i chłodzenie podłogowe

Ogrzewanie i chłodzenie podłogowe

Każda maszyna posiada optymalne zakresy temperatury pracy i to samo dotyczy obsługujących ją ludzi. Komfort termiczny i zdrowy mikroklimat wpływają pozytywnie na motywację oraz wydajność pracowników. Z myślą o zapewnieniu komfortowej temperatury w obiektach przemysłowych i usługowo-handlowych jedna z firm stworzyła wydajne oraz zrównoważone systemy ogrzewania oraz chłodzenia podłogowego. Czytaj dalej

 

Temperatura powietrza w pomieszczeniach takich jak hale produkcyjne, magazyny załadunkowe czy salony sprzedaży powinna być dostosowana do wysiłku fizycznego, jaki wykonują pracownicy. W miejscach przeznaczonych na lekką pracę fizyczną nie może ona spadać poniżej 18°C, a w lecie nie powinna przekraczać 30°C.

 

Czytaj również: Klimatyzacje w polskich mieszkaniach

 

Wykorzystanie tradycyjnych systemów ogrzewania i chłodzenia skutkuje wysokimi kosztami eksploatacji obiektu, związanymi między innymi z rosnącymi cenami surowców kopalnych. System wodnego ogrzewania i chłodzenia Uponor pozwala stworzyć ekonomiczny, a przy tym wysokoefektywny układ złożony z rur PE-Xa prowadzonych w wylewce podłogi. Rozwiązanie to jest doskonale przystosowane do współpracy z odnawialnymi źródłami ciepła, dlatego gwarantuje nie tylko oszczędność miejsca, lecz również kosztownej energii ze źródeł nieodnawialnych.

 


Niewidoczny system – odczuwalny komfort

Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe to doskonałe rozwiązanie w szczególności dla wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych i składów handlowo-usługowych, gdyż pozwala optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię i kubaturę. Podłoga wypromieniowuje ciepło równomiernie na całej swojej powierzchni, bez charakterystycznego dla systemów wentylacji zjawiska ruchu powietrza i wzbijania kurzu oraz pyłu.

 

Czytaj również: Cicho pracująca wentylacja

 

Oznacza to zdrowsze środowisko pracy i łatwiejsze utrzymanie pomieszczenia w czystości. Ponadto, w odróżnieniu od tradycyjnych aparatów grzewczo-wentylacyjnych, system ogrzewania podłogowego nie powoduje nagrzewania się składowanych w magazynie artykułów. Wbudowane w posadzkę rury PE-Xa są przy tym bardzo odporne na uszkodzenia i obciążenia mechaniczne, pochodzące od transportu kołowego czy dużych obciążeń punktowych. Gwarantuje to polietylen sieciowany o wysokiej elastyczności oraz wytrzymałości na uderzenia. Instalacja jest w praktyce bezawaryjna i nie generuje dodatkowych kosztów konserwacji, w przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji.

 

 

Rozwiązanie z przyszłością

W kontekście rosnących cen paliw kopalnych najlepszym sposobem na ograniczenie kosztów eksploatacji obiektu jest wykorzystanie niskotemperaturowych systemów współpracujących z odnawialnymi źródłami ciepła i chłodu. System Uponor wymaga znacznie mniej energii potrzebnej do ogrzewania oraz chłodzenia. Gwarantuje wysoką efektywność już w zakresach temperatur zasilania 18°C (dla chłodzenia) - 30°C (dla ogrzewania).

 

Czytaj również: Optymalna pompa ciepła i wentylacja w jednym

 

Odpowiednio zwymiarowany układ subtelnie uwalniający ciepło na całej powierzchni podłogi pozwala na minimalizację strat energii, w porównaniu chociażby do energochłonnych kurtyn powietrznych. W połączeniu z gruntową pompą ciepła tworzy zrównoważony układ zasilany wodą podgrzewaną darmowym ciepłem geotermalnym. Ze względu na brak dodatkowych kosztów związanych z konserwacją i możliwość wykorzystania odnawialnej energii, inwestycja w system ogrzewania oraz chłodzenia podłogowego Uponor zwraca się w bardzo krótkim czasie.

Źródło: Echo PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18058 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 907

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >