Zimowe zagrożenia dla elewacji

Zimowe zagrożenia dla elewacji

Zima trwa. Wielu z nas z trwogą spogląda na spustoszenia, jakich dokonują niesprzyjające warunki atmosferyczne na fasadach naszych domów, w ogrodach czy na tarasach. Czytaj dalej

 

Szczególnie elewacja, jako zewnętrzna warstwa ochronna, narażona jest na szkody widoczne na pierwszy rzut oka. Czego możemy spodziewać się po zimie? Wiele zależy od rodzaju materiału, który został wykorzystany do wykończenia elewacji. Nieco inaczej na niskie temperatury, opady czy wiatr reaguje drewno, inaczej zachowuje się pod ich wpływem tynk. Dla żadnego z nich okres zimowy i przychodzące po nim odwilże oraz roztopy nie są łaskawe.

 

 

Tradycja dla systematycznych

Drewniane bądź pokryte tynkiem fasady to rozwiązanie dla systematycznych i zaangażowanych. Trudno utrzymać w dobrym stanie elewację, szczególnie, gdy nadchodzi zima. Jeśli nie zdążyliśmy jesienią odpowiednio jej zabezpieczyć, możemy spodziewać się dość przykrych skutków tego zaniedbania. Rozpowszechnione, pokryte tynkiem fasady, wymagają zimą specjalnej troski. Najbardziej destrukcyjne jest działanie wody i wilgoć. Rozsadza ona tynk i powoduje coraz większą degradację. Skutki widoczne na pierwszy rzut oka, takie jak plamy, zacieki, spękana powierzchnia, stają się też najbardziej niebezpiecznymi. Zacieki to nie tylko defekt estetyczny – upośledzają one właściwości izolacyjne ściany, inicjują procesy degradacyjne sprzyjając powstawaniu alg, pleśni i innych grzybów. Te z kolei wpływają negatywnie nie tylko na wygląd domu, ale również na nasze zdrowie.

 

Czytaj również: Przeszklone zabudowy zewnętrzne

 

Wilgoć osłabia konstrukcję ścian, przez co dochodzi do uszkodzeń mechanicznych, pęknięć, wykruszeń. Wymagają one szybkiego uzupełnienia, bądź, w poważniejszych przypadkach – całkowitej renowacji. Również czynniki pozaatmosferyczne nie sprzyjają elewacjom. Destrukcyjny wpływ na fasady naszych domów mają kurz i zanieczyszczenia, a także wzmożony ruch komunikacyjny. Drewno także jest dość wymagającym materiałem. Pod wpływem wody pęcznieje i wypacza się. Jest podatne na rozwój pleśni, działanie owadów. Dzięki nowoczesnym środkom chemicznym stosowanym do impregnacji i regularnej konserwacji, miłośnicy tego surowca mogą uniknąć szkód i cieszyć się niezmienionym wyglądem długo.  

 

 

Alternatywa dla wygodnych

Co jednak, jeśli nie jesteśmy dyspozycyjni bądź nie mamy ochoty wykonywać prac konserwacyjnych? Pozostaje wybór materiału, który wymaga minimalnego zaangażowania. – O wyborze często decydują względy estetyczne. Nie powinno być to główne kryterium, gdyż elewacja pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Są dostępne materiały, które nie tylko cechuje niespotykana w naturze trwałość, ale także wygląd doskonale imitujący naturalne surowce, np. drewno – mówi Błażej Korzeniewski, doradca ds. technicznych firmy Plastivan.

 

Czytaj również: Tynki z efektem kamienia

 

Często nie mamy świadomości, że rynek daje nam wiele możliwości. Dzięki postępującemu rozwojowi technologicznemu, tradycyjne materiały elewacyjne wypierane są coraz częściej przez alternatywne propozycje. Głównym celem badań jest stworzenie materiału, który sprawdzi się o każdej porze roku i przy każdej pogodzie.  – Mamy w swojej ofercie systemy elewacyjne z tworzyw sztucznych, które cechuje zarówno estetyczny design jak i wysoka odporność na szkodliwe działanie deszczu, mrozu, słońca, szkodników. Jest to ekologiczne, oszczędne i bardzo praktyczne rozwiązanie - dodaje B. Korzeniewski. Dzięki przemyślanej decyzji, zimowe spustoszenia nie muszą spędzać już snu z powiek. 

Źródło: Mission PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17776 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 151

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >