Cegły klinkierowe, ręcznie formowane

Cegły klinkierowe, ręcznie formowane

Popularność cegieł klinkierowych i ręcznie formowanych wciąż rośnie. Trwałość i estetyka charakterystyczne dla tych materiałów, zachęcają inwestorów do stosowania ich przy wykonywaniu elewacji, a także – coraz częściej – do dekoracyjnego wykańczania wnętrz. Aby cieszyć się odporną na zewnętrzne warunki atmosferyczne i miłą dla oka konstrukcją z cegieł klinkierowych przez długie lata, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich produktów chemii budowlanej i właściwe przygotowanie fundamentów pod przyszły mur. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do pracy z klinkierem. Czytaj dalej

 

Decydując się na murowanie z użyciem klinkieru, prace zawsze należy rozpocząć od wykonania na fundamentach poziomej izolacji przeciwwilgociowej, najlepiej mineralnej. Uszczelnienie fundamentów jest bardzo istotne, ponieważ jego brak doprowadza do wnikania wody z gruntu w konstrukcję muru. Woda ta zawiera duże ilości soli, które krystalizując w murze, doprowadzają do jego stopniowego niszczenia i powstawania nieestetycznych zacieków i osadów na powierzchni. Izolacja pozioma muru zapobiega kapilarnemu podciąganiu wody z podłoża i wytwarza nieprzepuszczalną dla wilgoci powłokę, zapewniając cegłom trwały kolor, wolny od przebarwień i wykwitów.

 

 

Uszczelnienie fundamentów krok po kroku

Do wykonania na fundamentach poziomej izolacji przeciwwilgociowej zaleca się użycie elastycznej zaprawy uszczelniającej Sopro DSF 523 w przypadku budynków mieszkalnych i dużych obiektów architektonicznych lub zaprawySopro DS 422, gdy mamy do czynienia z obiektami małej architektury. Zaletą obu uszczelnień jest możliwość nakładania ich na wilgotne i niewysezonowane podłoże. Przed nałożeniem zaprawy należy odpowiednio przygotować podłoże, oczyszczając je z warstw obniżających przyczepność, sfazować ostre krawędzie i skuć wystające elementy. Suche powierzchnie należy dodatkowo zwilżyć wodą do stopnia matowo-wilgotnego – tłumaczy Tomasz Witczak, doradca techniczny firmy Sopro.

 

Czytaj również: Bloczki silikatowe spełniające wymogi UE

 

Uszczelnienie Sopro DS 422, po zmieszaniu z odpowiednią ilością wody, należy nałożyć na całą powierzchnię fundamentu. Materiał należy nakładać co najmniej dwuwarstwowo, wykonując przed nałożeniem pierwszej, warstwę przyczepną z podłożem wykorzystując do tego celu Sopro DS 422w konsystencji do malowania. Następnie, metodą „świeżo na świeżo”, można przejść do aplikacji pierwszej warstwy materiału. Dzięki możliwości stosowania różnych ilości wody, uszczelnienie można nanosić w trzech konsystencjach: przy pomocy pędzla, wałka lub pacy, albo metodą natryskową. Pierwszą warstwę uszczelnienia nakłada się na poziomą powierzchnię fundamentu, nie zapominając o szczególnie narażonych na działanie wody elementach pionowych – instruuje ekspert Sopro. Przewagą mineralnych uszczelnień Sopro nad papami jest uzyskanie układu zespolonego, tzn. trwałego połączenia hydroizolacji z fundamentem i zaprawą murarską oraz dokładne uszczelnienie elementów zbrojenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich elementów, jak np. słupy bram.

 

 

Druga warstwa uszczelnienia Sopro DS 422 nakładana jest, gdy pierwsza jest jeszcze matowo-wilgotna. W razie potrzeby pierwszą warstwę należy zwilżyć. Dla zapewnienia optymalnej szczelności, całkowita grubość warstwy nie powinna być mniejsza niż 5mm. Po związaniu uszczelnienia, jednak nie wcześniej niż po 3 dniach od zakończenia aplikacji, można obsypać fundament– podsumowuje Tomasz Witczak.

 

Dobór odpowiedniej zaprawy

Zaprawy do murowania i fugowania należy dobrać do nasiąkliwości cegły, jaka będzie wykorzystana do murowania. Do typowych cegieł klinkierowych przeznaczona jest zaprawa Sopro KMT, do cegieł ręcznie formowanych wysokonasiąkliwych – zaprawa Sopro KMT plus. W ofercie Sopro znajdują się specjalne wzorniki, dzięki którym dobór koloru zaprawy do cegły jest prosty i przyjemny – rekomenduje Tomasz Witczak. Niewątpliwym atutem zapraw murarskich Sopro KMT i KMT plus jest precyzyjnie dobrana mieszanka komponentów i barwników gwarantująca, że elewacja wykonana z ich użyciem będzie zawsze charakteryzować się świeżym, nasyconym i nieblaknącym kolorem.

Czytaj również: Cegły i dachówki szkliwione

 

Oprócz walorów kolorystycznych, zaprawy Sopro wyróżnia wysoka szczelność dla wody opadowej, paroprzepuszczalność, trwałość kolorów i mrozoodporność. Zawartość trasu reńskiego minimalizuje ryzyko wystąpienia wykwitów wapiennych, uszczelnia całą konstrukcję i nadaje jej elastyczność. Specjalnie wyselekcjonowane frakcje kruszywa zapewniają doskonałe przyleganie zaprawy do cegły, a wysokiej jakości cement portlandzki gwarantuje stabilność elewacji. Technologia murowania z całkowitym wypełnieniem spoin zapewnia swobodne spływanie wody po murze i szybkie wysychanie jego powierzchni po ustaniu deszczu, dzięki czemu mur i spoiny są mniej podatne na zanieczyszczenia, wykwity i niszczący wpływ wody z opadów atmosferycznych.

 

Planowanie układu i liczby cegieł

Prace budowlane należy rozpocząć od oszacowania liczby cegieł i dokładnego rozplanowania ich układu. Planowanie radzę rozpocząć od narożników. Umożliwi to precyzyjne rozmieszczenie spoin pomiędzy cegłami. Ważnym elementem jest stała dbałość o zachowanie pionu i poziomu układu cegieł. Efektywną techniką prac będzie tzw. murowanie sposobem „pod sznur”. Jeżeli po pomiarach okaże się, że konieczna jest niewielka docinka cegły, można jej uniknąć stosując specjalne właściwości zapraw Sopro KMT, które pozwalają na regulację szerokości spoin pomiędzy cegłami, bez wpływu na końcową wytrzymałość i estetykę muru. Jednocześnie, ustalenie liczby potrzebnych cegieł jeszcze przed rozpoczęciem murowania, zapobiegnie konieczności ich domawiania w trakcie prac i pozwoli uniknąć niepotrzebnych przestojów w budowie – wyjaśnia ekspert Sopro.

 

Mnogość kolorów i faktur cegieł klinkierowych pozwala na tworzenie dowolnych kreacji architektonicznych. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy już od pierwszego etapu powstawania projektu, końcowe efekty mogą być oszałamiające.

Źródło: SOPRO / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Geodeta do obsługi budowy Liczba postów: 386 Grupa: Firmy budow... Z kolei ja podczas wykonywania pomiarów i innych usług geodezyjnych korzystałem z usług geodety uprawnionego Pana inż. Witolda Witkowskiego - https://www.poznan...
  • wesele w plenerze Liczba postów: 79 Grupa: Firmy budow... Cześć! Właśnie wychodzę za mąż. Chciałabym, aby to nie był zwykły dzień, lecz uroczystość, która pozostanie w pamięci każdego uczestnika. Zastanawiam się nad f...
  • Wentylacja nowej generacji Liczba postów: 112 Grupa: Budowa i re... Chciałbym Wam polecić stronę - [url]https://dabrowent.pl/produkt/przeno sny-jonizator-jonair-mars hal/ , na której znajdziecie ofertę wiodącej hurtowni w branży....
  • Wentylacja Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Chciałbym Wam polecić stronę - https://dabrowent.pl/produkt/przenosny-j onizator-jonair-marshal/ , na której znajdziecie ofertę wiodącej hurtowni w branży wentyl...
  • Czy ocieplanie domu późną jesienią ma sens? Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17209 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 231

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >