Do czego służą nam integratory

Do czego służą nam integratory

Nowoczesne systemy grzewcze bazują często na kilku źródłach ciepła. Coraz większe zainteresowanie takimi rozwiązaniami wynika nie tylko z możliwości zwiększenia komfortu użytkowania instalacji grzewczej, ale również z niższych kosztów jej eksploatacji. Czytaj dalej

 

Jak zatem połączyć źródła ciepła tak, aby zachować ich sprawność, a co najważniejsze, możliwość niezależnej regulacji? Dodajmy do tego jeszcze kilka rodzajów odbiorników ciepła. Czy można połączyć wszystkie te urządzenia? Tak! Doskonałym rozwiązaniem będą tu na pewno proponowane przez Firmę Makroterm integratory. To właśnie dzięki nim uzyskujemy możliwość zintegrowania na przykład kominka z płaszczem wodnym, kotła grzewczego a także odbiorników ciepła: obiegów ogrzewania podłogowego i grzejnikowego oraz c.w.u.

 

Integratory są zróżnicowane pod względem rodzaju i specyfiki łączonych źródeł oraz odbiorników ciepła. Z oferty firmy Makroterm wybrać możemy trzy rodzaje integratorów. Pierwszy z nich (integrator I) zapewni współpracę z kotłami gazowymi bez wbudowanego zaworu trójdrogowego. W instalacjach grzewczych uwzględnia się także integratory (w ofercie Makrotermu oznaczone jako „II”), które współpracują z kotłami gazowymi z wbudowanym zaworem trójdrogowym. Oprócz tego istotną rolę odgrywają integratory zaprojektowane z myślą o instalacjach z systemem solarnym. W ofercie firmy są to urządzenia z oznaczeniem „1/2”.

 

Czytaj również: Oszczędne ogrzewanie mieszkań

 

Mówiąc o korzyściach, jakie wynikają ze stosowania integratorów, zacznijmy od oszczędności o charakterze finansowym. Krótki czas montażu, możliwość zastąpienia dwuobiegowego rozdzielacza kotłowego oraz jednej grupy pompowej do c.w.u. czy też brak konieczności stosowania filtrów to tylko kilka przykładów oszczędności, jakie zyskamy właśnie dzięki integratorom. Dodatkowo integratory pozwolą na zmniejszenie poboru prądu, wymaganego do obsługi instalacji grzewczej. W jaki sposób? Dzięki wyeliminowaniu zespołu pompowego, który jest odpowiedzialny za przygotowanie c.w.u. Integrator zastępuje pompę z zaworem trójdrogowym, automatycznie kierując strumień ciepła do odpowiedniej części instalacji grzewczej.

 

 

Integratory zapewniają bezpieczeństwo użytkowania systemu grzewczego również podczas awarii  jakiegoś elementu. Odseparowane są bowiem poszczególne źródła i odbiorniki ciepła. Dzięki temu w prosty sposób, a co najważniejsze, niezwykle szybko można odłączyć wybrany element instalacji grzewczej. Do innych zalet stosowania integratorów należą: zapobieganie przegrzewaniu instalacji solarnej, zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędów podczas instalacji, krótki czas montażu, powtarzalność instalacji możliwość etapowego montażu i demontażu instalacji czy też dogrzewanie obiektu za pomocą kolektora. Jak zatem działa taki integrator? Integrator typu I, firmy Makroterm, jest w stanie połączyć na przykład ciepło wytwarzane zarówno przez kocioł (gazowy lub olejowy) i Turbokominek®.

 

Czytaj również: Dwufunkcyjny klimakonwektor

 

Energia cieplna z obu urządzeń grzewczych trafia do integratora, który za pomocą zaworów steruje strumieniem ciepła, oczywiście z uwzględnieniem przyjętych priorytetów (wybrany obieg grzewczy lub ciepła woda). Dzięki inteligentnym rozwiązaniom, zastosowanym w integratorach firmy Makroterm, jeśli zużyjemy ciepłą wodę, energia cieplna zostanie natychmiast skierowana na górną wężownicę znajdującą się w zasobniku. Tym sposobem szybko uzupełni się ubytek ciepłej wody. Dodatkowy komfort i bezpieczeństwo instalacji grzewczej zyskamy dzięki możliwości buforowania energii. Stąd też ciepło pozyskane dzięki solarom jest buforowane przez Turbokominek®.

 

 

Wkład kominowy wyposażony w płaszcz wodny, oczywiście w połączeniu z integratorem, pełni rolę bufora energii ciepła pozyskanego przez kolektor słoneczny. Wszelkie nadwyżki energii, które mogą wygenerować solary są więc magazynowane. Integrator w sposób automatyczny zarządza równocześnie przepływem energii kierując ją tam, gdzie akurat jest ona potrzebna, dbając przede wszystkim o to, aby domownicy mieli odpowiednią ilość ciepłej wody. Jako zaletę wynikającą ze stosowania takiego rozwiązania wymienia się przede wszystkim wyeliminowanie ryzyka przegrzania instalacji solarnej, a także zoptymalizowanie wykorzystania energii słonecznej.

 


Źródło: Afir / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 252 Grupa: Firmy budow... Długo szukałem nowoczesnego i szybkiego sposobu na zamawianie jakościowych kruszyw. Znajomy podpowiedział mi, że na tej stronie internetowej https://schuettflix...
  • Akryl sposobem na idealną ścianę Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re...
  • Skup wierzytelności i windykacja Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Jeśli interesuje Cię temat windykacji i chcesz dowiedzieć się więcej o tzw. twardej windykacji, zapoznaj się z artykułem dostępnym na https://www.pentor.pl/fina...
  • Własna firma Liczba postów: 211 Grupa: Firmy budow... Jestem niezwykle zadowolony z decyzji o wykorzystaniu kolektora danych Lecom N60U https://www.lomag.pl/sklep/kolektory-dan ych/162-terminal-lecom-n60u-z-uchwytem.. .
  • Wiata Garażowa Liczba postów: 12 Grupa: Moja budowa Ważne jest, żeby wiata garażowa była wykonana z możliwie najlepszych komponentów. Wszystko powinno być ocynkowane i pomalowane. Polecam tę firmę oni zrobię wsz...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19105 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 98

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >