Dostosowanie projektu pod nowe warunki

Dostosowanie projektu pod nowe warunki

Od wprowadzenia w Polsce nowych Warunków Technicznych minęły już dwa miesiące. Zmiany mają charakter progresywny i mogą wpływać na wydatki związane z budową domu. Czytaj dalej

 

Konieczność grubszej izolacji to inwestycja, która szybko zwraca się na rachunkach za energię. Ile statystyczny Kowalski zapłaci za budowanie wedle nowych standardów i jak dużo z tego tytułu zaoszczędzi?

 

 

Tak było

Modelowy obiekt, który wzięliśmy pod lupę, to dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 123 m2. Jest to budynek tradycyjny, o kształcie prostokąta, z dachem dwuspadowym. Dom posiada system wentylacji grawitacyjnej, zaś do celów grzewczych służy dwufunkcyjny kocioł zasilany gazem oraz grzejniki konwektorowe. W sytuacji, gdy posiadamy pozwolenia na budowę sprzed 1 stycznia 2014 roku, możemy zastosować się jeszcze do starych wytycznych (prawo nie działa bowiem wstecz).

 

Minimalne grubości ociepleń wynoszą więc odpowiednio: 9 cm dla ścian zewnętrznych i 18 cm dla dachu. Całkowity koszt budowy wyniósłby 448.000 zł, zaś roczne wydatki na ogrzewanie przy uśrednionych cenach energii plasowałyby się na poziomie 4.015 zł. Tak budowaliśmy. Jak sytuacja zmieniła się po wejściu w życie nowych Warunków Technicznych?

 

Czytaj również: Budowa domu a korozja

 

Tak trzeba

Jeśli o pozwolenie na budowę ubiegamy się dziś, obowiązują nas już nowe przepisy prawne. Oznacza to konieczność wprowadzenia modyfikacji jeszcze na etapie projektu – zmianie ulega przede wszystkim minimalna grubość ocieplenia.

 

By spełnić nowe wymagania, zwiększamy więc warstwę izolacji ścian o 3 cm oraz dachu o 2 cm. Koszty takiej modernizacji wynoszą 5.587 zł (nieco ponad 1% wartości inwestycji), zaś rachunki za ogrzewanie obniżają się do ok. 3.496 zł. – Jak można łatwo obliczyć, w analizowanym przypadku budowanie wedle nowych wytycznych minimalnych niesie oszczędności na poziomie ponad 519 zł rocznie. Inwestycja ta powinna więc zwrócić się po około 10 latach użytkowania – tłumaczy Piotr Pawlak, ekspert z firmy ROCKWOOL Polska.

 

 

Tak warto

Powyższe wyliczenia dowodzą, iż nowe Warunki Techniczne oznaczają pozytywne zmiany dla osób budujących bądź przymierzających się do budowy domu. Korzystając z okazji, warto się pochylić nad ocieplaniem ponad obowiązujące minimum. Zwłaszcza, że przepisy będą ulegać kolejnym zmianom w latach 2017 i 2021. – Od dawna mówimy o tzw. Standardzie ROCKWOOL, czyli zastosowaniu takich rozwiązań termoizolacyjnych, które zagwarantują najbardziej korzystne rezultaty – wyjaśnia Piotr Pawlak. Jakie liczby kryją się więc za proponowanym sposobem ocieplania?

 

Czytaj również: Jak budować bezpiecznie?

 

Zwiększenie grubości izolacji do 20 cm dla ścian zewnętrznych oraz 30 cm dla dachów to inwestycja rzędu 12.522 zł. W analizowanym przypadku kwota ta stanowi 2,7% kosztu całej budowy. Takie rozwiązanie pozwala jednak zaoszczędzić zdecydowanie więcej w krótszym czasie, niż ma to miejsce w przypadku obowiązujących obecnie wytycznych minimalnych. – Rachunki za ogrzewanie w tak ocieplonym domu spadają do 2.337 zł rocznie, co w porównaniu z poprzednimi Warunkami Technicznymi pozwala co 12 miesięcy odłożyć w portfelu 1.678 zł. Powszechnie uznaje się, że udana inwestycja w termomodernizację to taka, która zwraca się w przeciągu 10 lat. W przypadku Standardu ROCKWOOL koszty termomodernizacji teoretycznie pokryte zostaną już po 7 latach, a w praktyce jeszcze szybciej, jeśli pod uwagę weźmiemy podwyżki cen energii. Nie warto więc ograniczać się do minimum, jeśli w prosty sposób można oszczędzić więcej i szybciej  – podsumowuje Piotr Pawlak.

Źródło: Toolbox / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nocleg dla pracowników Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... O jak miło !!! znam tą firmę od kwater https://kwaterysilesia.pl/kontakt/ i powiem wam, ze nieraz korzystałem z ich gościny i zawsze zarówno ja i moi pracownic...
  • Własna firma Liczba postów: 30 Grupa: Firmy budow... Prowadzicie własne firmy? ___ Gry zuma
  • wywóz odpadów budowlanych Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jaka firma z kontenerami oferuje wywóz odpadów budowlanych Lublin ? Szukam kogoś do współpracy od zaraz.
  • Blog budowlany Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka dobrego szklarza, który wykona na przykład lustra łazienkowe na wymiar lub szklane półki to ja mogę polecić dobrego szklarza z Gdyni. F...
  • Narzędzia dla profesjonalistów Liczba postów: 139 Grupa: Budowa i re... A gdzie szukać firm od zadań specjalnych ? bo ja ostatnio szukałem firmy, która oferuję taką usługę jak zrywanie asfaltu. Dobrze, że mam ogarniętego kolegę, któ...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17350 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 336

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >