Energooszczędne budowanie jest opłacalne

Energooszczędne budowanie jest opłacalne

Budownictwo energooszczędne to nie tylko moda, ale i realne korzyści finansowe. Z jednej strony wznosząc domy niskoenergetyczne i pasywne oszczędzamy na ich eksploatacji, a z drugiej liczyć możemy na dopłaty w wysokości nawet 50 tys. zł. O tym jak budować ściany, które zatrzymają ciepło w domu mówi Tomasz Połubiński.

 

Uruchomiony w maju br. program dopłat do budownictwa energooszczędnego i pasywnego umożliwia ubieganie się o dofinansowanie wszystkim osobom budującym domy lub kupującym mieszkania od dewelopera. Warunkiem, który musi być spełniony, jest jednak niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania lub chłodzenia nieruchomości.

 

Czytaj również: Energooszczędne nawyki

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podzielił kwalifikujące się budynki na dwie kategorie – pasywne i energooszczędne. Budynki pasywne to te, których zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi mniej niż 15 kWh/(m2*rok), natomiast dla energooszczędnych wartość ta wynosi poniżej 40 kWh/(m2*rok). W pierwszym przypadku ubiegać możemy się o dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł, a w drugim do 30 tys. zł. Warto wspomnieć, że dom jednorodzinny wznoszony w tradycyjnej technologii zużywać może nawet 100-120 kWh/(m2*rok), co pokazuje jak wiele zaoszczędzić można na ogrzewaniu i klimatyzacji.

 

 

Aby możliwe było tak znaczne obniżenie zużycia energii, konieczne jest zastosowanie różnych rozwiązań. Jednym z nich jest zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła w przypadku przegród zewnętrznych domu. Innymi słowy, ściany budynku muszą zatrzymywać ciepło w pomieszczeniach, uniemożliwiając jego ucieczkę do otoczenia.

 

„Wzniesienie ściany na tyle ciepłej, aby mogła stać się elementem domu energooszczędnego wymaga użycia odpowiednich materiałów budowlanych” – mówi Tomasz Połubiński. „Co więcej, wytyczne do programu NFOŚiGW określają maksymalne wartości  współczynników przenikania ciepła przegród. I tak na przykład dla ścian zewnętrznych w domu energooszczędnym w I, II i III strefie klimatycznej wynosi on U≤0,15 W/m2K” , w przypadku domu pasywnego U≤0,1W/m²K” dodaje Tomasz Połubiński.

 

Czytaj również: Ekologiczny opał na zimę

 

Ciepło z silikatów

Według obiegowej opinii „ciepłe” budowanie z silikatów nie jest łatwe, jednak to nieprawda. „Osiągnięcie wspomnianego współczynnika U dla ścian zewnętrznych zbudowanych z silikatów jest jak najbardziej realne. Zastosowanie bloczków silikatowych o grubości 18 cm wraz z odpowiednią izolacją, warstwą elewacyjną i tynkiem pozwoli na osiągnięcie współczynnika U≤0,15 W/m2K i tym samym ubieganie się o dotację.” – wyjaśnia Tomasz Połubiński z Grupy Silikaty. „To jednak nie wszystko. Należy również pamiętać, że ściany z silikatów świetnie akumulują ciepło. Umożliwia to zniwelowanie szybkich zmian temperatury, które są w naszej strefie geograficznej zjawiskiem popularnym. Dzięki dużej gęstości od 1400 do 2000 kg/m3 bloczki silikatowe trzymają energię cieplną, co umożliwia nam czasowe wyłączenie ogrzewania, bez narażania domu na szybkie wychłodzenie w zimie. W lecie natomiast wyłączyć możemy klimatyzację, a ściany jeszcze przez długi czas oddawać będą przyjemny chłód. To zapewnia dodatkowe oszczędności energii” – dodaje ekspert z Grupy Silikaty.

 

 

Ściany wznoszone z bloczków silikatowych mają też inne zalety, o których warto pamiętać przy wyborze elementów murowych. Silikaty wytwarzane są z całkowicie naturalnych surowców, z których 90% stanowi piasek, 7% wapno i 3% woda – podczas procesu produkcji piasek i wapno zostają nasycone parą wodną, a następnie twardnieją, dzięki czemu bloczki są bardzo wytrzymałe i całkowicie przyjazne ludziom i zwierzętom. Co istotne, dzięki wytrzymałości na ściskanie sięgającej 25MPa (a nawet 35MPa na specjalne zamówienie) z silikatów można wznosić ściany nośne nawet na wysokość kilkunastu pięter bez konieczności stosowania elementów żelbetowych. W budownictwie jednorodzinnym cecha pozwala na tworzenie przestronnych wnętrz bez pogrubiania ścian. Ważną zaletą silikatów jest też doskonała izolacyjność akustyczna, dzięki czemu wnętrza domu są znaczne cichsze niż w przypadku wykorzystania innych materiałów budowlanych.

 

Czytaj również: Energooszczędności możemy uczyć się od zachodnich sąsiadów

 

„Liczne zalety silikatów powodują, że wznoszone z nich domy są ciepłe, ciche i przyjazne. Jeśli dodamy, że materiał ten jest również nisko nasiąkliwy, mrozoodporny, niepalny i odporny na rozwój mikroorganizmów, to budując dom energooszczędny mamy pewność, że będzie on nie tylko tani w eksploatacji, ale również komfortowy i łatwy w utrzymaniu” – podsumowuje ekspert z Grupy Silikaty.

Źródło: Fly PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17314 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >