Izolacja zewnętrzna: błędy w wykonaniu ocieplenia - ściany zewnętrzne – energooszczędna wizytówka budynku

Izolacja zewnętrzna: błędy w wykonaniu ocieplenia - ściany zewnętrzne – energooszczędna wizytówka budynku

Ściany zewnętrzne to wizytówka domu, ale ich walory estetyczne muszą iść w parze z użytkowymi. Bardzo ważne jest, aby ściany były estetyczne, ale przede wszystkim muszą one zabezpieczać budynek przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych oraz gwarantować mieszkańcom komfort cieplny o każdej porze roku.

O konieczności ocieplania ścian zewnętrznych budynków nie trzeba już nikogo przekonywać. Rosnące koszty ogrzewania pomieszczeń i coraz większa „ekologiczna” świadomość społeczeństwa, wymuszają na inwestorach budowanie energooszczędnych budynków lub przeprowadzenie prac modernizacyjnych w istniejących budynkach. Do upowszechnienia ocieplania ścian w naszym kraju przyczyniło się również w dużej mierze ustawodawstwo Unii Europejskiej, wprowadzające tzw. paszporty energetyczne. Poprawienie standardu energetycznego budynków zarówno mieszkalnych, produkcyjnych czy użyteczności publicznej, nowo wznoszonych i istniejących, stało się priorytetem. „Faktem jest, że w budynkach mieszkalnych straty ciepła przez ściany zewnętrzne wynoszą do 40 procent ogólnych strat. Ważne stały się nie tylko walory estetyczne budynków, ale również ich „zużycie” energii, związane z odpowiednim ociepleniem. Niestety jakość jego wykonania nadal pozostawia wiele do życzenia” - wyjaśnia Tadeusz Hetmańczyk, Doradca Techniczny ds. Systemów Elewacyjnych z firmy Polconstruct.

Błędy w ocieplaniu mogą wystąpić praktycznie na każdym etapie, zarówno w fazie  projektowania, wykonawstwa czy użytkowania budynku. Pierwsze błędy, mające wpływ na zużycie energii przez budynek, popełniane są już na etapie sporządzenia projektu architektoniczno-budowlanego. Brak rzetelności czy staranności  przy określaniu stanu istniejącego budynku (analizy warunków cieplno-wilgotnościowych panujących w budynku, stanu technicznego istniejącej elewacji) pociąga za sobą szereg niekorzystnych skutków. Zadaniem architekta jest opracowanie projektu tak, aby zmniejszyć zapotrzebowania budynku na energię. Wadliwie zaprojektowane ocieplenie, charakteryzujące się między innymi złym doborem materiału termoizolacyjnego, szczególnie jego grubości, czy nieadekwatnym dopasowaniem sposobu mocowania warstwy izolacyjnej, nie tylko nie będzie spełniać założonych funkcji, ale może pogorszyć estetykę elewacji.

 

„Właściwe zaprojektowanie elewacji, związane między innymi z rzetelnym obliczeniem współczynnika przenikania ciepła czy właściwym doborem grubości warstwy izolacyjnej (styropian lub wełna mineralna) jest kwestią zasadniczą. 

W przypadku ocieplenia zalecane jest użycie materiałów jednego producenta. Wykonanie elewacji w jednym systemie pozwala na uzyskanie w większości przypadków wieloletniej gwarancji od producenta systemu, co jest kwestia niezmiernie istotną” - dodaje Rafał Skrzypkowiak, Koordynator ds. Projektów Budowlanych z firmy Polconstruct.
 

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: PressitOn Group/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 153 Grupa: Firmy budow... Zdecydowanie sie z tym zgadzam, ale nawet w takiej hali z płyt warstwowych potrzeba odpowiedniego sprzętu i drzwi przeciwpożarowych. Od tego w końcu zależy bez...
  • Budowa hali jakie koszty? Liczba postów: 79 Grupa: Firmy budow... Ważne jest też wyposażenie hali w odpowiednie drzwi przeciwpożarowe, bo jeśli tego nie będzie to straż pożarna nie dopuści budynku do użytku i będą opóźnienia.
  • Przygotuj ogród na wiosnę Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Podstawą przygotowania ogrodu jest zawsze dobry sprzęt. Ja w tym roku postanowiłem się w niego zaopatrzyć u firmy http://www.kerpol-karcher.pl/ gdzie zakupiłem....
  • Frima MARJAS wykona kompleksowa hydraulike Warszaw... Liczba postów: 7 Grupa: Firmy budow... W Katowicach warto skorzystać także z usług tej firmy http://hydraulik24h.eu/ . Zajmują się instalacjami hydraulicznymi oraz gazowymi. Z tego co wiem, to mają b...
  • Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... moim skromnym zdaniem super pomyslem bedzie film :) znam super ekipe - www.imperiafilm.com , ktora robi to profesjonalnie i porzadnie. Na stronie mają portfolio...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19171 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 387

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >