Jak stworzyć dom inteligentny? Regulatory pracy systemów grzewczych

Jak stworzyć dom inteligentny? Regulatory pracy systemów grzewczych

Dom to miejsce, w którym powinniśmy czuć się swobodnie i bezpiecznie. Dzięki nowoczesnej technologii, możemy w prosty sposób zadbać o komfort i codzienne bezpieczeństwo swoje i bliskich. Wystarczy niewiele, by stworzyć dom inteligentny i funkcjonalny Czytaj dalej

 

Przestrzeń użytkową naszego domu czy mieszkania możemy kreować na różne sposoby. Poprzez wybór odpowiedniej kolorystyki i dodatków, podkreślamy charakter pomieszczeń, a korzystając z różnorodnych możliwości technicznych, dążymy do osiągnięcia najbardziej optymalnych warunków do życia, odpoczynku
i pracy. Coraz bardziej pomocne w tym względzie okazuje się wsparcie nowych technologii. Dostępne na rynku, innowacyjne, inteligentne i ekonomiczne, urządzenia pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas oraz pieniądze, ale przede wszystkim dbają o codzienny komfort domowników.

 

Jak utrzymać w mieszkaniu właściwą temperature?

 

Komfort cieplny – pomysłowo i oszczędnie

Utrzymanie optymalnych warunków klimatycznych w domowych pomieszczeniach sprawia nie lada trudności, szczególnie zimą. Odczuwamy wówczas ogólny dyskomfort związany z nadmiernym przegrzaniem lub wychłodzeniem pomieszczeń. - "Aby zminimalizować pojawiające się niedogodności, warto zastanowić się nad zainstalowaniem dodatkowych urządzeń, które będą inteligentnie kontrolować pracę systemów grzewczych" – mówi Maciej Leonhard z firmy LARS. Regulatory temperatury to nowoczesny i stosunkowo niedrogi sposób na to, by zwiększyć funkcjonalność i efektywność instalacji grzewczej, a jednocześnie poprawić komfort cieplny we wnętrzach. - "Na czytelnym panelu można wybrać jeden z wbudowanych programów lub samodzielnie zaprogramować urządzenie. Możliwość ustawienia temperatury dziennej, nocnej czy weekendowej, np. gdy nie ma nas w domu, gwarantuje bardziej oszczędną pracę systemu i powoduje obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 30% - podkreśla Maciej Leonhard. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń tego typu. - Możemy skorzystać zarówno z modeli bezprzewodowych (np. AURATON 2020 TX Plus, jak i przewodowych (np. AURATON 2020). Przed podjęciem decyzji, warto jednak skonsultować się z fachowcem – instalatorem, który pomoże wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb" - radzi.

 

Piloty sterujące automatyką Smilo

 

 

Luksus czy rozsądek?

Poprawa jakości codziennego życia, poprzez stosowanie inteligentnych rozwiązań w domowym otoczeniu, już dawno przestała być przejawem luksusu. To zdrowy rozsądek, konieczność oszczędzania i ciągły brak czasu skłaniają nas do wyboru coraz nowocześniejszych sprzętów. Najbardziej przydatne okazują się zwłaszcza takie, które pomyślą za nas, gdy nie mamy czasu ani głowy do tego, by pamiętać o wielu sprawach na raz. - "Zarówno zimą, gdy kotły grzewcze działają na zwiększonych obrotach, jak i latem, gdy bez wytchnienia pracują wentylatory i klimatyzatory, często zapominamy, by na czas otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń wyłączać te urządzenia - tłumaczy Maciej Leonhard. Skutkuje to zwykle nadmiernym i zupełnie niepotrzebnym zużyciem energii, a także nieefektywną pracą instalacji. - W takich sytuacjach bardzo przydają się, wyposażone w czujniki położenia, specjalne klamki okienne (AURATON H-1), które komunikując się z modułem wykonawczym (AURATON RTH) zainstalowanym w kotle grzewczym lub klimatyzatorze, czasowo je wyłączą" – wyjaśnia.

 

Inteligentny dom czyli automatyzacja w nowym wymiarze

 

 

Klamka okienna może również pomóc zwiększyć poziom bezpieczeństwa w domu czy mieszkaniu. Wystarczy zainstalować moduł wykonawczy wyposażony w dodatkowe funkcje. - "AURATON RTF, wykorzystując wbudowany w klamkę czujnik ciepła, w przypadku gwałtownego wzrostu temperatury pomieszczenia, załączy alarm przeciwpożarowy. AURATON RTA, dzięki czujnikowi w klamce, odczytuje natomiast położenie okna. Jeśli podłączymy go do domowego systemu alarmowego, urządzenie załączy alarm przy każdym otwarciu okna lub drzwi balkonowych" – tłumaczy Maciej Leonhard. Takie rozwiązanie może okazać się przydatne, gdy mamy w domu małe dzieci i chcemy uchronić je przed nieszczęśliwym wypadkiem.

 

 

Dom jeszcze bardziej bezpieczny

W nowych budynkach mieszkalnych, zwłaszcza wielorodzinnych, zwykle montowane są zbyt szczelne okna. Wentylacja także pozostawia wiele do życzenia. Często zapominamy również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, a brak odpowiedniej cyrkulacji świeżego powietrza może oznaczać bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. - "Nie każdy z nas wie, że dorosły człowiek wydycha około 20l CO2 na godzinę. W zamkniętym lub niewłaściwie wentylowanym wnętrzu, poziom dwutlenku węgla wzrasta więc bardzo gwałtownie" – mówi Maciej Leonhard. W jaki sposób uchronić się przed niebezpieczeństwem zatrucia CO2? Jednym ze skutecznych rozwiązań może być instalacja urządzenia monitorującego zawartość dwutlenku węgla w powietrzu. – AURATON MG106 CO2 MONITOR, dzięki zastosowanej technologii, systematycznie kontroluje skład powietrza we wnętrzu. Gdy przekroczony zostanie dopuszczalny poziom dwutlenku węgla, urządzenie uruchomi alarm dźwiękowy – mówi Maciej Leonhard. Warto więc zaufać nowoczesnej technologii, by we własnym domu poczuć się komfortowo i bezpiecznie!

 

Źródło: Yasna Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17200 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 125

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >