Jaką klimatyzację wybrać by nie zagrażała zdrowiu?

Jaką klimatyzację wybrać by nie zagrażała zdrowiu?

Klimatyzacja jest niezastąpiona w upalne dni, potrafi skutecznie schłodzić pomieszczenia i utrzymać komfortową temperaturę przez długi czas. Czytaj dalej

 

Aby praca klimatyzatora była skuteczna, wydajna i nie generowała nadmiernych kosztów, warto pomyśleć o specjalnych urządzeniach, które poprawią efektywność i znacznie przedłużą jej żywotność. Kiedyś klimatyzacja była symbolem luksusu, dziś jest podstawowym wyposażeniem biur, a nawet mieszkań. O ile ceny urządzeń są coraz niższe, to koszty energii elektrycznej stale rosną. Istnieją jednak sposoby i urządzenia, które pozwalają je skutecznie redukować.  

 

– "Podstawową zasadą racjonalnego wykorzystania systemów chłodzących i zmniejszenia zużycia prądu jest zastosowanie odpowiedniego sterownika i zaprogramowanie go we właściwy sposób. Można np. uwzględnić godziny, w których pomieszczenia są puste i na ten czas całkowicie wyłączyć klimatyzację lub zmniejszyć moc chłodzenia" – radzi Agnieszka Fabiś, specjalistka ds. klimatyzacji w firmie LARS. Jednak same regulatory nie wystarczą. Warto więc zainwestować w dodatkowe czujniki, które poprawią skuteczność i wydajność całego systemu klimatyzacyjnego.

 

 
Czytaj również: Jak ochronić się przed upałami? Przydatne wentylatory


Świadoma eksploatacja

Choć wydaje się to pozornie nieistotne, ale nawet przez lekko uchylone okno dostaje sie gorące powietrze, które podnosi temperaturę w pomieszczeniu. – Wietrzenie pomieszczeń jest bardzo ważne, ale nie powinniśmy tego robić wtedy, gdy pracuje klimatyzator. Wraz ze wzrostem temperatury, urządzenie zmuszone jest do bardziej wytężonej pracy, pobiera więcej prądu, a tym samym staje się mniej oszczędne i wydajne – tłumaczy Agnieszka Fabiś. - Aby uniknąć podobnych sytuacji, można zastosować specjalny czujnik położenia montowany w oknie, który poinformuje urządzenie o otwarciu okna i wymusi jego wyłączenie, jak np. AURATON H-1 firmy LARS w postaci klamki – dodaje.

 

Bezprzewodowo i oszczędnie

- "AURATON H-1 wizualnie nie różni się niczym od zwykłych klamek montowanych w każdym normalnym oknie. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej funkcjom, zauważymy, że nie jest to tylko zwyczajna klamka okienna" – zapewnia Agnieszka Fabiś. Podstawową zaletą klamki AURATON H-1 jest wbudowany sensor, który bezprzewodowo komunikuje się ze sterownikiem (modułem wykonawczym zainstalowanym bezpośrednio przy urządzeniu chłodzącym i/lub grzewczym).

 

Czytaj również: Na czym polega różnica między chłodzeniem pasywnym, a aktywnym?

 

- "Urządzenie wysyła komunikaty na częstotliwości 868 MHz i dzięki temu nie interferuje ze sprzętami domowymi. Czas nadawania szyfrowanych informacji jest wyjątkowo krótki, co dodatkowo poprawia jego energooszczędność" – mówi Agnieszka Fabiś. Wbudowana litowa bateria zapewnia 20 lat ciągłej pracy! Klamka AURATON H-1 to urządzenie bezprzewodowe, dlatego też jej montaż jest niezwykle łatwy i możliwy nawet w starszych oknach. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności kładzenia specjalnych przewodów. Ogranicza to czas i nakłady pracy przeznaczane na instalację. Nie trzeba też niszczyć ścian, aby ukryć w nich kable.

 

Kompleksowe i bezpieczne rozwiązania

W momencie otwarcia okna, czujnik wbudowany w klamkę przesyła informację o położeniu połaci okna lub np. drzwi balkonowych. AURATON H-1 rozpoznaje cztery pozycje połaci: zamknięte, otwarte, uchylone i rozszczelnione (mikrowentylacja).

- "Po upływie 30 sekund moduł wykonawczy (AURATON RTH) wyłącza klimatyzację. Jej ponowne uruchomienie jest możliwe po zamknięciu, jednak nie wcześniej niż 90 sekund od momentu wyłączenia. Takie rozwiązanie zabezpiecza m.in. kompresor klimatyzatora przed uszkodzeniem" – wyjaśnia Agnieszka Fabiś.  AURATON RTH, który steruje całym układem może obsłużyć do 25 klamek. Ta liczba pozwala na zarządzanie systemem chłodzącym nawet w dużym mieszkaniu lub biurze. Niewątpliwą zaletą systemu AURATON RTH H-1 jest także możliwość współpracy z systemami grzewczymi. To zatem niezwykle praktyczne i komfortowe rozwiązanie.

 

Czytaj również: Klimatyzacje przyjazne dla zdrowia

 

Grunt to bezpieczeństwo 

Z klamką okienną AURATON H-1 można ponadto skomunikować moduły wykonawcze wyposażone w dodatkowe funkcje, które poprawią bezpieczeństwo w naszych domach i mieszkaniach. - "Odbiornik AURATON RTF, wykorzystując wbudowany w klamkę czujnik temperatury, w przypadku gwałtownego jej wzrostu w pomieszczeniu, załączy alarm przeciwpożarowy. Natomiast AURATON RTA, dzięki czujnikowi w klamce, odczytuje położenie okna. Jeśli podłączymy go do domowego systemu alarmowego, urządzenie załączy alarm przy każdym otwarciu okna lub drzwi balkonowych" – dodaje Agnieszka Fabiś. To ważne nie tylko ze względu na ochronę antywłamaniową. Alarm załączany przy każdym, niekontrolowanym otwarciu okna pomoże przede wszystkim uchronić nasze dzieci od nieszczęśliwego wypadku.

Źródło: Yasna Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 783 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 177 Grupa: Robimy stro... Jeżeli szukasz dobrej firmy od remontów i kładzenia glazur to polecam zapoznać się z ofertą firmy https://stylowyremont.pl/kontakt/. Ja korzystałem z usług firm...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 174 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17194 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >