Ocieplenie stropu - koniec z zimnem

Ocieplenie stropu - koniec z zimnem

Jesień to chyba najmniej przyjemna, ale i najbardziej kolorowa pora roku. To jednocześnie czas pierwszych przymrozków, częstych zmian pogody oraz skoków temperatury. Deszczowe i pochmurne dni sprawiają, że coraz częściej szukamy ciepłych i przytulnych miejsc. Wchodząc do pomieszczenia z chłodnego dworu marzymy, by jak najszybciej ogrzać się, zwłaszcza zmarznięte stopy. A nic ich lepiej nie rozgrzeje jak ciepła podłoga. Czytaj dalej

 

 

 

Ciepła ochrona
Jesień dla wielu ludzi to nie tylko okres spadku formy i nastroju wynikającego z braku słońca, ale przede wszystkim czas pierwszych przeziębień. Sprzyjają im zmiany temperatury oraz wiatry i opady deszczu. Często po lecie nasz organizm nie jest wystarczająco przygotowany by bronić się przed wirusami. Na dodatek sami narażamy nasze zdrowie wychodząc z domu bez płaszcza przeciwdeszczowego czy parasola lub po prostu ubrani nieodpowiednio do zmieniającej się pogody - a wtedy to już pierwszy krok do przeziębienia. W okresie jesiennej szarugi oraz zbliżającej się zimy chcąc utrzymać ciepłotę ciała, należy szczególną troską obdarzyć stopy. To właśnie zmarznięte kończyny powodują uczucie zimna na całym ciele. Na dodatek ich wyziębienie jest jedną z przyczyn przeziębień. Dlatego też wymagają tak szczególnego traktowania. W naszych domach najlepiej zadbamy o ciepło stóp instalując wodne ogrzewanie podłogowe. Ciepła podłoga sprawi, że pierwsze przymrozki, a także cała zima staną się dla nas przyjemniejsze.

 

Jak oddzielamy kondygnacje? Budujemy dom cz. IV
 
Ciepło...zimno
Ciepło ma ogromne znaczenie dla organizmu. Niekorzystne dla człowieka są zbyt wysokie, jak i zbyt niskie temperatury. Podczas gdy zimno wpływa na wychłodzenie całego organizmu, wysokie temperatury, np. w okresie upałów, mogą powodować różne dolegliwości, jak np. duszności, a nawet utratę przytomności. Dla naszego samopoczucia bardzo ważna jest  także temperatura wnętrz, w których przebywamy oraz rozkład ciepła.

W pomieszczeniu dziennym najlepszą dla człowieka jest temperatura 20 stopni Celsjusza.
W łazience natomiast wymagania są wyższe, i tu optymalną temperaturą będą 24 stopnie, zaś lepszy komfort podczas snu zapewni nam niższa temperatura, około 18 stopni Celsjusza.
Na odczucie komfortu cieplnego oprócz temperatury duży wpływ ma także rozkład temperatury w ogrzewanym  pomieszczeniu. Dla człowieka najlepiej jest gdy nieco cieplejsze powietrze skupia się w okolicy stóp, a trochę chłodniejsze na poziomie głowy. Taki właśnie rozkład temperatury powietrza zapewnia wodne ogrzewanie podłogowe. Ze względu na przekazywanie ciepła na drodze promieniowania, jest ono szczególnie korzystne w przypadku pomieszczeń wysokich. Ogrzewanie podłogowe zapewnia odpowiednie warunki cieplne w miejscach, gdzie przebywają ludzie i nie powoduje gromadzenia się ciepłego powietrza pod sufitem.

 

Jakie roboty żelbetonowe i betonowe wyróżniamy? Vademecum robót remontowo-budowlanych cz. II

 

„Podłogówka” kontra grzejniki

Jedną z ważniejszych zalet wodnego ogrzewania podłogowego jest równomierny rozkład temperatury powietrza w ogrzewanym wnętrzu, gdyż powierzchnią grzewczą jest tu cała posadzka. Jej temperatura jest o kilka stopni Celsjusza wyższa od temperatury powietrza. Ruch powietrza w pomieszczeniach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym jest więc wolniejszy, co prowadzi także do zmniejszenia przemieszczania kurzu. Ten rodzaj ogrzewania jest więc korzystniejszy dla osób z problemami układu oddechowego czy cierpiących na alergie.

 

Co powinniśmy wiedzieć o stropie?

 

Kolejną bardzo dużą zaletą wodnego ogrzewania podłogowego jest brak widocznych elementów grzejnych, co pozwala na dowolną aranżację wnętrz. Nie musimy już dłużej martwić się o estetykę grzejnika oraz zaplanowanie dla niego miejsca i określenie jego wielkości. Szczególnie korzystne jest stosowanie tzw. podłogówki w mniejszych pomieszczeniach, gdzie łatwiej nam zaaranżować, i tak ograniczoną, przestrzeń. Nie musimy już niepokoić się, że kanapa zasłoni grzejnik, a przez to zmniejszy ilość oddawanego ciepła.Ze względu na niską temperaturę powierzchni grzejnika podłogowego zjawisko osuszania powietrza jest niewielkie i nie występuje problem ze zbyt suchym powietrzem. Wyższa wilgotność powietrza zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego: anginy czy grypy. 

 

Według specjalistów z firmy Rettig Heating, renomowanego producenta wodnego ogrzewania podłogowego, dodatkową korzyścią tego rodzaju ogrzewania jest także strona finansowa, gdyż obniża ono zużycie energii, a więc i koszty eksploatacji ogrzewania. Dzięki podwyższonej temperaturze podłogi, komfort cieplny w pomieszczeniu jest odczuwalny przy temperaturze niższej o 1-2°C w stosunku do ogrzewania grzejnikami tradycyjnymi. Dzięki temu w skali roku może to dać oszczędności nawet do 12%.
Wodne ogrzewanie podłogowe jest zdecydowanie wartym polecenia sposobem ogrzewania mieszkań i domów, jak również dużych powierzchni, np. biurowych czy w ośrodkach sportowych. Najlepiej sprawdza się w łazience, salonie, a także w pokoju dziecinnym.  Ciepła podłoga zapewnia doskonały komfort maluchom podczas zabaw na podłodze, jak również uprzyjemni stąpanie po zimnej posadzce w łazience.

 

Jak skrócić czas budowy domu? Gotowy strop międzykondygnacyjny.Mocne strony wodnego ogrzewania podłogowego:
1. Optymalny i równomierny rozkład temperatury – wyższa na poziomie stóp
i niższa na poziomie głowy
2. Odczuwany komfort cieplny
3. Zmniejszenie ilości unoszącego się kurzu
4. Brak widocznych elementów grzejnych
5. Funkcjonalność - większe możliwości aranżacji wnętrz
6. Oszczędność energii ze względu na obniżenie temperatury o 1-2°C

 

 

 

 


Źródło: budnet.pl
Autor: Pegasus PR/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 216

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >