Ogrody zimowe - chwilowa moda czy genialny pomysł?

Ogrody zimowe - chwilowa moda czy genialny pomysł?

Kto z nas nie marzył o przeszklonym salonie połączonym z ogrodem? Kto nie marzył o romantycznej kolacji przy świecach przy świetle księżyca? Ostatnio trendem stało się budowanie ogrodów zimowych. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Co to w ogóle jest i ile wspólnego ma z normalnym ogrodem? Czytaj dalej

 

Ogród zimowy jest nad wyraz ciekawą konstrukcją architektoniczną. W swoim wnętrzu zbliża człowieka do natury. Przebywający w ogrodzie zimowym czuje się jakby przebywał na zewnątrz, gdyż rośliny i promienie słoneczne są na wyciągnięcie ręki przy jednoczesnym przebywaniu we wnętrzu.

 

 

Konstrukcja ogrodu zimowego

Podstawą w tym wypadku jest fundament betonowy. To na nim opiera się cała konstrukcja. Z tego względu najlepiej zaplanować budowę ogrodu zimowego podczas projektowania i budowy domu.

 

Wiadome jest, że taka konstrukcja musi być solidna, aby ogród zimowy był odporny na oddziaływania warunków atmosferycznych, np. wytrzymał silne podmuchy wiatru czy ciężar śniegu.

 

Czytaj również: Jak zatrzymać lato przez cały rok? 

 

W pierwszych latach i początkowych fazach rozwoju tego typu konstrukcji do budowy używano stali. Nie było to jednak idealne rozwiązanie. Stal ze względu na ogromny ciężar wymagała solidnej podstawy i fundamentów.

 

Obecnie do budowy stosuje się różne materiały. Drewno, które jest naturalnym materiałem jest dobrym izolatorem termicznym i wygląda estetycznie. Są jednak także minusy. Drewno wymaga stałej konserwacji. Drewno jest także mniej wytrzymałe, z tego też względu konstrukcja musi być grubsza i masywniejsza. Jednak i tutaj mamy drugą stronę medalu, gdyż mocniejsza konstrukcja daje człowiekowi poczucie większego bezpieczeństwa.

 

 

Aluminium jest sztywne i wytrzymałe, podobnie jak drewno wygląda bardzo estetycznie. Aluminium jest odporne na korozję, dlatego nawet duża wilgotność pomieszczenia nie wpłynie na jego destrukcję. Do ich malowania używa się lakieru, który jest bardzo trwały. Na pewno jest to materiał dużo zimniejszy niż drewno, dlatego trzeba stosować dodatkowy profil izolacyjny. Niektórzy podają, że minusem jest rozszerzalność temperaturowa tego materiału. Jednak tak naprawdę, nie jest to jakoś zauważalne, gdyż zmiany temperatur i powierzchnia nie są duże. Można rzecz, że zmiany są  wręcz minimalne.

 

Konstrukcja z PCV jest na pewno tania. Jest też dobrym izolatorem termicznym. Jest to jednak materiał nietrwały, który łatwo ulega odkształceniom. PCV nie jest wytrzymałe, dlatego też jego powierzchnia musi być większa niż aluminium, lub wzmocnione. Materiał ten potrafi szarzeć i przez to wygląda mało estetycznie.

 

Czytaj również: Ogród zimowy z widokiem na zimę

 

Ściany w ogrodzie zimowym powinny być zrobione ze szkła o wysokiej przejrzystości. W sumie takie jest cel tego budynku. Poza tym ściany muszą być szczelne i wytrzymałe.

 

Dach powinien posiadać dobry system odwodnienia, oraz powinien być ustawiony pod takim kątem, aby śnieg nie spowodował jego zawalenia.

 

 

Połączenie domu i ogrodu

Ogród zimowy to niepowtarzalne miniaturowe środowisko naturalne. Pomieszczenie te łączy dom i ogród. Można tam cieszyć się wschodem słońca, zjeść kolację przy świecach, stworzyć mikroklimat dzięki roślinom egzotycznym. Dzięki odpowiednio zaplanowanemu i urządzonemu ogrodowi zimowemu miejsce to staje się wyjątkowym miejscem dla całej rodziny. Jest to miejsce gromadzące ciepło dla całego domu, co za tym idzie zapotrzebowanie na energię jest mniejsze.

 

 

Ogrzewany czy nieogrzewany, dobudówka czy wolnostojący… oto jest pytanie!

Wszystko zależy od tego, do czego ma służyć nam to pomieszczenie. Czy będzie to zielony salon, czy może miejsce do pracy… czy będziemy chcieli korzystać z niego przez cały rok, czy tylko sezonowo. Ogród zimowy może być połączony z domem, może być jednak wolnostojącą budowlą.

 

Ogrody zimowe mogą być ogrzewane, wówczas przy połączeniu z pokojem stanowią dodatkowy, szklony pokój. Zdarza się jednak, że ogród zimowy jest oddzielony od części mieszkalnej, nie jest ogrzewany i stanowi zimą jedynie dodatkową izolację termiczną ściany, na której się znajduje.

 

Czytaj również: Ogród zimowy w zamian za salon

 

Jeżeli zdecydujemy się na ogród zimowy ogrzewany musimy także zdecydować się na rodzaj ogrzewania. Co więc wybrać? Elektryczne? A może wodne? Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj ogrzewanie podłogowe. Można także użyć klimatyzatora, jest to jednak kosztowne rozwiązanie.

 

Bardzo ważną rolę w ogrodzie zimowym stanowi wentylacja. Nie można o niej zapomnieć, gdyż odpowiednia ilość świeżego powietrza jest niezbędna do naszego funkcjonowania. W ciepłe dni nie ma z tym problemu – wystarczy otworzyć okna. Jednak podczas mroźnej zimy może okazać się to niedobrym rozwiązaniem. Warto więc zainwestować w wywietrzniki.

 

 

Budowa od strony prawnej

W świetle prawa (zob. rt. 29 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Dz. U. z 2007 r. Nr 191, poz. 1373, tekst ujednolicony Dz. U. z 1994 r. Nr 89, poz. 414) jeżeli powierzchnia ogrodu zimowego nie przekracza 25m2 nie potrzeba mieć zezwolenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie można mieć na działce więcej niż dwóch takich obiektów na 500m2 powierzchni działki.

 

 

Zalety ogrodu zimowego

Nie można powiedzieć, że ogród zimowy jest jedynie dziwnym „widzimisię” jedynie na ludzi bogatych. Bez wątpienia taka konstrukcja poprawia wizualnie architekturę budynku przez swój ciekawy wygląd. Jest to niesamowity komfort przebywania z roślinami przez cały rok. Rośliny dzięki procesowi fotosyntezy produkują duże ilości tlenu, co za tym idzie nasz dom jest bardzo dobrze natleniony. Dzięki ogrodowi zimowego możemy osiągnąć w naszym domu specyficzny mikroklimat. Jest on też dobrym izolatorem, przez co bilans ciepły budynku jest bardziej korzystny. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Nowoczesna brama garażowa Liczba postów: 128 Grupa: Budowa i re... Zgadzam się z poprzednikiem - bramy segmentowe zajmują mało miejsca. Tylko zwróć uwagę na wybór odpowiedniego napędu. Ja mogę Ci polecić firmę BFT ze względu na...
 • Budowa maszyn Liczba postów: 248 Grupa: Firmy budow... A posiadają także manipulatory do przenoszenia szyb? Szukam właśnie sprawdzonego producenta z serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Jak dotąd zaciekawiła mnie...
 • Wylewki, posadzki betonowe mixokretem. Liczba postów: 62 Grupa: Firmy budow... A jaka wylewka do kuchni? Ja mam w całym domu zrobione ogrzewanie podłogowe. A że jest przy tym ważne, jakiej wylewki się stosuje to zamawiałem specjalnie posad...
 • Dobre Narzędzia Liczba postów: 147 Grupa: Firmy budow... Z jakich miejsc w internecie skorzystać, gdy trzeba kupić narzędzia stolarskie? W internecie trafiłem na stronę https://dluta.pl/dluta-stolarskie lecz jeszcze....
 • Wózki transportowe Liczba postów: 16 Grupa: Budowa i re... Wózek transportowy tak czy inaczej trzeba też dostarczyć bezpiecznie na miejsce i akurat pod tym względem służymy pomocą, zobaczcie sami na www.Transport-HDS24....

Ostatnio na forum

 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 273 Grupa: Ogrodzenia... A czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak materiał typu mur samonośny wykonany z gotowych elementów Gardeo? Myślę, że to niezła propozycja jeżeli zależy Ci n...
 • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 165 Grupa: Domy szereg... Jeśli szeregówka jest dobrze wykonana, w dobrej lokalizacji – jestem jak najbardziej za.
 • Ogrody Liczba postów: 191 Grupa: Ogrody Super, dziękuję Wam za te wszystkie porady! https://poradnikogrodniczy.pl/
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 133 Grupa: Nowości ara... Trafiłam na świetny wpis o urządzaniu pokoju młodzieżowego ;) https://blog.mirjan24.pl/jak-urzadzic -pokoj-mlodziezowy/ Poczytać warto!
 • dachy.wszystko o dachach.opinie Liczba postów: 15 Grupa: Robimy dach Ja jestem większym zwolennikiem dachówki np. betonowej Cisar, ale jeżeli chodzi o blachodachówkę to ze swojej strony mogę polecić Ci abyś sprawdził równiez mode...
 • Jak urządzić pokój dla chłopca? Liczba postów: 9 Grupa: Wnętrza Mój pokój dziecięcy powstał na poniekąd na zasadach podanych w tym artykule: https://www.rp.pl/Nieruchomosci/19082922 6-Od-czego-zaczac-aranzacje-pokoju-gosci nne...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17770 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >